Danuta navezana na oskrbnike, Amur precej svobodnjaški

Danuta je mirna samica. Ko je bila stara le dva meseca, si je poškodovala eno od nog, zaradi oskrbe pa se je izredno navezala na svoje oskrbnike. Pred transportom v Slovenijo pa je bila zaradi odvečnih kilogramov celo na dieti.

Amur je povsem drugačen. Živel je precej svobodnjaško, brez kontakta z oskrbniki, zaradi česar so ga morali za izvedbo transporta uspavati. Tiger je lahko med prevozom v kletki od 12 ur, če tega ni vajen, tudi do dva ali tri dni, če je »bolj udomačen«, kot je na primer Danuta.

Strokovna vodja ZOO Ljubljana Barbara Mihelič je dejala, da bodo po prihodu dali tigroma deset dni časa, da se aklimatizirata. Združevanje pa jo še malo skrbi, saj tigra prihajata iz zelo različnega okolja. »Samica je zelo scrkljana, bi se lahko kar ulegel k njej. Ona je socializirana dama, samec pa je prvobiten divjak.«

»Tigrica gre na poročno potovanje v Ljubljano«

»V Nemčiji so nas policisti kar pošteno pregledali, saj pravijo, da imajo veliko težav z Romuni in Bolgari, ki živali tihotapijo čez mejo. S tigri so se prvič srečali. Ko so odprli prtljažni prostor, je prišlo veliko radovednežev. Policist jim je razlagal, kako gre tigrica na poročno potovanje v Ljubljano in tako opravil naše delo,« je dejala Miheličeva.

Ko je govora o prehrani, pa je zelo pomembno, da je ta raznolika. Včasih dobijo kozlička, ki ga jedo tudi dva ali tri dni, drugič govedino ali perutnino. »Zelo pomembno pa je tudi, da dobijo celo žival, sveže ubito, z dlako, kostmi in notranjimi organi.«

Ena večjih ograd za tigre v Evropi

Tigra bosta sicer po novem živela v eni največjih ograd v Evropi, saj bosta imela okoli 4000 kvadratnih metrov površin.

»Pri ogradah so prakse zelo različne. Lahko je ograda večja, tiger se v njej boljše počuti, a obstaja verjetnost, da bo za goste živalskega vrta slabše viden. V mnogih živalskih vrtovih imajo prav zaradi tega manjše ograde. Vedno je potrebno najti nek kompromis,« je pojasnila Miheličeva.

Otvoritev ograde prihodnjo soboto

V ljubljanski živalski vrt so letos sicer iz tujine že pripeljali par gepardov s Švedske, samca mačjega pande iz Španije ter zdaj 2 tigra iz Nemčije in Madžarske, medtem ko so nekaj živali iz Ljubljane odpeljali drugam, denimo kenguruje v Sarajevo in gibona v Francijo.

Otvoritev ograde je predvidena za soboto 31. avgusta. Kot obljubljajo v živalskem vrtu, bo ves dan prežet s pestrim programom in delavnicami.