Rupel je sicer pred dnevi napovedal, da se bo na »dejanje politične čistke« zoper »ustanovitelja MZZ« pritožil, a nam je včeraj Matoz dejal, da pritožba ni mogoča. »Zato bomo najverjetneje zoper Republiko Slovenijo in ministrstvo za zunanje zadeve vložili tožbo na delovno sodišče. Menimo, da je bila pogodba odpovedana nezakonito in da gre za diskriminacijo. Čas za vložitev tožbe je trideset dni, zato bomo odločitev o tem sprejeli v nekaj dneh,« je pojasnil Matoz.

Zunanji minister Karl Erjavec obtožbe o politični diskriminaciji ostro zavrača in obžaluje, da Rupel o prenehanju pogodbe o zaposlitvi na MZZ razmišlja na tak način. »Dimitrij Rupel izpolnjuje oba pogoja za upokojitev. Gre zgolj za ugotovitveno odločbo, na podlagi katere preneha delovno razmerje z dnem, ko sta izpolnjena oba pogoja. Ta dan pa je danes,« je včeraj dejal zunanji minister. Priznava sicer, da zakon v izjemnih primerih dopušča tudi podaljšanje delovnega razmerja, vendar le, če za določeno mesto ni drugega ustreznega kadra. »Na MZZ pa imamo še veliko drugih diplomatov. Še iz časov predsedovanja EU imamo vrsto mladih kadrov, ki imajo izkušnje in znanja, nimajo pa stalnega delovnega razmerja. S tem, ko se bo umaknil, se bo odprla pot, da dobi stalno zaposlitev kakšen mlajši diplomat,« je razložil Erjavec.

Kdo bo nasledil Rupla na mestu generalnega konzula v Trstu, še ni znano, saj postopek imenovanja še poteka. Zunanji minister pa je včeraj napovedal, da bo predlagal kandidata, ki ga bo izbrala strokovna komisija. »Tu ne bo nobene politike,« je zagotovil. me, tat