Nekateri koalicijski partnerji so tudi danes spregovorili o kirurgu Danijelu Bešiču Loredanu, ki je dejal, da je načeloma pripravljen prevzeti vodenje zdravstvenega resorja. S premierko pa naj bi se srečal v soboto dopoldne.

Erjavcu se zdi Bešič Loredan primeren kandidat

Erjavec je za STA že povedal, da se mu zdi Bešič Loredan ustrezen kandidat za ministra, pred današnjo sejo vlade pa je poudaril, da podpora DeSUS vendarle ni samoumevna. Bešič Loredan mora namreč najprej predstaviti program, zlasti, kaj bo storil na področju zdravstvene reforme in pri boju s korupcijo.

Poleg tega Erjavca zanima, kako bi Bešič Loredan ravnal glede vodstva Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Če bo njegov program v skladu s programom DeSUS, pa v tej stranki nimajo nobenih težav s tem, da bi ga podprli, je dodal.

Bojan Zalar o kandidaturi ne ve nič

Nekateri mediji kot morebitnega naslednika Trop Skaze omenjajo tudi generalnega direktorja ljubljanske psihiatrične klinike Bojana Zalarja. Erjavec je danes dejal, da se je Zalar tudi DeSUS »večkrat ponujal za ministra za zdravje, ampak ni bil nikoli v resni igri kot ministrski kandidat DeSUS«.

Predsednik DL Gregor Virant pa je znova zatrdil, da bi DL Bešič Loredana kot kandidata za ministra za zdravje podprla, medtem ko Zalarja ne pozna. Slednji je sicer za STA v sredo pojasnil, da o tem, da bi bil morebitni kandidat, ne ve nič, da ga ni nihče poklicali in tudi sam o tem ni razmišljal.

Zdravstvena reforma pomeni manj pravic in denarja

Vrstijo pa se tudi opozorila o težavah v zdravstvenem sistemu. »Vsi govorimo o zdravstveni reformi, kako je nujna, ampak treba je vedeti, da zdravstvena reforma pomeni manj pravic. Pomeni, da je manj denarja, da se bo treba dogovoriti, kakšna bo mreža zdravstvenih domov, bolnišnic,« poudarja Erjavec.

Po njegovi oceni se torej reforma zelo lepo sliši, a ko se pogovarjajo o vsebini, je »povsem jasno, zakaj imamo tudi znotraj koalicije različne poglede«. Da bi se reforma izpeljala v mandatu aktualne vlade, pa je tako ali tako že »zamujen vlak«, meni Erjavec in dodaja, da bi novi minister veliko postoril že, če bi uspel razčistiti s korupcijo in podal neke osnove za reformo.

V desetih letih službovanja »preživel« sedem ministrov

Erjavec opozarja tudi, da je zadeva na zdravstvenem resorju zelo naporna in netransparentna. Ponovil je, da mora Nacionalni preiskovalni urad zato čim prej sprožiti postopke, da se »tisti, ki držijo v rokah zdravstvo, umaknejo in prestrašijo«.

Na težave na ministrstvu za zdravje opozarja tudi pomočnik generalnega direktorja za področje zdravstvenega varstva ogroženih skupin prebivalstva na ministrstvu za zdravje Luj Šprohar. V odprtem pismu premierki Alenki Bratušek izraža zaskrbljenost ob dogajanju na ministrstvu, saj je sam v desetih letih službovanja doživel že sedem ministrov.

Minister v nobenem primeru ne sme biti zdravnik ali farmacevt

Med drugim je Šprohar prepričan, da minister v nobenem primeru ne sme biti zdravnik ali farmacevt. »Tudi če nima za seboj politične kilometrine, je pa vsaj sumljiv oziroma atraktiven za medije, ki jim ne zadošča več samo informacija, da je človek ugriznil psa, ampak iščejo afero za vsako ceno,« je zapisal in dodal, da sam ne verjame v »scenarije oziroma pedigreje« v zvezi s hegemonijo zavarovalnic in zdravniško mafijo.

»Nujno je le, da bo bodoči minister ali ministrica pokončna oseba, ki ne bo imela prav umazanega repa in ne občutljiva za vsako namišljeno ali tudi resnejšo opazko, če že ne grožnjo,« v pismu še navaja Šprohar in poudarja, da odhod Trop Skaze za zaposlene na ministrstvu ni prav prijetno dejstvo, a da za to ne morejo nič. Mu je pa, kot je zapisal, žal, da zaposlenih nikdar nihče ne vpraša, kakšne ljudi si želijo in kaj potrebujejo za uspešno delo.