Opozicijski voditelj Vitalij Kličko se protestov, ki potekajo že nekaj mesecev, redno udeležuje. Tokrat je opozoril na dve možnosti, ki jih imajo opozicijski politiki. »Na voljo imamo dva scenarija. Eden je takšen, da se z aktualno vlado ne pogajamo, a se je treba zavedati, da je uporaba sile zelo nepredvidljiva. V tem primeru ne izključujem niti državljanske vojne,« je bil jasen nekdanji boksarski prvak. »Če se odločimo za to možnost, se bomo na vso moč trudili izogniti prelivanju krvi,« je v nedeljo zvečer povedal za ukrajinsko televizijo Hromadske TV.

Apokaliptične razmere

Na Trgu neodvisnosti v ukrajinski prestolnici Kijev se je na protestu proti novi zakonodaji, s katero predsednik Viktor Janukovič skuša zadušiti protestniško gibanje, včeraj zbralo okoli 200.000 ljudi. Besni protestniki po več mesecih protestov še vedno izražajo nezadovoljstvo z vlado, od katere zahtevajo odstop.

Kljub pozivom Klička, naj se protestniki na ulicah ne zatekajo k nasilju, pa se je pripetilo nekaj incidentov napadov na policiste s palicami, kamenjem, molotovkami, drogovi in verigami. Blizu parlamenta so po poročanju AFP nastale apokaliptične razmere; protestniki so zažgali več policijskih avtobusov in drugih vozil.

Policija je odgovorila z ogromnimi količinami solzivca. Uporabili so tudi šok granate in gumijaste naboje. Pred letečimi granitnimi kockami, ki so jih protestniki iztaknili iz uličnih tlakov, pa so se branili s ščiti. Kot poroča AFP, so se proti protestnikom pomikali kar v posebni »želvasti« formaciji, s ščiti zaščiteni z vseh strani.

Po nasilni noči na ulicah vztraja še nekaj protestnikov

Po uradnih podatkih notranjega ministrstva je bilo ranjenih več kot sto protestnikov, kakih 40 naj bi jih morali oskrbeti v bolnišnici. Poleg tega je bilo ranjenih še okoli 70 policistov, več deset jih je moralo po pomoč v bolnišnico, poroča nemška tiskovna agencija dpa. 20 izgrednikov je bilo aretiranih.

Proti jutru se je situacija končno umirila, a razmere so še vedno napete, na ulicah pa kljub minus desetim stopinjam Celzija vztraja še več sto protestnikov. Ti še naprej napadajo policiste, večinoma s kamenjem in molotovkami.

Kdo stoji za nasilnimi izgredi in spopadi s civilisti, ki so bili očitno dobro organizirani, zaenkrat ni jasno. Ukrajinski mediji ugibajo, da bi bili lahko povezani z malo znano skrajno desno skupino mladih, imenovano Desni sektor.

Janukovič pripravljen na dialog z opozicijo

Janukovič je po nasilni noči sporočil, da je pripravljen na dialog z opozicijo. Že danes naj bi se tako na nujnih pogovorih v Kijevu sestali posebna komisija s predsednikom sveta za nacionalno varnost na čelu, ki jo je oblikoval predsednik, in predstavniki opozicije. A kot dodaja AFP, je vprašanje, ali bodo ti pogovori pomagali zmanjšati krizo v državi.

Že ponoči se je s predsednikom v njegovi luksuzni rezidenci zunaj Kijeva srečal opozicijski voditelj Vitalij Kličko. Kličko je namreč protestnike v nedeljo glasno pozival, naj se vzdržijo nasilja, a njegove besede niso zalegle, na koncu pa ga je nekdo celo prekril s prahom iz gasilnega aparata. Po pogovorih je Kličko za medije izjavil, da je bil predsednik videti »zelo zaskrbljen«.

Sporno zakonodajo sprejeli v nekaj minutah

Ukrajinski poslanci, zvesti Janukoviču, so v četrtek v le nekaj minutah sprejeli novo zakonodajo, cilj katere je zajezitev protivladnih protestov. Med sprejetimi novostmi je prepoved nepooblaščenega postavljanja šotorov, odrov in zvočnikov na javnih mestih, žaljenje vladnih uradnikov pa bo odslej kaznivo dejanje. Prav tako bo odslej mogoče aretirati protestnike, ki nosijo maske ali čelade. Za kršitelje zakonodaja predvideva visoke denarne ali celo zaporne kazni, poročajo tiskovne agencije. Kličko je to zakonodajo že označil za nezakonito in poudaril, da želi Janukovič s pomočniki ukrasti državo.

Protesti v Ukrajini se vrstijo že vse od konca lanskega novembra, ko se je Janukovič odločil, da v luči pritiska Rusije ne podpiše pridružitvenega sporazuma z EU. Jezo opozicije je Janukovič še podžgal z nasilnim razganjanjem protestnikov.