Padec 67-letnega Jang Song Thaeka, soproga sestre Kimovega očeta, je bil zares neobičajen in spektakularen. Jang ni bil le član vladajoče družine, ampak tudi politična številka dve v državi. Bil je eden glavnih snovalcev gospodarske politike, ki je razširil sodelovanje s Kitajsko, imel je nadzor nad sodstvom in obveščevalnimi službami. Bil je general s štirimi zvezdicami, čeprav ni imel vojaške kariere. Ko je pred skoraj natanko dvema letoma umrl voditelj Kim Jong Il in je oblast prevzel njegov še ne tridesetletni sin Kim Jong Un, pa so Janga mnogi videli v vlogi mentorja novemu voditelju.

Če odštejemo smrt Kim Jong Ila, je odstranitev Janga največja sprememba v oblastnih garniturah v Severni Koreji v zadnjem času, kar priča o hudem razkolu v njihovih vrstah. Po eni od teorij se je Kim odločil obračunati z Jangom zato, da se mu ne povzpne nad glavo in da utrdi svojo oblast v državi ter se distancira od odgovornosti za težke življenjske razmere.

O resnosti razkola priča tudi način, kako so z Jangom opravili. To ni bila le odstavitev, obsodba in smrtna kazen, to je bila tudi popolna osebna diskvalifikacija. Državna tiskovna agencija KCNA je v dolgem poročilu tako med drugim zapisala, da je bil Jang »slabši od psa« in »človeški izmeček«.

Dolgo časa naj bi skrival »umazane politične ambicije«

Včeraj je državna televizija objavila posnetke vklenjenega Janga, ki ga stražita dva paznika, in poročala, da je očitana mu dejanja priznal, potem pa ga je posebno vojaško sodišče ministrstva za državno varnost obsodilo na smrt, kazen pa so izvršili takoj. Pred tem so ga v nedeljo na izrednem strankarskem vrhu razrešili vseh funkcij. S sestanka so ga odpeljali varnostniki.

Uradno je bil obsojen zaradi poskusa državnega udara, ekonomske politike, ki bi ljudi pripeljala v »nenadzorovano katastrofo«, in korupcije in to tudi v poslih s Kitajsko. Jang je imel »fantazijo, da bo postal premier in si prigrabil vrhovno oblast v stranki in državi«, je zapisala KCNA in dodala, da je dolgo časa gojil »umazane politične ambicije«, le da jih je skrival, dokler sta bila živa Kim Il Sung in Kim Jong Il. Pripisali so mu ženskarstvo, pretirano pitje ter tudi enega večjih fiaskov ekonomske politike, ki je leta 2009 povzročil celo zelo redko videne proteste in nezadovoljstvo sicer ne prav številnega srednjega sloja v državi. Tedaj je vlada z denarja črtala dve ničli, prebivalcem pa dovolila, da za nove bankovce zamenjajo le določeno vsoto starih, kar je odpihnilo prihranke manjših podjetnikov, razen tistih s pravimi zvezami. Vse skupaj je povzročilo naraščanje cen in pripeljalo celo do tega, da se je vlada za potezo opravičila. Pri čemer morda ni nepomembno, da Kim Jong Una domači mediji poveličujejo kot graditelja novega, močnejšega gospodarstva 24-milijonske obubožane države, ki je imela nekoč večjo ekonomijo od svoje južne sosede.

Južna Koreja in Japonska sta zaskrbljeni

Med teorijami, ki krožijo, je tudi ta, da se je Jang med pogovori s Kitajsko o vzpostavitvi dveh posebnih ekonomskih območij preveč zagledal v ekonomsko politiko Kitajske, ali da je prišel v oseben spor s Kimom ali celo z njegovo soprogo.

V Južni Koreji posebej pozorno opazujejo dogodke pri severnih sosedih, saj se bojijo, da bi lahko postale politične razmere bolj nestabilne tako v sami Severni Koreji, če so razkoli morda večji, kot je mogoče oceniti, in tudi v regiji. V preteklosti se je namreč dogajalo, da je Severna Koreja zaradi notranjih težav v kriznih obdobjih zaostrila svojo retoriko navzven, Južna Koreja pa je poleg ZDA vedno prva tarča. Zaradi tega je Seul ukazal svoji vojski, naj okrepi spremljanje dogodkov v Pjongjangu.

Podobno so sporočili z Japonske, medtem ko je kitajsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je usmrtitev Janga »notranja zadeva Demokratične ljudske republike Koreje«.

Združene države so sporočile, da spremljajo razvoj dogodkov in da se posvetujejo s partnericami v regiji. »Če bo usmrtitev potrjena, je to še en dokaz skrajne brutalnosti severnokorejskega režima,« je dejal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Patrick Ventrell.