Proces Patria odmeva tudi širše, preko naših meja, je povedal Janša. S tem primerom se strokovno ukvarja več strokovnih institucij in strokovnjakov.

Dodal je, da je sodni spis na Finskem za 7000 strani težji kot pri nas. Poudaril je, da imajo ravno tam veliko gradiva, ki se nanaša na Slovenijo, a da ga pri nas niso pregledali. Slovenski tožilci so poljubno izbrali dokumentacijo, ki so jo dali v sodni spis, je dejal.

Selektivno izbiranje spisov sodnih organov

Janša je pristavil, da je izbira tožilstva, da izbere le tiste spise, ki mu koristijo, ostale pa pusti, zanikanje pravice do enakih orožij tožilstva in obrambe. Pravi namreč, da morajo sodni organi vložiti vse listine - tiste, ki bremenijo in tiste, ki razbremenijo obtožene. »Tožilstvo ni imelo pravice, da je ribarilo z dokazi po svoji presoji,« je prepričan Janša.

»Obramba se ni ukvarjala s tem, kaj je v drugih sodnih spisih, saj smo bili prepričani, da takšen sodni predlog ne more biti potrjen,« je dejal Janša, a poudarja, da vsakodnevno prihajajo novi dokazi, da je bil proces politično motiviran. »To je hujše. Česa takšnega nismo doživeli niti na vojaškem sodišču leta 1989,« je povedal.

Ponovil je, da so bile kršitve v postopku tako očitne, da se jih vidi na daleč. »Nihče ni verjel, da lahko neko sodišče v EU v 21. stoletju napiše takšno neumnost,« je prepričan.

Matoz: Kršena nam je bila pravica do poštenega sojenja

Janšev zagovornik Franci Matoz je ponovil: »Ves čas sojenja nismo imeli možnosti pravičnega sojenja. Dokazi so se selektivno vlagali v spise.«

Z Janšo bova o teh novih ugotovitvah dopolnila zahtevo za varstvo zakonitosti, je napovedal Matoz.

Jože Hribernik, zagovornik Toneta Krkoviča, je povedal: »Višje sodišče je v sodbi zatrdilo, da je bil vpliv Janše konkreten.«

Že nekaj dni po sestanku 1. septembra 2005 je bilo jasno, da Krkovič s Patrio nima nič, je prepričan Hribernik in dodaja, da to dokazujejo tudi dokumenti. »Jasno je, da je šlo za politično montiran proces,« je zatrdil.

Tožilec Ferlinc zanika prirejanje ali selekcijo dokazov v zadevi Patria

Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc zanika kakršno koli prirejanje ali selekcijo dokazov v zadevi Patria. Pravi, da je del poštenega sojenja prav to, da so v spisu tako obremenilni kot razbremenilni dokazi, je poročal Radio Slovenija.

"Na glavni obravnavi, ki sem jo spremljal, in tudi v postopku na drugi stopnji je bilo govora o vsaki najmanjši listini, ki je v spisovnem gradivu," je za radio poudaril Ferlinc. Dodal je, da je slovensko tožilstvo posredovalo finskemu tožilcu še nekaj dodatnih dokumentov, ki jih je ta uporabil v pritožbenem postopku na Finskem.

Predsednik SDS Janez Janša je namreč na današnji novinarski konferenci predstavil nekatere dokumente iz finskega sodnega spisa v primeru Patria, ki jih ni moč najti v slovenskem sodnem spisu v tem primeru, in po njegovih besedah dokazujejo, da je bil sodni proces v primeru Patria v Sloveniji od samega začetka montiran.

Janšev zagovornik Franci Matoz je napovedal, da bodo na podlagi teh novih dokazov dopolnili "zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovnemu sodišču z dodatnimi ugotovitvami in dodatnimi kršitvami tako pravice do obrambe, kot tudi kršitve do enakega varstva pravic v postopkih".

Janševa zahteva za varstvo zakonitosti nemudoma na vrhovno sodišče

Višje sodišče v Ljubljani je za STA potrdilo, da je pred kratkim prejelo sodni spis v zadevi Patria. "Po pregledu spisa bo naše sodišče tega odpravilo na vrhovno sodišče nemudoma, torej še danes," so zatrdili. Kako hitro bo o njej odločilo vrhovno sodišče, pa je odvisno od sodnika, ki bo zadevo obravnaval.

Okrajno sodišče v Ljubljani je namreč zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil odvetnik prvaka SDS Janeza Janše Franci Matoz v zadevi Patria, danes poslalo na višje sodišče, od tam pa bo romala na vrhovno sodišče, ki lahko odloči tudi o odlogu oz. prekinitvi izvajanja zaporne kazni za Janšo.

Janša bi se moral po pravnomočni obsodbi v zadevi Patria v petek zglasiti v zaporu na Dobu na prestajanju dveletne zaporne kazni. Zato mediji špekulirajo, ali je teoretično še mogoče, da bi vrhovno sodišče še pred petkom odločilo o odlogu prestajanja kazni in Janši vendarle še ne bi bilo treba v zapor.

Na vrhovnem sodišču so za STA pojasnili, da bo zadeva, če bo prišla na sodišče danes popoldne, v delo sodnikom razporejena v četrtek zjutraj. V kolikšnem času bo o njej odločeno, pa je odvisno od sodnika, ki jo bo obravnaval v skladu z letnim razporedom dela.

Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča in zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.

Janša je sicer želel zadržanje izvršitve kazni doseči tudi z ustavno pritožbo na pravnomočno sodbo, a je ustavno sodišče ugotovilo, da zatrjevane kršitve človekovih pravic niso izkazane s tisto stopnjo očitnosti, ki se zahteva, da bi lahko o tem odločalo pred izčrpanjem izrednih pravnih sredstev. Tako so Janšo napotili najprej na vrhovno sodišče. Odločba ustavnega sodišča je sicer danes tudi javno objavljena na njihovi spletni strani.

Sodba, s katero je prvostopenjsko sodišče predsednika SDS Janšo, prokurista Rotisa Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča spoznalo za krive koruptivnih dejanj v zadevi Patria, je postala pravnomočna 28. aprila.