Po besedah Zume je Mandela umrl včeraj zvečer v krogu svoje družine na svojem domu v Johannesburgu. "Gre za naš trenutek najgloblje žalosti, naša država je izgubila svojega največjega sina," je dejal Zuma, ki je borca za človekove pravice označil za "očeta" države.

»Nelson Mandela nas je držal skupaj in skupaj se bomo poslovili od njega«

Južnoafričani bodo "žalovali za osebo, ki je bolj kot kdorkoli drug poosebljal njihovo občutenje skupne narodnosti", je povedal Zuma. "Nelson Mandela nas je držal skupaj in skupaj se bomo poslovili od njega," je dodal Zuma. Mandela bo sicer deležen svečanega državniškega pogreba, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nobelov nagrajenec za mir, ki je zaradi svojega boja proti rasističnemu režimu 27 let preživel v zaporu, je po svetu veljal za simbol svobode. Po izpustitvi leta 1990 je postal južnoafriški predsednik. Predsedniški stolček je zasedal samo en petletni mandat, leta 1993 pa je prejel Nobelovo nagrado za mir. Iz politike in javnega življenja se je umaknil leta 2004.

Žalovanje po vsem svetu; na pogrebu se bo zbrala vsa svetovna elita

Novica o smrti Mandele je prek socialnih omrežij in spletnih novičarskih portalov v nekaj minutah obšla cel svet. Žalujejo tako v Južnoafriški republiki, kjer se je pred Mandelinim domom zbrala množica ljudi, kot drugje po svetu. Dopisnik hiše BBC Mike Wooldridge v Johannesburgu je povedal, da bo v naslednjih dneh šlo najverjetneje za enega največjih državnih pogrebov v zadnjem času.

Zuma je v četrtek ob najavi smrti legendarnega borca za pravice temnopoltih ukazal zastave v državi spustiti na pol droga. Tako bodo ostale vse do državniškega pogreba, na katerem pričakujejo številne svetovne voditelje in slavne osebnosti.

Britanski časnik The Guardian je nekako prišel do načrtov za uradno žalovanje in pogreb, ki jih je južnoafriška vlada pripravila že pred letom dni, potem ko je postalo jasno, da boj Mandele z boleznijo ne bo trajal več dolgo.

Na pogrebu pričakujejo vse nekdanje še živeče predsednike ZDA (Jimmyja Carterja, Georgea Busha starejšega in mlajšega ter Billa Clintona) kot tudi sedanjega predsednika Baracka Obamo.

Žalne in pogrebne slovesnosti bodo predvidoma trajale skoraj dva tedna po smrti

Pričakujejo tudi britanskega prestolonaslednika Charlesa in druge člane kraljevske družine, svetovne voditelje, med katerimi bodo tudi takšni, ki zahodnjakom niso pri srcu, kot je vodja Zimbabveja Robert Mugabe, ki ga Mandela ni nikoli zapustil, kot ni zapustil nobenega od podpornikov iz časov apartheida, kot sta bila na primer pokojni libijski voditelj Moamer Gadafi in nekdanji kubanski voditelj Fidel Castro.

Žalne in pogrebne slovesnosti bodo predvidoma trajale skoraj dva tedna po smrti, Mandela pa bo na koncu pokopan v rodni vasi Qunu. Pred tem bodo slovesnosti potekale v Johannesburgu, kjer je 95-letni Mandela v četrtek umrl v družinskem krogu, in prestolnici Pretorii, kjer bo glavna spominska slovesnost z mavrico svetovnih voditeljev ter slavnih osebnosti, kot so Oprah Winfrey, Bono in drugi.

Pogreb Mandele bi bilo morda mogoče primerjati s pogrebom Winstona Churchilla leta 1965 in papeža Janeza Pavla II. leta 2005, ko se je v Rimu zbralo šest kraljic, pet kraljev in 70 predsednikov držav ter vlad, poleg seveda dveh milijonov navadnih smrtnikov.

Njegove težave s pljuči naj bi bile povezane s tuberkulozo, za katero je zbolel v zaporu.

Mandelo so sicer poleti zaradi hudih težav s pljuči odpeljali v bolnišnico v južnoafriški prestolnici, kjer se je več mesecev boril z zdravstvenimi tegobami.

Po skoraj treh mesecih bolnišničnega zdravljenja zaradi pljučne infekcije so ga 1. septembra premestili na njegov dom v Johannesburgu, kjer je zadnje tedne preživel v družinskem krogu. Njegove težave s pljuči naj bi bile povezane z nezadostno zdravljeno tuberkulozo, za katero je zbolel v zaporu.