Ob tem Virant verjame, da gre marsikomu na živce njegovo zavzemanje za neusmiljen pregon gospodarskega kriminala in korupcije. "Nobeno poleno, ki mi ga bodo vrgli pod noge, me ne bo omajalo v prepričanju, da svetih krav v Sloveniji ne sme biti več - ne v bankah ne v gospodarstvu pa tudi v politiki ne. Poskrbeli bomo, da bodo storilci teh kaznivih dejanj prišli pred sodišče in vrnili pokradeni denar," je zapisal v odzivu, ki so ga posredovali z ministrstva.

Za Slovenijo bi bilo najceneje, če bi Virantu za eno leto plačali dopust

V opoziciji so prepričani, da notranji minister Gregor Virant pri svojem delu škoduje Sloveniji. V predlogu interpelacije mu poleg že znanih očitkov o škodovanju podeželju in neetičnem ravnanju očitajo še, da je predlagal zakon o odškodninah izbrisanim z nejasnimi finančnimi posledicami ter po njihovem škodljive in neustavne dogovore s sindikati.

SDS, NSi in SLS so interpelacijo o delu in odgovornosti ministra Viranta vložile danes zjutraj.

Med drugim zavaja tudi javnost

Virantu očitajo poskuse ogrožanja sistema lokalne samouprave in kratenja ustavne pravice z napovedjo ukinitve posameznih občin in s predlogom zakona, »ki izrazito nesorazmerno in nepravično v večji meri znižuje finančna sredstva manjšim in finančno šibkejšim občinam, večjim pa sredstva zvišuje«. S tem Virant po mnenju opozicije ogroža enakomerni razvoj Slovenije, je na skupni novinarski konferenci v DZ pojasnila predsednica NSi, sicer pobudnice interpelacije, Ljudmila Novak.

Predsednik SLS Franc Bogovič Virantu očita, da ne razume lokalne samouprave, da zavaja javnost, tudi s podatki o zadolženosti malih občin, in dela nepotreben razdor med mesti in podeželjem. Poudaril je, da imajo najbolj razvite evropske države lokalno samoupravo še bistveno bolj razdrobljeno kot je naša.

Enoletni plačan dopust

»Za Slovenijo bi bilo najceneje, če bi Virantu za eno leto plačali dopust. Letalske vozovnice ima že priskrbljene po nizki ceni,« je dodal Bogovič. Spomnil je na »anekdoto«, da se »primite za denarnice, ko začne Virant pogajanja«.

Tanko izpostavlja, da so si podeželske občine z odcepitvijo od večjih zgradile pomembno infrastrukturo. Opozarja tudi na poslabšanje storitev na podeželju.

Škodljiva sporazuma s sindikati

Virantu v opoziciji očitajo po njihovem mnenju škodljiva sporazuma s sindikati javnega sektorja, ki da tudi nimata zakonske podlage. Gre za stavkovni sporazum in dogovora o dodatnih ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju do konca leta 2014.

S dokumentoma je, tako navajajo, vsem tistim javnim uslužbencem, ki so člani reprezentativnih sindikatov, zagotovil za 20 odstotkov višja izplačila solidarnostnih pomoči in jubilejnih nagrad. To je nedopustno, je poudarila Novakova.

Po njegovem dogovoru bodo v javnem sektorju lahko še zaposlovali

Tanko pa je prepričan, da se je Virant odločil za prvorazredne in drugorazredne javne uslužbence. Meni, da je to ustavno sporno, saj članstvo v organizaciji ne more biti pogoj za to, da nekdo dobi nekaj več.

Virantu očitajo še zagotovilo javnim uslužbencem, da bodo zaradi zamika izplačila v zvezi z odpravo tretje četrtine plačnih nesorazmerij to prejeli skupaj z zamudnimi obrestmi.

Prav tako je minister s sindikati podpisal sporazum, po katerem se število javnih uslužbencev zmanjšuje po en odstotek letno, s čimer bo namesto naravnega tri odstotnega zniževanja omogočal celo dodatno zaposlovanje v javnem sektorju, navajajo v interpelaciji.

Očitajo mu tudi napake pri izbrisanih

Ministru očitajo še predlog zakona o izbrisanih. Kot je pojasnila Novakova, se je višina obljubljenih sredstev v ta namen znova zvišala, opozicija tudi nasprotuje pavšalnim izplačilom izbrisanim. Novakova meni, da so nekateri izbrisani špekulirali, zato je po njenih besedah predlog zakona nepravičen do tistih, ki so si status uredili.

Tanko pa je opozoril, da je glede na izjavo Viranta samo postavka za izbrisane, lahko »težka tudi do višine izkazanega primanjkljaja v proračunu za leto 2014«.

Očitajo mu še poceni letalske vozovnice

Opozicija izpostavlja še Virantov nakup letalskih vozovnic po znižanih cenah. Novakova je izpostavila, da je bilo teh popustov največ v času, ko je Virant še prejemal nadomestilo ministrske plače. Po mnenju Tanka je sicer problematično, da protikorupcijska komisija o tem še ni odločila.

V opoziciji so prepričani, da je interpelacija smiselna in upravičena. Tako želijo javno opozoriti na ministrove napake.

Ob tem premierko Alenko Bratušek pozivajo, naj pove, kaj namerava storiti glede ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika. Če ne bo storila nič, opozicija navaja možnost interpelacije tudi zoper njega.

Interpelaciji Čuferja in Stepišnika?

Opozicijske stranke so se o glavnih točkah interpelacije, ki pa naj bi jo v zadnjem hipu še nekoliko razširile, uskladile že pred dobrim mesecem. SLS je sicer opozorila, da je interpelacijo treba vložiti čim prej, a so v NSi in SDS sklenili počakati z njeno vložitvijo na »primeren politični trenutek«

V središču pozornosti je namreč sedaj obravnava proračuna za prihodnji dve leti, že na prihajajoči redni seji DZ pa se bo pred poslanci verjetno zagovarjal minister za finance Uroš Čufer. Interpelacijo zoper njega je vložila SDS.

Del opozicije medtem namiguje na pripravo tretje interpelacije. Zanjo je po njihovem mnenju zrel minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik.

O možnih vladnih prevetritvah na položajih ministrov pa v današnji tiskani izdaji Dnevnika pišeta Marjeta Kralj in Meta Roglič.