Italijanski senat je danes izglasoval izključitev nekdanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija. Berlusconi, ki je dve desetletji krojil italijansko politiko, je bil iz senata izključen po pravnomočni obsodbi zaradi davčne utaje v primeru Mediaset.

"Sklepi imunitetnega odbora so bili potrjeni, s čimer je bila razveljavljena izvolitev senatorja Silvia Berlusconija," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal predsednik senata Pietro Grasso.

Berlusconijeva stranka Naprej Italija je po začetku današnje seje vložila prošnjo za tajno glasovanje, ki pa jo je Grasso zavrnil. Razprava v parlamentu je bila zelo razgreta, eden od Berlusconiju zvestih senatorjev pa je svojega političnega voditelja celo primerjal z južnoafriško ikono boja proti apartheidu Nelsonom Mandelo.

Pričakovan rezultat

Rezultat glasovanja je bil sicer pričakovan, saj sta vladajoča levosredinska Demokratska stranka premiera Enrica Lette in opozicijska poslanska skupina Pet zvezd že dalj časa vztrajali, da Berlusconi ne sme obdržati sedeža v senatu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Podlaga za glasovanje je bil lani sprejet protikorupcijski zakon, ki določa, da v Italiji osebe, pravnomočno obsojene na več kot dve leti zapora, ne smejo sedeti v parlamentu. 77-letni Berlusconi je bil avgusta v primeru Mediaset obsojen na štiri leta zapora. On sam in njegovi zavezniki sicer trdijo, da zakon ne bi smel veljati za dejanja, storjena pred njegovo uveljavitvijo.

Šest let brez kandidature na volitvah

Prav tako v skladu z zakonom Berlusconi šest let ne bo smel kandidirati na parlamentarnih volitvah. V parlament se tako ne bo vrnil najmanj do svojega 83. rojstnega dne, izpostavlja dpa.

Z izključitvijo iz parlamenta pa je Berlusconi tudi izgubil poslansko imuniteto. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP se je špekuliralo, da bi ga lahko nemudoma po glasovanju aretirali, kar pa so Berlusconijevi odvetniki označili kot "absurdno", češ da je že moral oblastem prepustiti svoj potni list in zanj ne obstaja nevarnost bega.

Berlusconi: Sem žrtev skrajne levice

Berlusconi se je pred glasovanjem označil za žrtev "skrajne levice", ki ga želi vreči z oblasti v imenu "sodne poti k socializmu, proti meščanskemu kapitalizmu". Dodal je, da vidi, da današnji dan ni čustven le zanj, pač pa tudi za vse, ki so se zbrali.

Očitno pa tudi sam Berlusconi nima veliko upanja, da ga senat danes ne bi izključil. Po poročanju britanskega BBC je namreč napovedal, da se bo njegova borba nadaljevala zunaj parlamenta.

"Ne bom se zaprl v samostan," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA zagotovil Berlusconi. "Tudi zunaj parlamenta se lahko borimo za našo svobodo," je izpostavil in dodal, da človek ne mora biti poslanec, da se ukvarja s politiko.

Podpret ga je prišlo več tisoč Italijanov

V Rim je sicer Berlusconija danes prišlo podpret več tisoč ljudi iz vse Italije. Oboroženi z zastavami in plakati z napisi, kot je Ljubim Silvia, ljubim svobodo, so številni nosili tudi maske z Berlusconijevim obrazom. V središču Rima veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Berlusconijeva stranka Naprej Italija je ob tem že v torek odrekla podporo vladni koaliciji, ki pa bo kljub temu lahko nadaljevala z delom. Zahvaljujoč poslancem, ki so zapustili Berlusconija in pod vodstvom notranjega ministra Angelina Alfana ustanovili stranko Nova desna sredina, bo namreč tako v senatu kot v spodnjem domu parlamenta ohranila večino.