Zmagovalka včerajšnjih evropskih volitev je SDS, ki ji je v Bruslju uspelo ohraniti tri poslance. Kljub zmagi se včeraj na sedežu stranke v Trstenjakovi ulici ni zbralo prav veliko članov SDS, a tudi ti večjega navdušenja niso kazali. Po razkritju rezultatov vzporednih volitev so sicer odprli nekaj steklenic šampanjca in zapeli Kol'ko kapl'c, tol'ko let, nasmeh na njihovem obrazu pa je bil še najbolj širok, ko so prek televizijskih zaslonov spremljali komorno razpoloženje v štabu največje poraženke včerajšnjih volitev SD.

SDS: Ne bomo se metali na glavo

»Seveda smo veseli rezultata, a se zaradi njega ne bomo metali na glavo. Zdaj moramo zmagati še na državnozborskih volitvah, da Slovenijo potegnemo iz krize,« je kot razlog za umirjen odziv SDS navedel poslanec Branko Grims. Prvak SDS Janez Janša pa je izrazil zaskrbljenost nad sliko slovenskega političnega prostora, saj da ima zgolj njihova stranka resen program in resno kadrovsko ponudbo. Da bi pravnomočna obsodba prvaka SDS v zadevi Patria pomembno vplivala na rezultate stranke na skorajšnjih državnozborskih volitvah, vidnih članov SDS, kot so zagotavljali včeraj, ne skrbi. Milan Zver, ki bo tudi v prihodnjem mandatu v evropskem parlamentu, pričakuje, da bodo učinki zgodbe Patria drugačni, kot pričakujejo njeni akterji. »Namen je bil politično eliminirati Janšo in SDS. Morda pa nova Janševa era prihaja tudi s pomočjo Patrie. Naredili bomo vse, da bo tako,« je dejal Zver.

Konkretnemu odgovoru na vprašanje, ali je pripravljen vodenje stranke prepustiti komu drugemu, saj bo zaradi pravnomočne sodbe tudi v primeru zmage SDS težko sestavil koalicijo, se je Janša včeraj izognil. Dejal je le, da bi moralo glede prihodnjih koalicij skrbeti predvsem tiste, »ki imajo danes dolge nosove zaradi negativne kampanje« in ki »so računali, da bodo zgolj z zlorabo državnih institucij, predvsem pravosodja, prišli do zmage na volitvah«.

DeSUS: Zdaj smo res široka stranka 

Z rezultatom včerajšnjih volitev so lahko zadovoljni tudi v Šoltesovem (za zdaj še društvu) Verjamem, ki je kot edina nova lista s tako rekoč enim samim prepoznavnim članom uspela dobiti svojega predstavnika v Bruslju. Prav tako prvak DeSUS Karl Erjavec, saj je stranka upokojencev prvič dobila poslanca v Bruslju. »Zdaj smo res široka stranka – smo v državnem zboru, smo močni na lokalni ravni, zdaj smo še v evropskem parlamentu,« je poudaril.

 Ena velikih poraženk pa je Pozitivna Slovenija. Čeprav je nosilec liste Jože Mencinger sicer krivdo prevzel nase, pa ni nobenega dvoma, da je na rezultat pomembno vplival razkol stranke. Kljub temu ostaja prvak PS Zoran Janković pred bližnjimi državnozborskimi volitvami optimističen in je še vedno prepričan, da bodo na njih zmagali.

SLS znova pretentala NSi?

Med posamezniki je največji zmagovalec teh volitev prvak SLS Franc Bogovič, ki se je, zahvaljujoč skupni listi z Novo Slovenijo (NSi), na ramenih nosilca liste Lojzeta Peterleta uvrstil v evropski parlament, čeprav je kandidiral z zadnjega, osmega mesta. Neuradni izidi namreč kažejo, da je Bogovič s preferenčnimi glasovi ugnal podpredsednika NSi Aleša Hojsa, drugega na skupni kandidatni listi, in tako SLS prvič doslej zagotovil poslanski mandat v evropskem parlamentu.

Hojsov zaripel obraz in ostre besede, ki jih je sredi ulice ljubljanske prestolnice namenil strankarskim kolegom, so dali slutiti, da je nad skupnim volilnim projektom SLS in NSi ogorčen. »Že drugič so nas 'nategnili',« je dejal o SLS, s katero so bili krščanski demokrati nekoč združeni, a sta se stranki kmalu grdo razšli. »Le en poslanski mandat za NSi (in eden za SLS, op. p.) je velik poraz,« je nadaljeval Hojs in kolegom zažugal, naj niti ne pomislijo, da bi imeli stranki skupno listo tudi na bližnjih državnozborskih volitvah. No, v pogovoru z nami je bil Hojs malce bolj umirjen. »Glede na današnje rezultate ne verjamem, da bi lahko skupna lista prinesla veliko, zato je bolje, da gre NSi svojo pot,« je ocenil, glede lastnega neuspeha na evropskih volitvah pa dodal: »Odločali so preferenčni glasovi in gospod Bogovič oziroma SLS je bila pri tem uspešnejša. Natančnejša in temeljitejša navodila so dali svojim volilcem.«

V SD kot na pogrebu

Bogoviču se je ob izidih vzporednih volitev, ki so kazali na njegovo uvrstitev v evropski parlament, le smejalo. Da mu je to uspelo z osmega mesta na kandidatni listi, je bilo po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak (sama je za evropsko poslansko kandidirala na sedmem mestu skupne liste) matematično povsem predvidljivo. »Prednostni glasovi za NSi so se stekali k nosilcu liste Lojzetu Peterletu, prednostni glasovi SLS pa k njihovemu najmočnejšemu kandidatu Bogoviču,« je poudarila Novakova. Sama je bila z uspehom skupne liste zmerno zadovoljna, za največja poraženca evropskih volitev pa je razglasila prvaka Pozitivne Slovenije (PS) Zorana Jankovića in predsednika SD Igorja Lukšiča. Jankovića zato, ker je bila PS zmagovalka zadnjih državnozborskih volitev, a je tokrat ostala brez evropskega poslanca. »Lukšič je predsednik tretje najmočnejše politične stranke, pa ga premaga drugouvrščena na kandidatni listi. To je svojevrstno sporočilo,« je prepričana predsednica NSi.

Dejstvo, da bo imela SD v prihodnje eno samo evropsko poslanko (doslej dve), se je včeraj še kako poznalo na obrazih vodilnih članov te stranke, ko so uradno objavili izide vzporednih volitev. Pred novinarji so se pojavili potrti, kot bi bili člani upokojenskega pevskega zbora, ki pokojniku poje pogrebno pesem. Tega, da so zaradi zgolj enega poslanskega mandata razočarani, jih večina ni skrivala. »Socialni demokrati smo na teh volitvah doživeli poraz. Ni dober uspeh, če sta nas prehitela gospoda Igor Šoltes in Ivo Vajgl,« je priznal vodja poslancev SD Matjaž Han. Lukšiča kot nosilca liste je za nameček – tako kažejo neuradni izidi – premagala dosedanja evropska poslanka Tanja Fajon. Dejan Levanič je zasluge za to pripisal njenemu dosedanjemu prepoznavnemu delu, Lukšič pa sebi. »Dobro je, da je volilno telo razumelo moje jasne namige, da vodim SD na državnozborske volitve, zato si nisem prizadeval, da bi skušal prednjačiti s prednostnimi glasovi,« je dejal Lukšič. Se je torej otepal odhoda v evropski parlament? »Za nosilca liste SD na evropskih volitvah sem šel zato, da bi stranka dobila čim več, in vesel sem, da smo dobili en mandat,« je odvrnil.