Alan Rusbridger je prst v britansko prisluškovalno agencijo GCHQ uperil v komentarju, objavljenem na spletni strani Guardiana. Zapisal je, da sta dva strokovnjaka za varnost pri GCHQ v kleti prostorov Guardiana v severnem Londonu nadzorovala postopek uničenja, ki ga je odgovorni urednik opisal kot enega najbolj nenavadnih v dolgi zgodovini časnika.

Vrhunec večtedenskih pritiskov

»Trdi disk sta fizično uničila na majhne koščke in se prepričala, da z nobenega od njih ni bilo moč dobiti nobenega podatka več,« je zapisal. Rusbridger natančnega dneva dogodka ni podal, je pa povedal, da se je incident pripetil v zadnjem mesecu.

Uničenje trdih diskov naj bi bil vrhunec tednov pritiskov na Guardian s strani britanskih oblasti. Odgovorni urednik pravi, da je le nekaj dni po objavi dokumentov Snowdna junija do njega prišel visok predstavnik britanske vlade, ki je celo trdil, da je prišel v imenu premierja, in zahteval ali predajo spornih dokumentov ali pa njihovo uničenje. Po več srečanjih in razgovorih je zagrozil s tožbo, takrat pa je Rusbridger agenta spustil v klet.

Partnerju novinarja zasegli več naprav

Guardian bo o prisluškovalni aferi poročal še naprej, saj naj bi bile kopije Snowdnovih dokumentov skrite na varnem. Dodal je še, da pridržanje partnerja novinarja Glenna Greenwalda, Davida Mirande, ne bo na noben način vplivalo na njegovo poročanje.

Na londonskem letališču Heathrow so britanski policisti v nedeljo namreč skoraj devet ur zadrževali partnerja novinarja, ki je Snowdnu pomagal svetu razkriti podrobnosti spornih nadzornih programov ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA). Policisti so Mirandi tudi zaplenili več naprav.

So mu dovolili pravno svetovanje?

Po navedbah Scotland Yarda je bila preiskava 28-letnika, ki so jo izvedli v skladu z zakonom o terorizmu iz leta 2000, stvar zelo podrobnega procesa odločanja. Policisti so storili vse, da bi bila preiskava tako v mejah nujnega kot tudi sorazmerna. »Naša ocena je, da je bila uporaba pooblastil v tem primeru zakonsko in proceduralno ustrezna,« so pojasnili.

Miranda je po pridržanju povedal, da so ga spraševali o celotnem njegovem življenju, vzeli so mu računalnik in mu niso omogočili stika z odvetnikom. Slednje je Scotland Yard zanikal. »V nasprotju z nekaterimi poročili je bilo moškemu ponujeno pravno zastopanje,« so poudarili.

Bela hiša je bila obveščena v naprej

Bela hiša je medtem priznala, da so bile ZDA o načrtovanem pridržanju Mirande obveščene v naprej. Je pa tiskovni predstavnik Josh Earnest zagotovil, da ZDA niso zahtevale pridržanja.

Tiskovni predstavnik britanskega premiera Davida Camerona je medtem dejal, da britanska vlada sprejema »vse potrebne ukrepe za zaščito javnosti pred posamezniki, ki predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti«. O tem, kdaj naj uporabi svoja pooblastila, pa odloča policija, je dodal.

Brazilija je pridržanje svojega državljana označila za popolnoma neupravičeno. Napovedala je, da bo od Londona zahtevala pojasnila o incidentu.