Kot je danes pojasnil minister za notranje zadeve Gregor Virant, rešitve prinašajo več reda in preglednosti na to področje. Novosti so vezane predvsem na šest let staro priporočilo Skupine držav proti korupciji (Greco), ki opozarja na potrebo po večji transparentnosti in boljšem nadzoru pri financiranju strank in volilne kampanje.

Virant je danes dejal, da sta oba predloga "praktično v celoti" usklajena v koaliciji, predstavil ju je tudi že opozicijskima SLS in NSi.

V PS so v odzivu na predstavljene predloge opozorili, da Slovenija priporočil Greca za zagotovitev učinkovitega nadzora in ustrezne implementacije pravil o financiranju političnih strank še ni vključila v svojo zakonodajo. Tako na podlagi omenjenih opozoril in priporočil Greca pa tudi Komisije za preprečevanje korupcije, "ki vseskozi opozarja na probleme integritete v javnem sektorju", se zdi predlog pristojnega ministra po ocenah PS ustrezen za nadaljnjo obravnavo.

V največji vladni stranki menijo še, da je treba težiti k bolj transparentnemu financiranju političnih strank in nadzoru nad njihovim finančnim poslovanjem s strani posameznih nadzornih organov.

Tudi SD naklonjena spremembam

Tudi poslanska skupina SD je naklonjena omenjenim spremembam, ki gredo po njihovih navedbah v smeri večje transparentnosti in so nastale po priporočilih Greca ter Komisije za preprečevanje korupcije.

Z uveljavitvijo sprememb bo po mnenju SD zagotovljena pravičnejša porazdelitev denarja, s čimer bo predvsem manjšim strankam omogočena večja finančna stabilnost. S tem se kot temelj in pogoj za stabilen ustroja parlamentarne demokracije krepi strankarski pluralizem, so navedli v SD. Spremembe so po njihovem mnenju tudi dobra popotnica, da se političnim strankam povrne del načetega zaupanja in kredibilnosti.

SLS zadnje različice predlogov sprememb ne poznajo, so pa Virantu, ko jim je predloge predstavil, dali nekaj priporočil. Vlada mora po mnenju SLS pripraviti konkretno analizo za osnovo zakona, torej po strukturi prihodkov strank v nevolilnih in v volilnem letu. Prav tako naj vlada predvidi vpliv zakona na proračun, so navedli v SLS.

Če pa minister ni predvidel finančnega učinka zakona na javne finance, se gre po mnenju SLS "očitno le populizem. V kisli del jabolka ne ugrizne, le v sladkega".

Predlog sprememb načeloma podpira tudi NSi, ki pa bo nekatere zadeve tekom parlamentarnega postopka poskušala urediti še z dopolnili, so pojasnili.

Stališč DeSUS ni uspelo pridobiti, DL pa spremembe podpira in se pridružuje stališčem svojega predsednika Viranta.

Glavni namen spremembe je sicer preprečitev prepletanja strank in gospodarstva ter občutka dolga stranke do podjetja, ki je dalo donacijo.