Javno agencijo za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit) naj bi po slabem letu delovanja preoblikovali. Tako je že avgusta odločila vlada Alenke Bratušek, potem ko je ugotovila, da je to »ponesrečena oblika združitve« nekdanje Javne agencije RS za podjetništvo in tuje investicije (Japti), Javne agencije za tehnologijo (TIA) in Slovenske turistične organizacije (STO), ki jo je izpeljala prejšnja, Janševa vlada. Vnovična organizacijska sprememba naj bi se zgodila 1. januarja, ko namerava vlada iz Spirita najprej izločiti JAPTI in marca še TIA, STO pa bi postala samostojna agencija. To soglasno zahtevajo turistični delavci, a se je včeraj oglasil Sindikat javnih uslužbencev Slovenije na Spiritu. »Ukinitev ali preoblikovanje javne agencije Spirit je strokovno nevzdržen predlog,« so zapisali v pismu premierki.

Ustanavljajo in ukinjajo na pamet

Predsednik sindikata Dražen Jeremić nam je povedal, da se zdi zaposlenim v Spiritu zelo neodgovorno in neresno, da bi se kakršna koli sprememba – že druga v enem letu – zgodila brez poprejšnjih analiz, kaj prinaša. »Analize posledic ni bilo niti ob ustanavljanju Spirita in tudi ob njegovem ukinjanju oziroma preoblikovanju je ni. Naj delajo, kar hočejo, a naj malo pomislijo tudi na posledice,« odgovorne v vladi poziva Jeremić. In dodaja, da zaposleni na Spiritu le mesec dni pred načrtovanimi spremembami ne vedo, kaj vlada sploh načrtuje.

Iz vladnih gradiv v obravnavi, objavljenih včeraj, pa je razvidno, da vlada Spirita ne namerava ukiniti takoj. Del, ki se nanaša na podjetništvo in tuje neposredne naložbe, torej bivši JAPTI, naj bi 1. januarja 2014 prenesli pod direktorate na ministrstvu za gospodarstvo, TIA naj bi postala samostojna agencija konec marca 2014, ko bo v Spiritu ostal le še turizem. Ta naj bi prav tako postal samostojna agencija, Spirit bi pa dokončno ugasnil.

Marjan Hribar, direktor direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu, je bil včeraj kljub temu, da je v vladi prvi mož slovenskega turizma, skrivnosten o tem, kaj se dogaja s Spiritom, čeprav naj bi spremembe začele veljati že čez dober mesec. »Pripravljamo novele potrebnih zakonov (o podpornem okolju za podjetništvo, o spodbujanju tujih neposrednih investicij in internacionalizacije podjetij ter o spodbujanju razvoja turizma, op. p.), od vlade in poslancev pa je odvisno, ali jih bodo potrdili ali ne,« nam je dejal Hribar.

Soglasno za samostojnost

Jerko Čehovin, dolgoletni direktor Postojnske jame in poslanec Pozitivne Slovenije, je prepričan, da je bila združitev STO, JAPTI in TIA velika napaka ter da bodo člani njihove poslanske skupine podprli spremembe, ki bi omogočile ponovno osamosvojitev krovne turistične organizacije.

Kaj se bo zgodilo s STO, včeraj še ni vedel niti Zdravko Počivalšek, predsednik Turistično-gostinske zbornice Slovenije, pričakuje pa, da bo ponovno samostojna. »Takšna je bila odločitev vlade in tudi premierka Alenka Bratušek je na letošnjih dnevih slovenskega turizma jasno in glasno rekla, da se bo to zgodilo. Turizem ustvari 12 odstotkov bruto domačega proizvoda, dve milijardi evrov prilivov iz tujskega turizma, iz tega naslova imamo skoraj 200 milijonov evrov DDV. To ni primerljivo z drugima dvema deloma Spirita. Turizem je tako pomembna panoga, da moramo imeti samostojno turistično organizacijo,« je prepričan Počivalšek.