Zgodilo se je ob 15. uri, v času, ko se uredništvo »sive gospe«, kot na Manhattnu imenujejo časopis New York Times (NYT), zbira in pripravlja za drugi sestanek redakcije. Napad je prišel od zunaj, iz oddaljene Avstralije, kjer ima NYT registrirano domeno. Kot je v torek, ko je bilo spletno mesto NYT še vedno zakrito, ugotovilo spletišče Slate, je samooklicana Sirska elektronska armada (SEA) s tako imenovanim ribarjenjem napadla internetno podjetje Melbourne IT, ki gosti približno 2,5 milijona domen. Med njimi je tudi www.nytimes.com in nekaj Twitterjevih domen. Aprila letos je skupina vdrla v nekaj elektronskih naslovov agencije Associated press (AP) in tam deponirala škodljivo programsko opremo, ki je uro pozneje povzročila blokado spletnega mesta AP, zdaj pa se je nekaj podobnega zgodilo še z NYT. S to razliko, da hekerji v časopis tokrat niso vdrli neposredno, kot se je to zgodilo pred dvema tednoma, temveč tako, da so kompromitirali prijavne podatke razreševalnika v Melbournu in tako dobili dostop do strežnikov, kjer so z nekaj spremembami obiskovalce spletnega mesta NYT preusmerili na druge internetne lokacije. Tako se je v torek popoldne mnogim bralcem spletnega mesta namesto Timesovih člankov prikazal logotip SEA. Približno tako, kot da bi v televizijski studio sredi informativnega programa vstopili zamaskirani nasilneži in običajni informativni program zamenjali z branjem svojega političnega manifesta.

NYT zadnje čase že večkrat tarča podobnih napadov

Kot trdijo mnogi poznavalci, si tudi skupina, ki nastopa pod imenom SEA, obupno želi zbujati pozornost. Vendar ne gre zgolj za duhoviteže, ki naj bi izražali podporo režimu sirskega predsednika Bašarja Al Asada. NYT navaja sirsko opozicijo, ki trdi, da so hekerske akcije zgolj kamuflaža za skupino, ki je bila v resnici ustanovljena zato, da nadzoruje disidente in nasprotnike režima. Vdor v Melbourne IT in zatemnitev NYT, deloma pa tudi Twitterja, je dokaz, da je skupina tehnološko napredovala, dodajajo strokovnjaki, ko primerjajo napade, s katerimi je skupina pred meseci napadla Washington Post, CNN in Time Magazin. Tarče napadov elektronske armade so potemtakem predvsem ameriški mediji, med katere se je zdaj uvrstil še NYT.

Januarja, ko je časopis razkril nezakonito bogastvo družine takratnega kitajskega premierja Wen Jiabaa, so časopis napadli hekerji, katerih sledi so vodile na Kitajsko. Pred dvema tednoma, ko je bilo spletno mesto NYT nedostopno od dve do tri ure, je tehnično vodstvo časopisa trdilo, da so imeli interne tehnične težave. Izredno zadržana »siva gospa« tudi včeraj ni naravnost obtožila sirske skupine. Marc Frons, odgovoren za informatiko, je sicer priznal, da napad prihaja prek Avstralije, a je dejal, da storilci resda uporabljajo enake metode kot Sirska elektronska armada, da pa lahko gre za nekoga, ki jih zgolj posnema. Frons je novinarje o težavah časopisa obvestil s skopim sporočilom v torek popoldne. Ker splet ni bil dostopen, je NYT nekaj svojega tekstovnega gradiva nalagal na goli IP-naslov in na stran na Facebooku. Časopis je imel ves čas težave s komuniciranjem, ker med blokado ni delovala niti elektronska pošta, za katero je pred mesecem dni skrb prevzel Google. Od takrat naprej so elektronski nabiralniki zaposlenih zavarovani z dvojnim geslom. Eno od obeh je pod neposredno upravo časopisa.

Novinarji morajo prekiniti komunikacijo z neznanci

Je bil razlog, da je napad prišel od daleč, ta, da SEA ni mogla vdreti v nabiralnike novinarjev in tam pustiti svojih »jajčec« v obliki povezav, ki aktivirajo škodljivo programsko opremo ob kliku nanje? Frons je, potem ko je minil vihar, o katerem NYT ne izdaja podrobnosti, svojim uslužbencem poslal še eno elektronsko sporočilo.

»Kot veste, naše spletno mesto včeraj za nekatere uporabnike nekaj časa ni bilo dostopno. Razlog je bil zunanji napad na naš domenski strežnik,« je v popolnem slogu enostrankarskih režimov sporočal Frons. Kot že rečeno je bilo spletno mesto nedostopno debelih devet ur, nanj pa je brezupno klikalo nekaj milijonov uporabnikov. Frons je nato v istem sporočilu svojim sodelavcem dal natančna navodila, na kaj naj bodo pozorni pri odpiranju sporočil, ki prihajajo na njihov službeni elektronski naslov. »Če opazite kaj sumljivega, nam takoj sporočite na naslov oddelka za varnost, sicer pa ne klikajte na nepoznane povezave in ne prepošiljajte sumljivih vsebin,« je zahteval Frons. Ali z drugimi besedami, oddelek za varnost NYT od novinarjev zahteva, naj nehajo komunicirati z neznanimi ljudmi. Predvsem takrat, ko naletijo na sporočila, ki so napisana v pomanjkljivi angleščini.