Kot so izpostavili v NSi, zadnji vladni predlog "odločno" previsoko obdavčuje kmete. Kmetije so že sedaj obdavčene na podlagi katastrskega dohodka, zavedati pa se je treba tudi, da so kmetje branik pred zanemarjanjem podeželja in posredno opravljajo družbeno koristno delo, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ocenili so tudi, da gre pri predlaganem zakonu za "nelogično" obdavčitev javnih stavb. "Država bo z obdavčitvijo javnih stavb le preložila denar iz enega žepa v drug žep, obenem pa gre v primeru obdavčitve vrtcev tudi za prikrito obdavčitev občin. Posledično bodo lahko vrtci dražji. Problem novega obdavčenja pa predstavljajo tudi gasilski domovi," so nanizali.

V stranki so se ob tem zavzeli za znižanje davčne stopnje za družine z otroki in za invalide.

Skrbi jih dodatno dušenje gospodarstva

Poleg tega jih skrbi dodatno dušenje gospodarstva in zaviranje njegove rasti, saj vladni predlog po njihovem mnenju predvideva previsoko davčno stopnjo za poslovne prostore in industrijske objekte.

Predlog je po njihovih navedbah neprimeren tudi zato, ker predvideva obdavčitve sakralnih objektov, česar v takšni obliki v tujini ne poznajo. "Smo edina država v EU, ki bo obdavčila sakralne objekte," so opozorili.

Posvarili so še, da gre pri predvideni obdavčitvi nepremičnin za dodatno obdavčenje slovenskega prebivalstva, saj bo novi davek veliko višji od sedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

O davku na nepremičnine še usklajevanja

Prihodnji teden se bodo usklajevanja o predlogu zakona o davku na nepremičnine, o katerem je vlada razpravljala že minuli četrtek- Predsednik stranke upokojencev in zunanji minister Karl Erjavec je izrazil bojazen, da bo predlagani davek prehudo obremenil upokojence, spremembe pričakujejo tudi kmetje.

Predsedniki koalicijskh strank in vodje poslanskih skupin naj bi na ponedeljkovem kolegiju pri predsednici vlade Alenki Bratušek razpravljali o proračunskih ukrepih. Najtrši oreh naj bi bil zdaj predlog zakona o davku na nepremičnine. Po četrtkovi seji vlade, na kateri so razpravljali o predlogu, so sicer povedali, da je treba uskladiti še "bolj ali manj tehnične podrobnosti".

Ministrstvo za finance je v minulih tednih in mesecih opravilo več krogov usklajevanj s predstavniki kmetov, gospodarstva, občin in drugih, a ti z rešitvami niso zadovoljni, poleg tega se je v četrtek izkazalo, da predlog ni koalicijsko usklajen.

DeSUS bo zakon podprl, če bo ta usklajen z zvezo društev upokojencev

Predsednik stranke DeSUS in minister Erjavec je namreč pred sejo vlade, potem ko se je sestal s predstavniki Zveze društev upokojencev, izrazil bojazen, da bo predlagani davek prehudo obremenil upokojence, in dejal, da bo vladi predlagal pripravo informativnih izračunov posledic uvedbe davka.

DeSUS bo zakon podprl, je napovedal Erjavec, če bo ta usklajen z zvezo društev upokojencev. Po podatkih, ki jih imajo v DeSUS, je lahko z davkom na nepremičnine kar veliko upokojencev v težkem položaju, je povedal.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je v petek za STA zatrdil, da stranka od ministrstva za finance zahteva natančne izračune učinkov zakona. Če jih ne bo, zakona ne nameravajo podpreti. Ne želijo namreč, da bi se ponovila zgodba varčevalnega zakona, ki se ga je sprejemalo brez natančnih analiz učinkov.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik pa je ocenil, da lahko pri zakonu pride le do manjših popravkov.

Od ostalih ministrov je ministrica za delo Anja Kopač Mrak o zakonu dejala, da razume, da ljudje v tem času vsako odločitev za višji davek čutijo kot dodatno breme, da pa jih poziva k premisleku, ali je ta davek sprejemljiv z vidika zagotavljanja sredstev, ki so nujna za izplačilo vseh socialnih transferjev in pokojnin. Ministra za zdravje Tomaž Gantar in za kmetijstvo Dejan Židan sta povedala, da se bo o zakonu koalicija še usklajevala.

Žveglič pričakuje nove pogovore

Predstavniki kmetov pričakujejo nove pogovore z vlado v začetku tedna, je povedal predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič. Z obdavčitvijo niso zadovoljni, predvsem ne z načinom vrednotenja kmetijskih zemljišč in gozdov. Predlagana omejitev višine davka za leto 2014 - da bi davek za kmetijska zemljišča znašal največ 25 evrov na hektar, za gozdna pa največ 10 evrov na hektar - bi sicer nesorazmerja omilila, pravi Žveglič, še vedno pa da bi bila obdavčitev previsoka.

Kritični so tudi predstavniki gospodarstva. Gospodarska zbornica Slovenije opozarja, da "politično kupčkanje" ob pripravi davka očitno vodi v rešitve, ki ne zagotavljajo več, da plačila gospodarstva ne bodo višja, kot so plačila iz nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Za poslovne in industrijske nepremičnine namesto predlagane stopnje 0,75 odstotka zahtevajo 0,60 odstotka.

Tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ne pristajajo

Tudi Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije ne pristaja na višjo obremenitev, kot jo imajo njeni člani z nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča. Če že obdavčitev, pravijo na zbornici, naj bo takšna, kot je predvidena za kmete, torej s stopnjo 0,30 odstotka, kot je predlagana za kmetijske stavbe.

Pričakovani priliv iz tega davka, za prihodnje leto 205 milijonov evrov, je že upoštevan v predlogu sprememb proračuna za leto 2014, ki je v obravnavi v DZ. Vlada želi zakon potrditi že na četrtkovi seji, neuradno naj bi to nameravala storiti tudi v primeru, da zakon ne bo usklajen z vsemi strankami.

Predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015 sicer predvideva, da se do uveljavitve zakona o davku na nepremičnine še obdavčujejo nepremičnine, vredne nad 500.000 evrov, pri čemer so izvezete praktično vse nepremičnine, razen stanovanjskih (ki niso v državni ali občinski lasti) ter stavbnih in neplodnih zemljišč.