Prebivalci Doboja še niso izven nevarnosti

Položaj na poplavljenih območjih je zaenkrat pod nadzorom, tudi epidemiološko, čeprav prebivalci predvsem na območju Doboja še niso izven nevarnosti, opozarjajo oblasti Republike srbske.

V kraju Odžak opozarjajo tudi pred velikim pojavom kač, ki so se umaknile pred naraslimi vodami, pa tudi pred velikim razmnoževanjem komarjev.

V Beogradu pa se je medtem evropski komisar za regionalno politiko Johaness Hahn srečal s podpredsednikom srbske vlade Ivico Dačićem. Govorila sta predvsem o načinih, kako bi Evropska unija lahko čimbolj učinkovito pomagala Srbiji po poplavah. Kot poroča Tanjug, je Hahn obljubil, da bo Evropska komisija omogočila Srbiji hitro koriščenje sredstev iz skladov za pristopno pomoč.

(Foto: Reuters)

Iz Dubaja danes 75 ton hrane

Svetovni program za prehrano (WFP) na ogrožena območja pošilja pomoč po zraku, Unicef pa poroča, da je zaradi poplav neposredno in posredno prizadetih milijon ljudi oziroma četrtina prebivalstva BiH. Poleg tega jih je moralo domove zapustiti okrog 300.000. Tiskovna predstavnica WFP Elisabeth Byrs je naznanila, da bo danes iz Dubaja v BiH prispelo 75 ton hrane. WFP je že sprožil 1,5 milijona dolarjev vredno operacijo za takojšnjo pomoč Srbiji v sodelovanju s srbsko vlado in drugimi agencijami ZN na terenu.

Tiskovni predstavnik Unicefa v Ženevi Christophe Boulierac je povedal, da so kmetijske površine hudo prizadete, posebej velik izziv pa predstavlja nevarnost zemeljskih plazov. Doslej so jih našteli že okrog 2000. Prav tako velika nevarnost so mine, ki so ostale po balkanskih vojnah (1991 - 1995) in ki so jih poplave premaknile iz označenih območij.

Zagotavljanje čiste vode

Unicef v BiH prevzema vodstvo pri zagotavljanju čiste vode in sanitarij in doslej so razdelili več kot tono klora za dekontaminacijo vodnih virov. Unicef je prav tako najel 120 prostovoljcev za psihosocialno pomoč otrokom na prizadetih območjih. Za to potrebuje 3,6 milijona dolarjev nujnih sredstev.

(Foto: Reuters)

Tarik Jašarević je v imenu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) povedal, da se vode umikajo, prebivalci vračajo na svoje domove, pozornost WHO pa je usmerjena na nadzor in preprečevanje izbruha nalezljivih bolezni, kakor tudi na obnovo uničenih ali poškodovanih zdravstvenih objektov.

Poseben problem je veliko mrtvih živali na poplavljenih območjih, ki predstavljajo nevarnost za zdravje zato se jih ljudje ne smejo dotikati.

Na poti 14 tovornjakov s humanitarno pomočjo

Ponoči je v Srbijo odpeljal konvoj 14 tovornjakov humanitarne pomoči, od tega jih osem prevaža pomoč, ki so jo zbrali prek Rdečega križa Slovenije (RKS). Obenem dva tovornjaka iz območnega združenja RK Ljubljana peljeta pomoč v Bosno in Hercegovino, so sporočili z Rdečega križa. V petek sta prek območnega združenja RK Žalec krenila na pot tovornjaka s humanitarno pomočjo iz podjetja Odelo Prebold, eden je namenjen v RK Živinice, drugi pa v RK Srbije.

(Foto: Reuters)

V času zbiranja humanitarne pomoči je RKS pozval slovenska podjetja, naj pomagajo s svojimi izdelki. Med drugim so prejeli donacijo 1000 parov otroške in ženske gumijaste obutve, več deset palet vode ter prek 7000 kosov otrških plenic. Vso omenjeno pomoč so že vključili v konvoj humanitarne pomoči, ki so ga ponoči odpremili prizadetim na poplavljenih območjih v Srbiji. Pomoč bodo predali Rdečemu križu Srbije, ki bo zagotovil nadaljnjo delitev pomoči, pojasnjujejo na RKS.

Potrebujejo spalne vreče, posteljnino, škornje ...

Z bosanskega in srbskega Rdečega križ so RKS sporočili, da nujno potrebujejo spalne vreče, zložljive postelje, posteljnino, ležalne podloge, gumijaste škornje, osebne higienske pripomočke (zobne ščetke, zobne paste, milo, brisače, ženske vložke, toaletni robčke), plenice za otroke in odrasle, ustekleničeno vodo, konzervirano hrano z rokom uporabnosti najmanj šest mesecev, žepne svetilke, zaščitne maske za obraz, zaščitne rokavice in dezinfekcijska sredstva za roke. Zbirna mesta so objavljena na spletni strani www.rks.si