Židan je pojasnil, da so vsi trije kandidati dali soglasje. Po njegovih besedah je bilo na razpolago nekaj slabih možnosti, ocena SD pa je bila, da je med njimi to manj slaba možnost.

V SD so, tako Židan, velike napore vlagali v to, da bi poslali predlog enega kandidata s širšim konsenzom. "Želel bi si, da bi tudi ostale stranke tako konstruktivno delovale. Mi nismo vztrajali pri svoji kandidatki, pripravljeni smo se bili umakniti," je dejal.

Minister za notranje zadeve v odhodu Gregor Virant se s predlogom liste kandidatov ni strinjal in je sejo predčasno zapustil. Je pa Židan poudaril, da je za predlog glasoval minister za infrastrukturo iz vrst DL Samo Omerzel.

Na vprašanje, ali je Bratuškova z listo kandidatov dosegla svoj namen, pa Židan odgovarja, da je to verjetno bil njen cilj. "Ona je na kandidatni listi, a je poleg nje tudi fenomenalna kandidatka Fajonova, ki ima posebne kompetence," je dejal Židan. Verjame, da bodo evropski komisarji, predsednik komisije in Evropski parlament spoznali, zakaj je potrebno, da Fajonova postane komisarka.

Virant: Sramota za vlado in državo, če bi premierka samo sebe predlagala za komisarko

Med ministri so bila zelo ostra mnenja. Gregor Virant pravi, da vse skupaj meji na zlorabo oblasti.

Minister za notranje zadeve v odhodu je pred koncem seje dejal, da bi bila sramota za vlado in državo, če bi premierka samo sebe predlagala za komisarko in bila tudi izbrana. Sramota je po njegovem mnenju tudi to, da se nismo sposobni dogovoriti za enega kandidata ali kandidatko in da se ignorira volja stranke SMC, ki je zmagala na volitvah v DZ. SMC je predlagala dosedanjega komisarja Janeza Potočnika, ki pa soglasja ni želel dati, če bi bil le eden od predlaganih kandidatov.

Virant tudi ne želi špekulirati, ali je premierka vse skupaj načrtovala že dlje časa, je pa po njegovem mnenju cela zgodba zelo neprijetna, neokusna, gre za konflikt interesov, "sosledje ravnanj, ki že meji na zlorabo oblasti".

Se Potočnik boji konkurence za slovenskega komisarja v EU?

Sedanji evropski komisar iz Slovenije Janez Potočnik je danes sporočil, da ne želi biti na seznamu z več kandidati za novega evropskega komisarja, če se bo slovenska vlada morda odločila za tak korak. Kot je sporočil, ne daje soglasja za imenovanje.

V sporočilu za javnost, ki so ga poslali iz njegove tiskovne službe, je Potočnik podprl prizadevanja prihodnjega predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja za "čim večje število usposobljenih ženskih kandidatk" iz držav članic.

"Presenečajo pa me nekatere navedbe, ki so se v zadnjih dneh pojavile v slovenskih medijih. Pri imenovanju predsednika Evropske komisije je bil pomemben dejavnik odločitve izid evropskih parlamentarnih volitev in pričakoval bi, da bo tudi pri izbiri slovenskega kandidata oziroma kandidatke odločala vladna koalicija strank izvoljenih na nedavnih volitvah," je poudaril Potočnik.

Fajonova: Pričakujem, da bo Juncker izbiral na podlagi izkušenj iz evropske politike

vropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon in ena od trojice na slovenskem seznamu kandidatov za prihodnjega evropskega komisarja je dejala, da ji kandidatura predstavlja velik izziv, pričakuje pa, da bo prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pri izbiri razsojal tudi na podlagi izkušenj iz evropske politike.

Nekdanja dopisnica nacionalne radiotelevizije iz Bruslja je spomnila, da ima že več kot 13-letne izkušnje iz spremljanja evropske politike. "Institucije mi niso nove, prav tako ne delo v Bruslju in če se bo nova Evropska komisija tako odločila, bom to skušala prevzeti z vso odgovornostjo," je dejala Fajonova v telefonskem pogovoru za STA.

Ocenila je sicer, da današnja odločitev vlade, da v Bruselj pošlje seznam dveh kandidatk in kandidata ni optimalna. "Verjetno se vsi zavedamo, da bi bilo bolje, če bi Slovenija lahko sama izbrala ime, ni pa to prvič in tudi nismo edina država, ki postopek pelje po tej poti, da bo nazadnje odločal Bruselj," je dejala.