Na posnetku ni bilo videti, da bi bilo njegovo življenje ogroženo. Cantlie, ki je sodeloval z vrsto britanskih časnikov, kot so The Sunday Times in Sunday Telegraph, pa tudi s francosko tiskovno agencijo AFP, je dejal, da so ga zajeli, potem ko je novembra 2012 odpotoval v Sirijo. Skrajneži so ga v Siriji zajeli že julija 2012 skupaj z nizozemskim fotografom, a naj bi ga nato po devetih dneh izpustili.

Kot navaja AFP, ni jasno, kdaj je bil video posnet, vendar Cantlie v njem govori o zadnjih dogodkih, med drugim o tem, da je IS junija zavzel del Iraka. Nekajminutni posnetek je imel podnapise v arabskem jeziku in naslovljen s "prisluhnite mi".

IS oži obroč okoli ključnega kurdskega mesta v Siriji

Borci iz vrst skrajne Islamske države (IS) so s težkim orožjem zavzeli več vasi okoli mesta Kobane, ki je tretje največje kurdsko mesto v Siriji, je danes sporočil sirski Observatorij za človekove pravice. Če bo Islamski državi Kobane uspelo zavzeti, bo prevzela nadzor nad dolgim pasom sirsko-turške meje.

Po navedbah observatorija je IS zasedla najmanj 21 vasi okoli mesta Kobane oz. po arabsko Ajn al Arab. Kurdski borci so sedaj ukleščeni v tem mestu, ki ga IS napada s težkim topništvom in tanki.

Po navedbah nekega aktivista v Kobaneju naj bi IS prekinila električne povezave z mestom in ustavila dobavo vode. Poleg tega naj bi številne druge vasi na območju prebivalstvo v strahu pred IS zapustilo. Sirska opozicijska Nacionalna koalicija pa je posvarila pred pokolom civilistov na kurdskih območjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kurdi so si sredi sirske vojne uspeli izboriti polavtonomni status na območjih na severovzhodu Sirije, ki jih naseljujejo. Z IS, ki se je v sirski konflikt vpletla lansko spomlad, so se v bran svojim območjem že večkrat spopadli. Po navedbah observatorija naj bi bila sedanja ofenziva IS večja od zadnje v juliju, ki so jo Kurdi s pomočjo kurdskih borcev iz Turčije uspeli odbiti.

Vojna še naprej divja tudi drugod v Siriji. Na območju mesta Al Bab na severu pokrajine Alepo, ki je pod nadzorom IS, naj bi režimske sile v zračnih napadih ubile najmanj 17 civilistov. Režim v Damasku je v zadnjem času okrepil ofenzivo na območjih pod nadzorom IS, a po navedbah aktivistov je večina žrtev te ofenzive civilistov.

Vojna v Siriji je od izbruha vstaje v tej državi marca 2011 zahtevala že več kot 190.000 mrtvih, polovica prebivalstva pa je morala zapustiti domove.

Francija bo sodelovala v zračnih napadih na skrajneže v Iraku

Francija bo sodelovala v zračnih napadih na sunitske skrajneže v Iraku, je danes napovedal francoski predsednik Francois Hollande. Izključil pa je možnost, da bi na krizno območje, na katerem ZDA že šest tednov obstreljuje položaje Islamske države (IS), poslali kopenske sile, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Odločil sem se, da se odzovemo na prošnjo iraških oblasti in ponudimo zračno podporo," je na novinarski konferenci v Parizu dejal Hollande. Francija bo sodelovala z nekaj vojaškimi letali, je napovedal. "Dlje od tega ne bomo šli. Ne bomo pošiljali kopenskih enot in posredovali bomo zgolj v Iraku," je še dejal.

Posvaril je, da je Islamska država grožnja ne le za regijo, temveč tudi za Evropo in ves svet. "Svetu hudo grozi terorizem, ki je pridobil nove razsežnosti, ki ni še nikoli imel na voljo toliko finančnih in vojaških sredstev ter človeških virov," je dejal.

Temu je deloma tako tudi, ker je mednarodna skupnost spričo terorja ostala pasivna, je potarnal pred približno 350 novinarji v Elizejski palači.

ZDA so od začetka avgusta izvedle že prek 160 zračnih napadov na položaje IS v Iraku in si želijo oblikovati mednarodno koalicijo, ki bi vključevala tudi arabske države, da bi onemogočili delovanje sunitskih skrajnežev.