Samu Omerzelu se močno maje ministrski stolček. Čeprav je premierka Alenka Bratušek zaradi svoje zasedenosti sestanek z ministrom za infrastrukturo in prostor sprva načrtovala ob koncu tega tedna, se je kasneje premislila in se bo z njim pogovorila že danes. Kot je mogoče slišati v krogih blizu Bratuškove, bo moral Omerzel svoje ravnanje bolj prepričljivo argumentirati, kot ga je doslej, sicer bo moral ministrsko mesto zapustiti. Premierka je namreč pri odločanju o usodi (zdaj že bivšega) gospodarskega ministra Stanka Stepišnika postavila visoke standarde, ki naj bi po njenih besedah v politiki postali praksa. Zato bo morala takšna merila upoštevati tudi pri drugih ministrih. Da premierka resno razmišlja o Omerzelovem odhodu, je bilo mogoče razbrati tudi iz njene včerajšnje izjave: »Po tem sestanku, ko me bo tudi minister seznanil z vsemi dejstvi, se bom odločila, kako in kaj naprej. Ali pa se bo odločil minister.« Prvak stranke, iz katere prihaja Omerzel, Gregor Virant je sicer v preteklih dneh večkrat poudaril, da ministri DL delajo dobro. A je tudi dejal, da so »standardi v vladi znani in na podlagi dejstev in dokazov se bodo sprejemale odločitve«.

Kot smo že poročali, je Omerzel pred aprilskim imenovanjem poslancem zagotovil, da njegovo podjetje Lastinski z državo v času njegovega ministrovanja ne bo podpisovalo novih pogodb, a je na obljubo hitro pozabil. Že v naslednjih mesecih je namreč začel pripravljati teren za podpis nove, 150.000 evrov vredne letne pogodbe z Darsom za vzdrževanje vremenskih postaj. Kasneje je sicer dejal, da nove pogodbe ne bo podpisal, a šele po tem in po prepričanju v opozicijskih vrstah in tudi v delu koalicije zato, ker so mediji njegovo namero razkrili.

Eden od pomembnih očitkov na Omerzelov račun je tudi, da ministrstvo za infrastrukturo KPK ni dostavilo seznama zavezancev, za katere po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije velja omejitev poslovanja z državo. pb, me