»To je strup, s katerim želi Janukovič zatreti protestno gibanje,« je za včerajšnji Bild am Sontag sobotno ponudbo ukrajinskega predsednika opozicijskim voditeljem, da prevzamejo nekatere položaje v vladi, komentiral Vitalij Kličko. Dodal je, da bodo nadaljevali pogajanja z jasnim ciljem po razpisu predčasnih volitev in sestopu Viktorja Janukoviča, saj »protest Ukrajincev proti korumpiranemu predsedniku ne sme biti zaman«. Tudi drugi opozicijski vodja in nekdanji zunanji minister Arsenij Jacenjuk je izrazil nezadovoljstvo s pogajanji, protestnikom pa zagotovil, da so »pripravljeni prevzeti odgovornost za državo in jo popeljati proti Evropski uniji«.

Spremenili sporni zakon o protestih

Janukovič je pred torkovim izrednim zasedanjem ukrajinskega parlamenta na pogajanjih z opozicijo Jacenjuku obljubljal položaj predsednika vlade, Kličku pa položaj podpredsednika in ministra za humanitarne zadeve. K temu ga je prisilil zadnji protestni val po sprejetju nove protiprotestne zakonodaje, ki je terjal prve smrtne žrtve. Očitno je prišla njegova ponudba prepozno, kajti Ukrajinci, nezadovoljni s sedanjo oblastjo, ki jih vrača v naročje Rusije, zahtevajo, da Janukovič zapusti predsedniško palačo še pred rednimi volitvami, predvidenimi spomladi prihodnje leto.

Kljub pogajanjem so se nasilni protesti nadaljevali. Demonstranti so v noči na nedeljo obkolili kongresni center pri osrednjem Trgu neodvisnosti, v katerem so bili nameščeni policisti. Napadli so ga s kamenjem in zažigalnimi steklenicami, po posredovanju Klička pa so se policisti skozi na hitro ustvarjen varnostni kordon umaknili iz zgradbe, ki so jo, tako kot že nekatera druga javna poslopja, zasedli protestniki in jo zavarovali z barikadami. Kongresni center je utrpel precejšnjo škodo, kljub temu pa ponuja demonstrantom zatočišče v zimskem mrazu, saj je v Kijevu te dni temperatura padla na 20 stopinj pod lediščem. Notranji minister Vitalij Saharčenko je ob tem protestnikom očital, da namerno izzivajo spopade s policijo, in dejal, da so varnostne sile iz kongresnega centra umaknili zato, da ne bi že tako napetega položaja še dodatno poslabšali. Iz vladajoče Janukovičeve stranke regij, katere poslanci so pred dobrimi desetimi dnevi po sporni proceduri sprejeli protiprotestniško zakonodajo s številnimi omejitvami in visokimi zapornimi kaznimi, pa so včeraj sporočili, da so že pripravili njene spremembe v skladu z zahtevami opozicije.

Jutri vrh EU-Rusija

V Kijevu so včeraj organizirali molitve za umrlimi protestniki, od enega med njimi, Mihajla Žiznevskega, pa so se poslovili tudi s pogrebno povorko po glavni ulici. Na nevzdržen položaj v Ukrajini je med nedeljsko mašo opomnil tudi papež Frančišek, ki je izrekel upanje, da bo »prevladal konstruktivni dialog med inštitucijami in civilno družbo« ter da se bo država izognila nasilju.

Položaj v Ukrajini bo po napovedih osrednja tema tokratnega tradicionalnega polletnega vrha Evropske unije in Rusije jutri v Bruslju. Pomenljiva je že odpoved običajne skupne večerje delegacij, predviden pa je dve uri in pol dolg intenziven pogovor na najvišji ravni med Vladimirjem Putinom in Sergejem Lavrovom na eni ter Josejem Manuelom Barrosom, Hermanom Van Rompuyem in Catherine Ashton na drugi strani. Bruseljski poročevalci si od tega ne obetajo kaj več od obojestranskih pozivov k ustavitvi nasilja v Ukrajini, za zdaj pa tudi ni predvideno kakšno skupno sporočilo o sporu, v katerega sta posredno globoko vpletena prav Moskva in Bruselj.