»Korupcija, pa naj bo v zdravstvu ali kje drugje, je posledica sistema, ki se je razširil v vse sfere družbe. Leta 1991 se nismo opredelili za to, kar imamo danes,« poudarja Danijel Bešič Loredan iz Iniciative zdravnikov. »Ne veže nas ideologija. Brez dela so mladi zdravniki, podobne so razmere v šolstvu in drugod. Obstaja prekariat z izobrazbo, ki nima veljave v družbi. Mladi ne poznajo več pogodb o zaposlitvah, socialne varnosti,« dodaja Marko Funkl iz Gibanja za dostojno delo. Protestniki pa v en glas pozivajo: »Minister za zdravje je odstopil, senat KPK je odstopil, ljudstvo ne sme odstopiti!«

Po nekaj manjših protestih ob koncu leta je za 17. januar napovedan nov ulični dogodek kot odraz nezadovoljstva nad razmerami v državi. Vendar vstajniško gibanje Kričač na »shodu soočenja« ne namerava »zgolj« opozoriti na sistemsko korupcijo in podpreti zahteve za javno zdravstvo in ukrepe protikorupcijske komisije (KPK). V sodelovanju z Iniciativo zdravnikov in Gibanjem za dostojno delo želijo tudi postaviti ultimat vladi: do konca marca mora pripraviti konkretne ukrepe ter zakonske spremembe in jih predstavi širši javnosti.

Peter Petrovčič iz gibanja Kričač pravi, da je čas za shod primeren, saj bodo vladni partnerji v prihodnjih tednih usklajevali novo koalicijsko pogodbo. Zato bodo protestniki med drugim zahtevali transparentno preiskavo TEŠ 6 in bančne luknje ter sprejem novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki bo omogočil razkritje svetovalnih, sponzorskih in donatorskih pogodb v državnih podjetjih.

»Rdeča nit shoda pa bo ohranitev javnega zdravstva oziroma temeljit obračun s sistemsko korupcijo v zdravstvu. Predsednica vlade Alenka Bratušek je kot svojo prioriteto izpostavila reševanje zdravstva. Akcijo NPU pozdravljamo, to je začetek, vendar moramo biti bolj odločni,« je prepričan Petrovčič. Bešič Loredan bo »kolege, ki so pošteni in pridno delajo, pa tudi druge zaposlene v zdravstvu« pozval, naj od vlade zahtevajo, da do konca marca uredi zadeve. »To je izziv za Alenko Bratušek in celo vlado,« je odločen zdravnik in protestnik.

Po protestu, ki ga je s somišljeniki pripravil na dan državnosti, ko se je na ljubljanskih ulicah zbralo več tisoč ljudi iz različnih protestniških skupin, so v Iniciativi zdravnikov izjavo Bratuškove, da se organizatorji takratnega shoda niso prej obrnili nanjo, označili za zavajajočo in neresnično. Petrovčič danes dodaja, da shod ni edino orodje, ki ga imajo gibanja na voljo. »Z novim ministrom za zdravje se bo treba pogovarjati in mu tudi predstaviti zahteve Iniciative zdravnikov. Ne smemo samo rušiti, nastopiti moramo tudi z argumenti.«