Prehodne oblasti v Ukrajini so izdale zaporni nalog za odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča in za druge predstavnike nekdanjih oblasti zaradi »množičnega poboja nedolžnih državljanov« med nedavnim nasiljem v Kijevu, v katerem je po zadnjih podatkih ministrstva za zdravstvo umrlo 88 ljudi, večinoma protestnikov in tudi policistov. Kje se nahaja Janukovič, ki novih oblasti ne priznava in jim očita državni udar, včeraj ni bilo znano. Nazadnje so ga videli na polotoku Krim, od koder se je v neznano odpeljal v avtomobilu.

Novim oblastem legitimnost odreka tudi Rusija, ki je z odstavitvijo Janukoviča izgubila zaveznika in čuti, da ji Ukrajina spet uhaja iz območja vpliva. Rusija je iz Ukrajine odpoklicala veleposlanika in obtožila opozicijo, da je pohodila sporazum za končanje krize, ki ga je z Janukovičem sklenila v petek pod pokroviteljstvom treh evropskih zunanjih ministrov. »Obstajajo globoki dvomi o legitimnosti vrste organov, ki zdaj delujejo (v Ukrajini),« je po poročanju ruskih agencij dejal ruski premier Dmitrij Medvedjev. Po njegovem je to, da zahod nove oblasti v Ukrajini sprejema kot legitimne, zmotno, saj gre za »rezultat oboroženega odpora«. Pomenljivo je tudi dejal, da obstaja »resna grožnja ruskim interesom in življenjem naših državljanov«, Rusija pa je zaskrbljenost glede tega izrazila tudi pri zvezi Nato. Ob zadnjih dogodkih so se pojavila ugibanja, ali bi Rusija v Ukrajini lahko celo posredovala z vojsko.

Iskanje prepotrebnih milijard

Prehodne oblasti bodo državo vodile do predčasnih predsedniških volitev 25. maja. Njihova glavna naloga bo vzpostavljanje stabilnosti – najprej politične, predvsem na proruskem vzhodu in jugu, kjer so nekatere lokalne oblasti razglasile neodvisno delovanje od Kijeva in kjer niso naklonjeni zadnjemu političnemu razpletu dogodkov. Zaradi tega sta šla strasti na Krimski polotok mirit začasni notranji minister Arsen Avakov in Valentin Nalivajčenko, odgovoren za varnostna vprašanja.

Drugi del naloge prehodnih oblasti je zagotoviti finančno stabilnost s pridobitvijo pomoči. Moskva pravi, da ne bo nadaljevala izplačevanja petnajstih milijard dolarjev, ki jih je obljubila Janukoviču, vsaj do oblikovanja nove vlade ne. Na potezi so zato Evropska unija in mednarodne finančne ustanove, država pa po ocenah začasnega finančnega ministra Jurija Kolobova potrebuje 35 milijard dolarjev. Zato poziva k mednarodni donatorski konferenci v roku dveh tednov. Z zahoda prihajajo naklonjene izjave, a bo pogoj za pomoč izpeljava gospodarskih reform. Ukrajina ima za 73 milijard dolarjev dolgov, od tega jih mora letos odplačati šest milijard.

Na čelu države tesni zaveznik Timošenkove

Na čelu ukrajinskih oblasti je zdaj Oleksandr Turčinov, ki so ga izvolili za predsednika parlamenta, obenem je tudi začasni predsednik države in vršilec dolžnosti premierja do oblikovanja vlade narodne enotnosti, ki naj bi jo Ukrajina dobila najkasneje danes. 49-letni Turčinov je dolgoletni zaveznik nekdanje premierke Julije Timošenko, ki so jo konec preteklega tedna po odločitvi parlamenta izpustili iz zapora. Oba prihajata iz Dnepropetrovska, milijonskega industrijskega središča na proruskem vzhodu države, ki je bilo zaradi močne vojaške industrije nekdaj zaprto mesto (vanj niso smeli tujci). Turčinov je bil zaveznik Leonida Kučme, nekdaj šefa podjetja za izdelavo raket v Dnepropetrovsku, nato se je skupaj z njim preselil v Kijev, ko je Kučma leta 1992 postal premier in pozneje predsednik države. Turčinov je bil eden od voditeljev stranke Očetnjava Timošenkove, nekaj časa vodja varnostne službe SBU in poslanec. En teden je že bil vršilec dolžnosti premierja po odstavitvi Timošenkove marca 2010. Leta 2012 je bil vnovič izvoljen v parlament, ki ga zdaj vodi, tako kot tudi 46-milijonsko Ukrajino.

Turčinov pravi, da želi Ukrajino približati Evropski uniji. Slednja pravi, da ostaja možnost podpisa pridružitvenega sporazuma odprta. Zavrnitev tega sporazuma Janukoviča lani novembra je sprožila proteste, ki so pretekli teden dosegli vrelišče in ga odnesli s položaja. Glede Rusije Turčinov pravi, da si želi sosedske odnose na podlagi enakopravnega in dobrega odnosa, »ki upošteva evropsko odločitev Ukrajine«.

Eden od poslancev je medtem po poročanju BBC objavil dokumente o tem, da je bivši notranji minister Vitalij Zakarčenko ukazal uporabo streliva in ostrostrelcev proti protestnikom na Trgu neodvisnosti v Kijevu in da je oblast želela trg izprazniti z 2500 vojaki. Pristnost dokumentov za zdaj ni potrjena. Na trgu, ki mu domačini pravijo Majdan, vztraja nekaj sto ljudi, razmere pa so mirne.