Bhumibol Adulyadej tajski kralj

Kot pri mnogih kraljih in kraljicah tudi pri tajskem monarhu ni povsem jasno, kaj ima v rokah. Navadno se namreč tajski dvor ob objavi podatkov pritoži, češ da so se ocenjevalci zmotili. Zadnja Forbsova številka, pri kateri so se bolj ali manj strinjali, izhaja iz leta 2011 in ocenjuje, da gre za 30 milijard dolarjev, medtem ko ga Almanach de Gotha ocenjuje za 18 milijard višje, torej na 48 milijard dolarjev. Kljub temu da tajske oblasti ob objavi podatkov o kraljevem bogastvu vedno protestirajo, je seznam podjetij, v katerih ima večinski delež, dramatičen. In čeprav naj bi veliko prispeval k demokratizaciji družbe, imajo številna njegova podjetja monopol na tajskem tržišču, pa naj gre za zavarovalnice, banke ali gradbince. Tajski kralj in njegova družina imajo neverjetne površine zemlje, dva največja avta na svetu, zasebno letalsko floto in največji diamant na svetu. Rama IX., kot ga imenujejo, kadar mu ne rečejo enostavno Veliki, ima status polboga in ne plačuje davkov, rodil se je v ZDA in hodil v švicarske šole, menda rad razdaja svoj denar, še raje ima glasbo, slikanje, fotografijo in jadranje. Ima 136 častnih doktoratov, star je 85 let, vlada pa že 67 let.

Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud savdski kralj

Savdski voditelj ima večino denarja vezanega na naftno industrijo. Po Forbsu je bil pred dvema letoma težak 18 milijard, nekateri novi podatki pa mu pripisujejo celo 65 milijard dolarjev. Devetinosemdesetletni kralj je poročen z okoli 30 ženami, s katerimi ima približno 40 otrok. Kralj je izjemno radodaren: 10 milijard dolarjev je vložil v univerzo, ki nosi njegovo ime, pa tudi v dve knjižnici Rad pomaga, če se kje zgodi potres ali orkan, največ pa nameni lačnim – leta 2008 kar pol milijarde dolarjev.

Khalifa bin Zayed Al Nahyan emir Abu Dabija

Gre za predsednika Združenih arabskih emiratov, ki naj bi imel pod palcem kakih 15 milijard, po novem pa de Gotha njegove naftne zaloge, družinsko imetje in investicije po vsem svetu ocenjuje na 49 milijard dolarjev. Velja za reformnega, prozahodnega voditelja, ki je državnim uslužbencem takoj, ko je leta 2004 postal emir, dvignil plače za 15 do 25 odstotkov. Ljubi konjske in kamelje dirke, kupuje otoke po svetu in obilno daruje za raziskave aidsa in bolezni srca.

Mohammed bin Rashid Al Maktoum emir Dubaja

Šejk, ki je hkrati tudi premier vlade Združenih arabskih emiratov, je bil na zadnji Forbsovi lestvici ocenjen na 4,5 milijarde dolarjev. A to je bilo pred leti, zdaj pa lahko preberemo, da je ta številka skoraj desetkrat višja – 40 milijard. Mohammed, ki služi z nafto in investicijami po svetu, je ljubitelj konjskih in kameljih dirk, nogometa in tekvandoja. Ima drugo največjo jahto na svetu (162 metrov), ljubi poezijo in tudi sam včasih napiše kako pesem. Rad daruje, šolstvo, občasno pa pomaga v Evropi zgraditi tudi kako mošejo.

Hassanal Bolkiah brunejski sultan

Forbes mu je leta 2011 pripisal 20 milijard dolarjev premoženja. De Gotha pa mu pripisuje mnogo več, kakšnih 38 milijard. V Bruneju, ki se je leta 1984 osamosvojil od Velike Britanije, je 67-letni vladar tudi predsednik vlade, obrambni minister, finančni minister, šef carine, šef vojske, šef policije... Bogastvo, ki izvira iz nafte, zapravlja za najboljšo kolekcijo avtomobilov na svetu (ima tudi zlatega rolls roycea), za cigare, letala, helikopterje in za največjo palačo na svetu, ki ima 1800 soban. Ljubi še polo, golf in badminton.

Sabah Al Ahmad Al Jaber Al Sabah emir Kuvajta

Štiriinosemdesetletni voditelj je imel po nekaterih podatkih v rokah pičlih 350 milijonov, spletna stran svetovnih monarhij pa mu je namerila mnogo mnogo več. Težak naj bi bil kar 15 milijard dolarjev. Emir in njegova družina služijo z nafto in investicijami. Njegov hobi je ribarjenje, rad se umakne v Oman, kjer si je kupil manjši otok. Kot strasten lovec je rad zahajal tudi na safari v Somalijo, a tja zaradi nestabilnih razmer ne hodi več toliko. Kljub kritikam je dejstvo, da je uvedel volilno pravico za ženske.

Qaboos bin Said Al Said omanski sultan

Nekaj let nazaj naj bi imel 73-letni omanski poglavar skupaj celo manj kot milijardo dolarjev, zdaj naj bi bil težak skoraj 10 milijard. Bogastvo je pridobil z nafto, zdaj ga zanimajo investicije po svetu. In seveda klasična glasba: ima svoj simfonični orkester, ki je, kadar gre na morje, stacioniran na njegovi 155 metrov dolgi jahti (s helikopterjem). Tudi sicer ljubi čolne, ima jih kar nekaj. Njegova palača je dolga 1400 metrov in logično prav toliko tudi široka.

Hans Adam II. liechtensteinski princ

Aprila 2011 je bilo objavljeno, da Hans Adam poseduje 2,5 milijarde evrov bogastva, ki je zapakirano v holdingih Liechtensteinske fundacije, zdaj pa se bolj nagibajo k številki 4,5 milijarde. Ima svojo banko LGT, 20.000 hektarjev zemlje v Avstriji, nekaj palač v centru Dunaja, neprecenljivo zbirko umetniških del… Johannes (Hans) Adam Ferdinand Alois Josef Maria Marko d'Aviano Pius von und zu Liechtenstein je petnajsti liechtensteinski knez po vrsti, pri 68 letih pa je upravljanje kneževine že prepustil sinu.

Henri veliki vojvoda Luksemburga

Oseminpetdesetletni potomec vojvode Jeana in belgijske princese Josephine Charlotte naj bi imel na računu nekaj manj kot 4 milijarde evrov. Večji del svoje imovine je seveda podedoval in zdi se, da v tem uživa. V Ženevi je študiral politične vede, vojaško so ga usposobili na Kraljevi vojaški akademiji v Sandhurstu. Konec koncev je general in poveljnik vojske Luksemburga, kjer vodi tudi zunanjo politiko. Sicer pa je član olimpijskega komiteja in direktor sklada Charlesa Darwina za zaščito Galapagosa.

Hamad bin Isa Al Khalifa bahrajnski kralj

Po zadnjih podatkih naj bi imel v žepu okoli 5,5 milijarde dolarjev, ki jih je zaslužil z nafto, zdaj pa jih počasi množi z investicijami v druge veje gospodarstva po svetu. Dvainšestdesetletni kralj (včasih je bil samo emir, potem pa se je samovoljno preimenoval) je študiral na vojaških šolah v Veliki Britaniji in ZDA. Ljubi konje, sokolarstvo, golf, tenis, formulo 1 in nogomet. Obtožujejo ga kršenja človekovih pravic, a je vseeno velik prijatelj obeh držav, kjer je študiral; še več, britanska kraljeva družina ga kljub tradicionalnim protestom vabi na vse poroke in obletnice.