Grški premier Aleksis Cipras je dejal, da je sestanek evroskupine potekal »po scenariju ustrahovanja«, da čaka Grčijo bankrot, če ne bo sprejela predlogov evrskih partneric. Grčija na to ni pristala in nobena katastrofa se ni zgodila, je dejal. Nasprotno, na dan vrha so se zgodili pomembni koraki. »Nismo še prehodili celotne razdalje, smo pa pomemben del,« je menil.

Predstavnik grške vlade Gabriel Sakellaridis pa je za televizijo Skai danes zatrdil, da bo Grčija v ponedeljek naredila vse, da bi bil dogovor dosežen. »A četudi dogovora v ponedeljek ne dosežemo, imamo za to še vedno dovolj časa,« je dodal. Cipras pa je že včeraj povedal, da bo v ponedeljek edini cilj evroskupine doreči »tranzicijo« med sedanjim »memorandumom« in »novim grškim programom«. »Memorandum« in »trojka« ne obstajata več, je zatrdil.

Ukrepe se da raztegniti na daljše časovno obdobje

Na vrhu EU so včeraj sklenili, da je s politično razpravo o Grčiji najbolj smiselno počakati do ponedeljka. Do takrat bo posebna delovna skupina strokovnjakov pripravila rešitve, ki jih bodo nato na rednem zasedanju v Bruslju obravnavali finančni ministri držav v območju evra, je včeraj povedal slovenski premier Miro Cerar.

»Včasih se da kakšne ukrepe tudi raztegniti na nekoliko daljše časovno obdobje, če obstajajo resnično tehtni in prepričljivi razlogi, ne da bi se na ta način smela država izogniti svojim zavezam,« je ponazoril.

Možen tudi sprejem novega programa

Tudi viri pri EU so danes dejali, da podaljšanje programa ni nujno. »Lahko se dogovorimo tudi, da začnemo razpravo o novem programu. Tega ne bi izključili,« so dejali. Niso pa pojasnili, kako bi uredili problem finančnih potreb države v obdobju po izteku sedanjega programa konec meseca do dogovora o novem programu.

Malo verjetno je, da bi lahko dogovor o novem programu dosegli v tako kratkem času, torej do konca meseca. Poleg tega obstajajo pravne zahteve in omejitve ter vprašanje demokratične odgovornosti, so opozorili viri. Nekatere članice območja evra, na primer Nemčija in Finska, morajo namreč kakršen koli nov dogovor z Grčijo potrditi v parlamentih.

Nova grška vlada je v minulih dneh izpostavljala, da je pripravljena sprejeti 70 odstotkov obstoječega programa, 30 odstotkov »strupenih« ukrepov pa zamenjati. A kvantitativnih ukrepov ni mogoče zamenjati s kvalitativnimi, opozarjajo viri pri EU. Ukrepa z močnim učinkom na proračun ni mogoče zamenjati ukrepom za zagotavljanje neodvisnosti grškega statističnega urada, so ponazorili.