Dostop do hrane ovirajo predvsem omejitve pri trgovanju in transportu, vse skupaj pa je v prizadetih državah vodilo v panično nakupovanje, pomanjkanje prehrambenih izdelkov in skrajen dvig cen, sporočilo FAO povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Otežen dostop do hrane

»Dostop do hrane številnim ljudem v treh prizadetih državah in njihovih sosedah povzroča veliko zaskrbljenost,« je izjavil predstavnik FAO za Afriko Bukar Tijani.

Drugo težavo je ebola prinesla pridelovalcem koruze in riža. Bliža se namreč glavna sezona pobiranja pridelkov, na farmah pa zaradi omejitev pri potovanju in begu številnih družin pogosto primanjkuje delavcev.

Zaradi tega bi se lahko negotovost glede preskrbe s hrano v prihodnjih tednih in mesecih še povečala, je posvaril Tijani. Poudaril je tudi, da bo imel izbruh ebole dolgoročne posledice za kmetijstvo in gospodarstvo prizadetih držav.

Ebola je od izbruha v začetku leta po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Liberiji, Gvineji in Sierri Leone terjala že več kot 1550 mrtvih, zabeležili pa so več kot 3000 okužb.

Stavka medicinskih sester

V najbolj prizadeti državi, Liberiji, so se medicinske sestre v največji bolnišnici v državi v ponedeljek odločile za stavko, s katero terjajo višje plače in ustreznejšo opremo.

Pred dnevi so izbruh bolezni potrdili tudi v Demokratični republiki Kongo, kjer je po zadnjih podatkih terjala 31 mrtvih, a ostaja omejena na odročno območje na severozahodu države, je danes sporočila WHO.

Za virusno bolezen ni za zdaj ne zdravila ne cepiva, so pa japonski raziskovalci danes sporočili, da so razvili novo metodo za njeno odkrivanje. 30-minutna metoda naj bi zdravnikom omogočila hitro diagnosticiranje infekcije, bila pa naj bi tudi cenejša od sistema diagnosticiranja, ki je v uporabi sedaj.

Nova metoda je že na voljo, čeprav prošenj zanjo še niso prejeli, je povedal profesor Džiro Jasuda z univerze v Nagasakiju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zdravniki brez meja: Svet izgublja bitko za nadzor ebole

Mednarodna organizacija Zdravniki brez meja (MSF) je danes zatrdila, da svet izgublja boj za obvladovanje ebole. Po mnenju organizacije se svetovni voditelji niso dovolj zavzeto lotili obvladovanja epidemije. MSF zato poziva k globalni akciji za dostavo pomoči in zdravstvenega osebja v zahodno Afriko, kjer pustoši smrtonosni virus.

"Šest mesecev po izbruhu najhujše epidemije ebole doslej svet izgublja boj za njen nadzor. Voditelji se ne zavedajo te mednarodne grožnje," je povedala predsednica MSF Joanne Liu in dodala, da opozorila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) o grožnji za javno zdravje zaradi ebole niso vodila do bistvenih dejanj.