Sprva je zjutraj postojanko obmejnih enot napadlo okoli 200 separatistov z raketometi, minometi in avtomatskim orožjem, sedaj naj bi jih bilo že 500. Ukrajinske obmejne enote separatiste obtožujejo, da se skrivajo v bližnjih stanovanjskih naseljih in na strehah ter da civiliste uporabljajo za človeške ščite, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sporočile so tudi, da je bilo v spopadih ranjenih najmanj sedem vojakov. Med napadalci naj bi bilo pet mrtvih, osem pa ranjenih. Separatisti so potrdili samo enega ranjenega, poroča ruska tiskovna agencija Interfax. Po poročanju lokalnih medijev je bilo v spopadih poškodovanih več hiš na obrobju Luganska. Iz mesta z okoli 430.000 prebivalci je pred spopadi zbežalo že mnogo ljudi.

Regija Lugansk meji z Rusijo. Na tej meji je že večkrat prišlo do spopadov med obmejnimi enotami in oboroženci, ki so skušali priti iz Rusije v Ukrajino.

O novih spopadih poročajo tudi iz Slavjanska, utrdbe separatistov v sosednji regiji Doneck. Proruske sile so sporočile, da je bilo med operacijo ukrajinske vojske v tem mestu v nedeljo zvečer ranjenih pet civilistov.

Rusija bi v Ukrajini vzpostavila humanitarne koridorje

Rusija bo danes v Varnostni svet ZN vložila predlog resolucije o vzpostavitvi humanitarnih koridorjev na vzhodu Ukrajine, kjer se nadaljujejo spopadi med vojsko in proruskimi separatisti. Kot je pojasnil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, bi koridorji omogočili civilistom, da odidejo z območij, kjer potekajo spopadi, pa tudi dostavo pomoči.

Predlog resolucije zahteva "takojšnjo vzpostavitev humanitarnih koridorjev, tako da nobena ovira ne more preprečiti odhoda civilistov z območja spopadov, kot tudi ne dostave človekoljubne pomoči," je dejal Lavrov na novinarski konferenci, ki jo je prenašala televizija.

V resoluciji zahtevajo tudi takojšnjo ustavitev operacij ukrajinske vojske na vzhodu države in začetek pogovorov za sklenitev prekinitve ognja s proruskimi separatisti.

Izrazil je zaskrbljenost zaradi razmer v Ukrajini, kjer kljub izvolitvi novega predsednika države nasilje na vzhodu ne poneha. Smrtonosni spopadi med ukrajinskimi in proruskimi silami trajajo že več kot teden dni, še posebej v regiji Doneck.

Po plačilu dela dolga Gazprom zamaknil ultimat Ukrajini

Ruski Gazprom je danes potrdil, da je od Ukrajine prejel 786 milijonov dolarjev dolga za zemeljski plin, dobavljen marca in aprila. Ruski energetski velikan se je zato odločil, da do 9. junija prestavi ultimat za uvedbo sheme, po kateri bi Kijev moral za plin plačevati vnaprej.

"Ukrajina je plačala prvi obrok za dobavo plina. Danes je na račun Gazproma prispelo 786 milijonov ameriških dolarjev (577 milijonov evrov)," je dejal prvi mož Gazproma Aleksej Miller, potem ko je Kijev v petek sporočil, da je omenjeno vsoto nakazal Gazpromu.

"Pozdravljamo, da je Ukrajina začela vračati svoj dolg in do 9. junija prelagamo uvedbo režima predplačil," je dejal v izjavi novinarjem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poudaril je, da bo uvedba sistema predplačil za zemeljski plin odvisna od popolnega poplačila dolga Ukrajine za plin do 1. aprila v višini 2,237 milijarde dolarjev, del katerega je bil plačan danes, in od napredka pri plačilu plina za april in maj. Dodal je, da mora Kijev zemeljski plin, dobavljen v maju, plačati do 9. junija.