Združena levica se je ob ustanovitvi opredelila kot »močna socialistična politična alternativa«. Opozicijska drža ji je torej usojena, saj lahko le tako zagovarja svojo radikalno protikapitalistično usmeritev in nagovarja volilce, nezadovoljne s tradicionalnimi strankami in podrejenostjo bruseljski politiki. Največjo nevarnost za preživetje ZL pa tudi nekateri njeni predstavniki vidijo v morebitnih razhajanjih različnih struj – Iniciative za demokratični socializem (IDS), TRS in Demokratične stranke dela (DSD) ter več civilnodružbenih gibanj.

Združena levica se je bolje prijela

V TRS so na nedavni konvenciji soglasno podprli postopno združitev vseh akterjev znotraj ZL. »Smo na poti združevanja, vendar ne smemo prehitevati. Najprej se mora vsaka stranka dobro ugnezditi in vzpostaviti terensko mrežo, kasneje bodo potrebna še usklajevanja med njimi. Gre vendarle za tri različne entitete, ki nimajo identičnih programov,« pojasnjuje nova predsednica TRS Violeta Tomić, ki je bila pred tem članica Demokratične stranke dela (DSD). Na vprašanje, kdaj bi se vse stranke lahko združile, pa odgovarja: »Do naslednjih volitev.«

Združevanju so naklonjeni tudi v DSD, ki ji predseduje Franc Žnidaršič. »Za oblikovanje enotne stranke smo tudi zato, ker se je ime Združena levica med volilci bolje prijelo. Združevanje od nas tudi pričakujejo,« je prepričan nekdanji poslanec DeSUS. V DSD bodo kongres izpeljali najkasneje do sredine junija.

Niso vrečka presenečenja kot SMC

Na današnjem prvem rednem kongresu Iniciative za demokratični socializem (IDS), iz katere prihaja največ poslancev ZL (vodja poslanske skupine Luka Mesec, Matej Tašner Vatovec in Miha Kordiš), razprave o združevanju ne bo. Mnenja o tem so namreč v stranki različna. Kot pravijo naši sogovorniki v IDS, bodo danes izpeljali »bolj tehnični kongres« – zbrane bo nagovoril koordinator sveta stranke Mesec, glasovali bodo o spremembah statuta in izvedli volitve v organe stranke. Zamenjave na vodstvenih položajih niso predvidene.

Že pred časom je iz IDS izstopil poslanec Franc Trček, njegovo odločitev pa so v ZL pojasnjevali kot simbolno dejanje, s katerim želi doseči nastanek enotne stranke. Trček je prepričan, da čas ZL šele prihaja in da so na dobri srednjeročni poti. »Združeno levico vidim kot enotno strankarsko fronto, sestavljeno iz različnih frakcij, ki pokrivajo različna tematska področja. To je naša prihodnost, na tem delamo. Resno pa delamo tudi na kadrovski strukturi. Nismo vrečka presenečenja kot SMC.«