Tokrat je šlo za največji prevrat, od kar je Kim Jong Un na oblasti nasledil svojega očeta. Kot poroča državna tiskovna agencija KCNA, so Changu včeraj sodili na vojaškem sodišču, ker naj bi skušal strmoglaviti oblast, potem pa ga nemudoma usmrtili. Chang, ki je bil mentor svojemu nečaku v času vodstvene tranzicije v državi, ko je leta 2011 nasledil očeta, naj bi bil po poročanju omenjene agencije »izdajalec države za vse čase in slabši od psa«. Obtožili so ga med drugim, da je oviral državno proizvodnjo železa, gnojil in vinalona, sintetičnega vlakna, ki ga izdelujejo v Severni Koreji.

Zagovornika reform po vzoru Kitajske so prav tako obtožili, da je ženskar, narkoman in podkupljiv. Analitiki vidijo v tem poskus utrjevanja popolne oblasti mladega diktatorja Kim Jong Una. Priznal je, da je izkoristil svoj položaj in odgovornost, da bi uresničil svoje lastne politične ambicije, piše v dolgem poročilu.

Razkol med Kim Jong Unom in možem Kim Jong Ilove sestre Chang Song Thaekom se je sicer kazal že nekaj časa. Pretekli mesec so severnokorejske oblasti namreč usmrtile dva Changova sodelavca, od usmrtitve pa po poročanju južnokorejskih obveščevalnih služb na spregled dolgo ni bilo niti Changa, zaradi česar so se pred tedni že pojavili sumi, da je bil odstavljen s položaja. Cheng je bil tarča dveh čist še pred Kim Jong Unovim prevzemom oblasti, a se je obakrat uspel rešiti, s tranzicijo oblasti pa se je vrnil v politično ospredje.

Južna Koreja zaskrbljena

Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Patrick Ventrell je dejal, da Bela hiša nima razloga, da bi dvomila v poročilo uradne tiskovne agencije, čeprav ga ne more neodvisno potrditi. »Če bo poročilo potrjeno, je to še en primer izjemne brutalnosti režima Severne Koreje,« je dejal.

Ventrell je dejal, da ZDA dogajanje spremljajo in se posvetujejo z zavezniki in partnerji v regiji.

Južna Koreja pa se je že odzvala na usmrtitev in izrazila zaskrbljenost. »Vlada je zaskrbljena nad zadnjimi dogodki v Severni Koreji in pozorno spremlja dogajanje,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo južnokorejsko ministrstvo za združitev. Dodali so, da je Južna Koreja pripravljena »na vse morebitne« scenarije v prihodnosti in je v tesnih stikih z zavezniki.

»Kazen je bila še premila«

Novinarji so na ulicah glavnega mesta Severne Koreje prebivalce spraševali, kaj si mislijo o odstavitvi in usmrtitvi strica njihovega voditelja. Čistke v tej državi sicer niso redke, toda izključitev iz politične stranke, ekspresno sojenje in usmrtitev Changa Songa Thaeka se je dogajala pred očmi ne le severnokorejske ampak svetovne javnosti. ZDA in Južna Koreja sta že izrazili svoje zgražanje nad nedavnimi dogodki, Severnokorejci pa so reagirali popolnoma drugače. »On je primer sovražnika, ki je dovolj nor, da je skušal prevzeti oblast našemu vodji Kimu Jongu Unu. Dobil je, kar si je zaslužil,« je dejal eden od njih, drugi pa je bil še bolj oster: »Za takega izdajalca je usmrtitev še premila kazen. Morali bi ga razčetveriti in ga vreči na odpad zgodovine«.