Medtem ko so voditelji Evropske unije in Barack Obama odmevno obtoževali proruske separatiste in samo Moskvo za sestrelitev malezijskega letala nad vzhodno Ukrajino, je vlada v Kuala Lumpurju bolj ali manj molče požirala kritike in tudi jezo svojih državljanov. Zdaj je jasno, zakaj. Malezijski premier Najib Razak je z zelo ozkim krogom sodelavcev vodil zapletena tajna pogajanja s tremi zastavljenimi cilji: vrnitvijo posmrtnih ostankov žrtev, izročitvijo črnih skrinjic in zagotovitvijo varnega dostopa preiskovalcev na kraj strmoglavljenja letala, o čemer je VS ZN sicer v noči na torek soglasno sprejel zapoznelo resolucijo.

Brez političnega vpletanja

Pobuda za pogovore s separatisti po navedbah neimenovanega predstavnika vlade ni prišla z malezijske strani, jo je pa Najip sprejel kot svoj projekt in z doseženim dogovorom ob koncu presenetil tudi ožje sodelavce. Pomembno vlogo pri tem so odigrali posredniki, vsaj en neposreden telefonski pogovor z vodjo separatistov v Donecku Aleksandrom Borodajem pa naj bi s pomočjo prevajalca opravil malezijski premier sam. V Kijev je nato minuli konec tedna odpotoval njegov prometni minister Liow Tiong. Predstavniki malezijske letalske družbe, ki so prevzeli črni skrinjici, so obljubili, da ju bodo izročili neodvisni mednarodni preiskovalni skupini, ko bo ta oblikovana.

Do zdaj nihče od predstavnikov malezijskih oblasti ni uradno nakazal na morebitno rusko krivdo za še vedno domnevno sestrelitev letala, in to je očitno bilo tudi za proruske upornike zagotovilo, da so pogajalci iz Kuala Lumpurja zainteresirani za povrnitev posmrtnih ostankov žrtev in neodvisno preiskavo brez političnega vpletanja v ukrajinski konflikt. S tem se strinjajo tudi politični analitiki, ko ugotavljajo, da so z malezijskim dogovorom separatisti v Ukrajini in njihovi podporniki v Moskvi na neki način pokazali, da niso klonili pod pritiskom ZDA in EU.

Skladno z dogovorom je v noči na sredo poseben vlak odpeljal zbrane posmrtne ostanke 298 potnikov do Harkova, od koder jih bodo po navedbah nizozemskih forenzikov predvidoma danes z letali pospremili na zadnjo pot domov. Njihov vodja Peter van Vliet je včeraj pohvalil delo tistih, ki so v tako rekoč nemogočih razmerah poskrbeli za umrle. »Mislim da so opravili hudičevo dobro delo v peklenskih razmerah,« je dejal.