Vlada je na včerajšnjem nadaljevanju pogajanj o znižanju plačne mase v javnem sektorju predstavila nov približevalni predlog, vendar ga sindikati niso sprejeli. Namesto tega so vladi ponudili svoj predlog, ki so ga označili kot »vzemi ali pusti«. V njem ne pristajajo na nobene dodatne posege v plače, temveč zgolj na podaljšanje že sedaj veljavnih ukrepov, pri čemer pa zahtevajo, da se napredovanja v razrede in nazive in poplačilo za nazaj sprostijo do novembra prihodnje leto. Vlada se bo do predloga sindikatov opredelila že danes, pogajanja naj bi se nadaljevala ob 16. uri.

»Tako velike enotnosti med sindikati še ni bilo,« je po pogajanjih povedal Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), in ob tem zagotovil, da sindikati ne nameravajo popustiti. Če vlada danes ne sprejme njihovega predloga, bomo po njegovih besedah še bliže protestom, ki so sicer napovedani za sredo, 3. decembra.

Vlada je včeraj sindikatom predlagala sprostitev napredovanj za tiste, ki so v izhodiščnem plačnem razredu, prav tako bi sprostila napredovanja v nazive, a z enoletnim zamikom izplačevanja. V zameno bi se plače linearno znižale za 2,1 odstotka. Predsednik vlade Miro Cerar je po seji vlade izrazil upanje, da bodo na sindikalni strani upoštevali trud in željo, da »pridejo skupaj«, finančni minister Dušan Mramor, ki se je tudi udeležil pogajanj, pa je sindikate posvaril, da bodo v primeru, če Sloveniji ne uspe zmanjšati javnofinančnega primanjkljaja pod zahtevane tri odstotke BDP, morali plače javnih uslužbencev znižati z interventnim zakonom. id