Na stari celini je bil takrat poper, draga indijska začimba, zelo cenjen, zato so iskali nadomestke zanj in so vsej pekoči hrani pravili pepper – sopomenka za vse, kar je pekoče. Tako se je to ime prijelo vseh vrst paprike, tudi nepekoče, ki so jo vzgojili pozneje. Pepper, feferoni, peperone, paprika in podobno so sorodne besede, vse pa izhajajo iz popra, čeprav slednji s papriko še zdaleč ni v sorodu. Zanimivo je tudi, da močneje začinjenim jedem po navadi rečemo, da so papricirane, tudi v primeru, ko je za njihov pekoč okus v resnici kriv poper. Ena najokusnejših jedi iz tega srednjeameriškega sadeža je polnjena paprika, ki jo lahko pripravimo na tisoč in štiri načine. Poleg raznoraznih mesnih ali mesno-žitnih nadevov lahko v očiščene paprike nabašemo različna polnila. Če jo napolnimo z maso, iz kakršne bi sicer oblikovali kruhove cmoke, vse skupaj pa zapečemo v pečici, nastane izvrstna priloga k mesnim ali zelenjavnim jedem z veliko omake, denimo h gobovemu golažu. Papriko lahko nadevamo tudi s svojo najljubšo rižoto (na sliki) ali ajdovo kašo z gobami, spečemo in skupaj s solato postrežemo kot glavno jed. Če vse skupaj še gratiniramo, ne moremo prav pretirano zgrešiti. Tu si lahko izmišljujemo izvirne recepte, s katerimi bomo osupili omizje. Če nasekljamo čebulo in svežo papriko, vse skupaj popražimo in dodamo kose piščančjega mesa, da se popečejo, dodamo narezan paradižnik in zalijemo z juho ali vodo ter začinimo z mleto papriko, česnom, lovorom in drugimi začimbami, kmalu nastane izvrsten paprikaš, ki ga postrežemo s polento, makaroni ali pirejem. Paprika se lepo peče na žaru, tudi v spremstvu mesa, druge zelenjave in polente, prav imenitno pa se tako popečena paprika (denimo podolgovata rdeča kurt kapija) ujame s sirom za žar. In če vse skupaj pokapljamo z res dobrim olivnim oljem ter priložimo še list sveže bazilike…

Nadevane pečene paprike

Potrebujemo: 4 velike bele ali rumene paprike, 1 rdečo papriko, 100 g šalotke, 400 g mlete govedine, 2 dl čiste goveje juhe, ekstra deviško olivno olje, 1 jajce, 2 sardelna fileja, 30 g kaper, 0,5 dl suhega belega vina, 1 žlico paradižnikove mezge, 3 stroke česna, morsko sol, črni poper v zrnu, 1 žličko (po možnosti prekajene) mlete rdeče paprike, 2 žlici sesekljanega peteršilja, 2 lovorova lista. Za prilogo še 4 žlice kisle smetane, 1 žlico sesekljanega kopra.

Priprava: Pečico segrejemo na 250 °C. Visok pekač za 4 paprike namažemo z oljem. Paprike (brez rdeče) oprhamo pod tekočo hladno vodo, položimo v nizek pekač in za deset minut postavimo v segreto pečico. Vmes jih enkrat obrnemo. Opečene paprike vzamemo iz pečice in nekoliko ohladimo. Temperaturo v pečici znižamo na 200 °C. Odcejene sardele in žlico odcejenih kaper drobno sesekljamo. Polovico šalotke olupimo in drobno sesekljamo. V ponvi segrejemo žlico olja, na katerem posteklenimo sesekljano šalotko. Dodamo sesekljan česen, sesekljan peteršilj, premešamo in odstavimo. Mleto meso zmešamo s popraženo šalotko, sesekljanimi sardelnimi fileji in kaprami, jajcem, soljo, sveže mletim poprom in paradižnikovo mezgo. Ohlajenim paprikam odrežemo zgornjo četrtino, nato jih razsemenimo; pokrovčke prihranimo. Paprike nadevamo z mesnim nadevom. Pokrijemo jih s prihranjenimi pokrovčki in zložimo v pripravljen pekač. Preostalo šalotko olupimo in zrežemo na tanke lističe. Rdečo papriko očistimo in narežemo na drobne kocke. V ponvi segrejemo nekaj žlic olja, na katerem nekaj minut pražimo narezani šalotko in papriko. Potresemo ju z mleto rdečo papriko ter zalijemo z vinom in čisto govejo juho. Dodamo sol, sveže mlet poper in lovorov list ter zavremo. Mešanico nalijemo v pekač s paprikami, ki ga za pol ure postavimo na drugo rešetko od spodaj v segreti pečici. Jed vzamemo iz pečice. Omaki primešamo preostale kapre. Ponudimo s krompirjevim pirejem in s po žlico kisle smetane, ki smo ji primešali sesekljan koper.