Virant je na današnji novinarski konferenci DL v državnem zboru spomnil, da moramo skladno s fiskalnim pravilom vsako leto znižati primanjkljaj in priti do izravnanega proračuna, "kar nam lahko v perspektivi omogoči, da bomo kot država finančno samostojni".

»Trepetamo iz leta v leto«

"Dokler ne obvladamo javnega dolga, smo zadolženi do vratu in vsako leto plačujemo milijardo evrov za obresti, trepetamo iz leta v leto, ali bomo dobili denar na mednarodnih trgih ali ne, smo pač nesamostojna in nesuverena država," je bil jasen Virant.

Spomnil je na padec Slovenije na nekaterih mednarodnih lestvicah. Omenil je, da smo na globalni lestvici konkurenčnosti, ki jo pripravlja IMD, od leta 2008 padli za več kot 20 mest, kar je zaskrbljujoče. Prav tako Virant izpostavlja, da smo na lestvici ekonomske svobode na 97 mestu od 152 držav. "Za DL je to dokaz, da imamo v Sloveniji premalo liberalizma in ne preveč," je prepričan Virant. Po njegovih ocenah imamo preveč državnega lastništva v podjetjih.

Za konkurenčnost Slovenije je po Virantovih besedah ključna tudi politična stabilnost

Ekonomska svoboda pomeni, da bi morala država gospodarstvo čim manj obremenjevati z davki, je še poudaril prvak DL. Zato so v DL zadovoljni, da so proračun sestavili brez kriznega davka, ki mu je DL nasprotoval. Strinjajo se tudi s tem, da s proračunom ne posegajo v prihodke socialno najšibkejših.

Za konkurenčnost Slovenije je po Virantovih besedah ključna tudi politična stabilnost. Potencialni tuji investitorji po mnenju prvak DL opazujejo Slovenijo in čakajo, kaj se bo zgodilo: "Ali bo vlada obstala, ali bo koalicija preživela proračun in tudi, ali bo največja vladna stranka ostala stabilna".

V določenih primerih primerna odstopanja od minimalne plače

Izpostavil je še, da je za konkurenčnost Slovenije pomembna tudi pravna država, zlasti boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji. Kot je pojasnil, v teh dneh pripravljajo usmeritve za delo policije za prihodnje leto, to pa ostaja prioriteta.

Virant je spregovoril tudi o minimalni plači. Po njegovih besedah je minimalna plača pridobitev soocialne države in je prav, da jo zakon določa. Menijo pa, da bi lahko bila v določenih primerih, v podjetjih, ki se znajdejo v hudi krizi in so pred odpuščanji, primerna rešitev, da lahko v dogovoru med vodstvom podjetja in zaposlenimi začasno dovolijo odstopanja od minimalne plače. A le v dogovoru, je poudaril.

Virant znova izpostavil, da Gašpar Gašpar Mišič ni primeren za predsednika uprave Luke Koper

Virant je znova izpostavil, da Gašpar Gašpar Mišič ni primeren za predsednika uprave Luke Koper. V DL menijo, da morajo država in nadzorni sveti za tako pomembna podjetja poiskati vrhunske direktorje. "Logika takega kadrovanja se mora končati, DL pri tem ne bo več sodelovala," je dejal prvi mož DL, ki sicer ni želel konkretno povedati, kaj bo stranka storila, če Gašpar Mišič ne bo zamenjan. "Probleme rešujemo sproti, ne na zalogo," je odgovoril na to vprašanje.