Ljubljanskega župana Zorana Jankovića bodo danes ob 9. uri ponovno zaslišali policisti Nacionalnega preiskovalnega urada v zvezi s projektom športnega parka v Stožicah, je včeraj napovedal Janković. Policisti so ga v zvezi s sumi gospodarskega kriminala zaslišali že septembra lani, ko so opravili preiskavo na njegovem domu, na domu njegovih sinov ter na sedežu družinskega podjetja Electa in družbe Grep, ki v javno-zasebnem partnerstvu z Mestno občino Ljubljana gradi v Stožicah.

Kriminalisti naj bi preiskovali sporne transakcije, saj naj bi Grep del denarja, ki mu ga je občina plačala za dodatna dela v Stožicah, nakazal družbi Baza Dante, ta pa naprej na račun Jankovićeve družbe KLM Naložbe, ki jo vodi njegov starejši sin Damijan. Policisti naj bi Jankovića sumili več kaznivih dejanj, in sicer zlorabe položaja, nevestnega dela in ponarejanja listin.

Nedavne hišne preiskave pri obrambnem ministru Romanu Jakiču, ki je leta 2011 vodil ljubljanski javni zavod Šport Ljubljana, nekdanjem direktorju javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samu Lozeju ter pri direktorju javnega podjetja Energetika Ljubljana Hrvoju Draškoviću pa kažejo, da policiste zanimajo še drugi domnevno sporni posli v Stožicah. Spomnimo, Drašković naj bi kot direktor Energetike od Grepa po nepotrebnem kupil prostor v vrednosti treh milijonov evrov in tako oškodoval javno podjetje. Drašković se na policijsko preiskavo še ni odzval, je pa Janković pred časom zatrdil, da Energetiki ne bo težko dokazati, da je bil nakup prostora v Stožicah upravičen.

Jakič in Lozej pa sta pod drobnogledom policistov, ker sta se skupaj z Jankovićem podpisala pod pogodbo z Grepom o najemu in upravljanju prostorov v Stožicah v vrednosti 1,8 milijona evrov. To pogodbo naj bi Janković z Grepom sklenil zato, da bi družba izpolnila enega od pogojev bank za pridobitev 115 milijonov evrov posojila.

Velja omeniti, da ravno danes mineva eno leto, odkar je komisija za preprečevanje korupcije izdala poročilo o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank. Slednje je v zadrego spravilo prvaka SDS Janeza Janšo, ki komisiji med drugim ni znal pojasniti, od kod mu 200.000 evrov gotovine, in takratnega predsednika Pozitivne Slovenije Jankovića. Protikorupcijska komisija je pri pregledu Jankovićevega premoženja med drugim odkrila, da je leta 2011 na svoj račun prek verižnih transakcij prejel del denarja iz podjetij, ki so poslovala z mestno občino. Komisija je takšne transakcije ocenila kot izrazito obremenjene s korupcijskimi tveganji.

Janković je spomnil, da vrhovno sodišče o njegovi tožbi zaradi poročila protikorupcijske komisije še ni odločilo, in zagotovil, da bo prej ali slej na sodišču dokazal svoj prav. Omenil je tudi, da bo še ta teden vložil tožbo zoper namestnika predsednika komisije za preprečevanje korupcije Roka Praprotnika, ker naj bi ta z določenimi izjavami v družbenih medijih oblatil njegovo dobro ime.vbr