"Nismo le priče, temveč tudi sodelujemo v zgodovinskih dogodkih zadnjih dni. Naše zgodovinsko poslanstvo smo opravili častno, odgovorno in v domoljubnem duhu," je po glasovanju poudarila predsednica sveta federacije Valentina Matvjenko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vrh EU razširil drugi krog sankcij proti Rusiji

Imena, dodana na kazenski seznam, bodo objavljena danes popoldne. Razkriti jih ni želel nihče od voditeljev. Nekatere osebe na seznamu so na res visokih položajih, je zatrdil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

Poleg tega je EU odpovedala vrh z Rusijo, ki bi moral biti junija v Sočiju, ter vse dvostranske sestanke na najvišji ravni med članicami in Moskvo.

Za gospodarske sankcije pa se vrh še ni odločil. Te pridejo na vrsto, če bo Rusija še naprej zaostrovala razmere. Vsak nadaljnji korak Rusije, ki bi destabiliziral razmere v Ukrajini, bo imel dodatne in daljnosežne posledice za gospodarske odnose med Rusijo in članicami EU, so poudarili voditelji.

Izrecno ni želel sprožilca danes opredeliti nihče. "Kaj bo sprožilo tretjo stopnjo sankcij? Odvisno. Ocenili bomo vsako dejanje, vsak incident posebej," je dejal Van Rompuy.

V tem kontekstu so voditelji Evropsko komisijo pozvali, naj pripravi nabor morebitnih usmerjenih ukrepov proti Rusiji na vseh gospodarskih področjih. Ta vključujejo energijo, trgovino in embargo na orožje.

»Rusiji ne smemo dovoliti, da uporablja energijo kot novo jedrsko orožje«

Rusiji ne smemo dovoliti, da uporablja energijo kot novo jedrsko orožje, je danes v Bruslju poudaril ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk. Treba je razmišljati o zagotovitvi energetske neodvisnosti celotne EU, je še ocenil in dejal, da Rusija kaznuje Ukrajino za njeno "evropsko izbiro" s podvojitvijo cene plina.

Na vprašanje, kakšen odziv Rusije pričakuje po podpisu političnega dela sporazuma o krepitvi vezi z EU, je Jacenjuk poudaril, da ga ob podpisu tega sporazuma ne zanima Rusija, temveč Ukrajina.

Politični del sporazuma, podpisan danes v Bruslju, po njegovih besedah pokriva vprašanja, ki so za Ukrajino najpomembnejša, na primer varnostno in obrambno sodelovanje.

Poleg tega bosta EU in Ukrajina s tem sporazumom vzpostavili skupno odločevalsko telo, ki bo olajšalo izvajanje pravih reform v moji državi, je izpostavil Jacenjuk.

Ta sporazum tudi izpolnjuje politična pričakovanja milijonov Ukrajincev, ki želijo biti del EU, je še poudaril in zatrdil, da je "kristalno jasno", da so pripravljeni podpisati tudi gospodarski del sporazuma.

Sicer pa se je ukrajinski premier danes v Bruslju znova vprašal, kje je končni cilj Rusije - v Ukrajini ali morda v EU? Rusija vzpostavlja novi red in spreminja rezultate druge svetovne vojne, je opozoril.

Najboljši način za soočenje z Rusijo je po njegovih besedah gospodarski pritisk. "Rusija prodaja plin in nafto v glavnem v Evropo, nato pa s pridobljenimi evri, dolarji in funti kupuje tanke in okupira neodvisne države. To ni prav," je sklenil Jacenjuk.

Putin: Rusija za zdaj ne bo odgovorila na ameriške sankcije

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes poudaril, da Rusija za zdaj ne bo odgovorila na sankcije, ki so jih proti njej v četrtek sprejele ZDA v znak nasprotovanja ruski priključitvi Krima. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je poskuse izolacije Rusije s sankcijami označil za slepo ulico, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Menim, da se moramo za zdaj vzdržati povračilnih ukrepov," je glede ameriških sankcij dejal Putin na današnjem zasedanju sveta za nacionalno varnost.

Rusija je sicer v četrtek uvedla sankcije proti več vidnim ameriškim politikom, le nekaj minut zatem, ko je ameriški predsednik Barack Obama sporočil, da so ZDA uvedle nove sankcije proti Rusiji zaradi priključitve Krima. Ruske sankcije naj bi med drugim veljale za tesne Obamove sodelavce Caroline Atkinson, Daniela Pfeifferja in Benjamina Rodhesa ter senatorje Mary Landrieu, Johna McCaina in Daniela Coatsa.

Nove ameriške sankcije širijo krog ljudi, ki so jim ZDA zamrznile premoženje in prepovedale vstop v državo. Obama je povedal, da bodo sankcije prizadele dodatne višje ruske vladne uradnike in druge posameznike z velikimi viri in vplivom. S podpisom posebnega izvršnega ukaza je Obama ob tem še odprl vrata za dodatne sankcije proti različnim ključnim sektorjem ruskega gospodarstva, a priznal, da bi te prizadele svetovno gospodarstvo.

Pravne posledice

Prav tako so komisijo pozvali, naj oceni pravne posledice priključitve Krima ter predlaga gospodarske, trgovinske in finančne omejitve za Krim, ki jih bo mogoče hitro izvesti.

Vrh je pozval tudi k dogovoru o opazovalni misiji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) na celotnem ozemlju Ukrajine. Če dogovora ne bo v prihodnjih dneh, bo EU pripravila svojo opazovalno misijo.

Poleg tega so voditelji podprli zamrznitev pogajanj o članstvu Rusije v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter v Mednarodni agenciji za energijo (IEA).

Vsi moramo ohraniti mirno kri, je še poudaril Van Rompuy. Vrh EU odločno verjame, da v 21. stoletju ni prostora za uporabo sile in prisilo k spreminjanju meja v Evropi, so v sklepih še izpostavili voditelji ter Rusijo znova pozvali k dialogu z Ukrajino.

Foto: Reuters

Ob kazenskih ukrepih proti Rusiji so voditelji danes tudi potrdili podporo Ukrajini v prizadevanjih, da postane močna, stabilna in demokratična država. Del načrtovanega svežnja je dodatna milijarda evrov podpore v zameno za reforme in odprtje trga za ukrajinske proizvode.

Poleg tega bo unija danes s predsednikom ukrajinske vlade Arsenijem Jacenjukom podpisala politični del sporazuma o krepitvi vezi z Ukrajino. Prvi sestanek v okviru političnega dialoga v sklopu tega sporazuma je predviden aprila. Voditelji so v sklepih izrazili tudi zavezanost k podpisu gospodarskega dela sporazuma, a brez časovnega okvira.

EU je sicer v sklepih še izpostavila cilj, da sporazuma o krepitvi političnih in gospodarskih vezi z Gruzijo in Moldavijo, ki ju je parafirala lani novembra, podpiše najpozneje junija letos.

Visa in Mastercard blokirala transakcije klientov več ruskih bank

Ameriška izdajatelja kreditnih kartic Visa in Mastercard sta na podlagi ameriških sankcij zoper Rusijo, ki so posledica ruske pripojitve ukrajinskega polotoka Krim, ustavila transakcije komitentov več ruskih bank. Prizadete so stranke Bank Rosija, Sobinbank in SMP Bank.

Kot so danes pojasnili v Bank Rosija, ki jo uporabljajo tesni sodelavci ruskega predsednika Vladimirja Putina, sta Visa in Mastercard plačilne storitve njihovim komitentom ustavila brez posebnega opozorila. Podobna naj bi bila zgodba Sobinbank, ki je v 100-odstotni lasti Bank Rosija.

EU in Ukrajina podpisali politični del sporazuma

Voditelji EU so danes v Bruslju s predsednikom ukrajinske vlade Arsenijem Jacenjukom podpisali politični del sporazuma o krepitvi vezi.

"Podpis političnega dela pridružitvenega sporazuma EU in Ukrajine simbolizira pomen odnosa in voljo po nadaljnji krepitvi vezi," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

Beneška komisija: Ni pravne podlage za razpis krimskega referenduma

Beneška komisija, ki je svetovalno telo Sveta Evrope, je danes s konsenzom sprejela mnenje o referendumu na Krimu, na katerem so se prebivalci tega polotoka minulo nedeljo odločili za odcepitev od Ukrajine in priključitev Rusiji. Komisija je ocenila, da z vidika ukrajinske ustavne ureditve ni podlage za razpis tega referenduma.

"Z vidika veljavne ustavne ureditve ni podlage za razpis referenduma, ki bi v Ukrajini kot unitarni državi dovoljeval razpis referenduma, katerega posledica bi lahko bila odcepitev Krima in njegova priključitev drugi državi. Krim je po ustavi in odločbah ustavnega sodišča Ukrajine nedeljiv del ukrajinskega ozemlja, o katerega usodi ni mogoče odločati na referendumu," je ocenila komisija.

Komisija je še menila, bi na Krimu lahko odločali o višji stopnji lokalne samouprave polotoka, nikakor pa ne o odcepitvi. Ob tem je še opozorila, da takšna dejanja po mednarodnem pravu zahtevajo predhodno pogajanja vseh strani in da je potrebno doseči soglasje obeh strani, se pravi države, iz katere naj bi se odcepili, in države, h kateri naj bi se priključili, je za STA dejal slovenski član komisije, nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribič

Pojasnil je še, da je ruska stran ugovarjala, da pravni argumenti v razmerah, ki so danes v Ukrajini in jih primerjajo z revolucijo in državnim udarom, nimajo takšne teže kot sicer, ter da je treba z referendumom omogočiti samoodločbo Rusov na Krimu, s tega vidika pa je ta referendum veljaven in legitimen. Zanimivo je, da se je ruska stran pri tem sklicevala na enostransko odločitev Kosova o samostojnosti, je še dejal Ribičič.

Francija prekinila večino vojaškega sodelovanja z Rusijo

Francija je prekinila večino vojaškega sodelovanja z Rusijo, vključno s skupnimi vojaškimi vajami in izmenjavo osebja, je danes v estonski prestolnici Tallinn sporočil francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Francija se je za omenjeno prekinitev odločila zaradi priključitve ukrajinskega polotoka Krim Rusiji. Le Drian je še napovedal, da bo Francija kot v pomoč pri nadzoru zračnega prostora na Poljsko in pribaltske države napotila štiri lovce, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vrh EU za zmanjšanje energetske odvisnosti od Rusije

Voditelji članic EU so se v kontekstu krize v Ukrajini danes odločili, da bodo okrepili prizadevanja za zmanjšanje energetske odvisnosti unije, še posebej od Rusije, je poudaril predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. Za slovenski projekt o Južnem toku to v tem trenutku ne pomeni nič konkretnega, je ocenila predsednica vlade Alenka Bratušek.

Zmanjšanje energetske odvisnosti je bila ključna tema današnje razprave vrha EU. Evropa je v prizadevanjih za zmanjšanje energetske odvisnosti, še posebej od Rusije, dala v višjo prestavo, je poudaril Van Rompuy.

Evropsko komisijo so zadolžili, naj do junija pripravi konkreten načrt za zmanjšanje energetske odvisnosti. Evropa je bila najprej zgrajena kot skupnost za premog in jeklo, zdaj se moramo premakniti k energetski uniji, je pozval Van Rompuy.

Putin podpisal zakon o pripojitvi Krima Rusiji

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v Moskvi podpisal zakon o priključitvi Krima in Sevastopola Rusiji. Kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, je slovesen podpis zakona o ratifikaciji sporazuma o pripojitvi Krima in Sevastopola potekal v Kremlju. S tem je republika Krim postala 22. republika Ruske federacije.

Putin je na slovesnosti, ki jo je prenašala televizija, poudaril, da je končanje pravnih postopkov priključitve resen trenutek. "Vsem prebivalcem države, ruskim državljanom, tudi prebivalcem Krima in Sevastopola čestitam ob tem zgodovinskem dogodku," je poudaril po navedbah francoske tiskovne agencije AFP.

Slovenija pozdravlja podpis sporazuma med EU in Ukrajino

Slovenija pozdravlja podpis političnega dela pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Ukrajino, so danes sporočili z ministrstva za zunanje zadeve. Podpis po oceni ministrstva "predstavlja enega pomembnejših dogodkov v novejši ukrajinski zgodovini".

Slovenija je bila vedno solidarna z Ukrajino v prizadevanjih za njen napredek v okviru evropskih integracij. Na MZZ ob tem izpostavljajo, da je dosego tega cilja omogočilo "jasno stališče Ukrajincev glede pomena evropske poti za prihodnost države ter njihov odločen boj za svobodo, demokracijo in vladavino prava".

V Kijevu so sicer v četrtek in danes potekale dvodnevne konzultacije o trenutnih razmerah v Ukrajini, ki jih je na slovenski strani vodil državni sekretar Igor Senčar. Ponovil je, da je bil referendum na Krimu nelegalen, vsa naknadna dejanja krimskih oblasti in Rusije pa v nasprotju z ukrajinsko ustavno ureditvijo in mednarodnim pravom.

Izpostavil je tudi, da Slovenija podpira ozemeljsko suverenost in nedotakljivost Ukrajine in urejanje nastalih razmer po mirni poti, so danes sporočili z zunanjega ministrstva.