Papež Frančišek je v okviru svojega prvega apostolskega potovanja v tujino včeraj prispel v Brazilijo. Argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio, ki je 13. marca letos pri svojih 76 letih postal prvi neevropski papež, bo na obisku v Riu de Janeiru do 28. julija, kjer se bo udeležil Svetovnega dneva mladih. Po predvidevanjih analitikov naj bi to priložnost izkoristil za seznanjanje svetovne katoliške javnosti s programom svojega pontifikata, ki temelji na tako imenovanem socialnem evangeliju. Na letališču v Riu de Janeiru ga je sprejela brazilska predsednica Dilma Rousseff, ki se v zadnjem času sooča s protestnimi shodi mladine proti korupciji in za večje socialne pravice ter boljšo kakovost življenja, kar brazilska katoliška cerkev podpira.

Kljub skromnosti drag obisk

Gre za tretji obisk kakega papeža v Braziliji, v programu pa ga je imel že papež Benedik XVI., preden je odstopil. Papež Frančišek je v Brazilijo pripotoval z redno letalsko linijo. V skladu s svojo skromnostjo je odklonil posebno letalo Alitalia, s katerim so po svetu potovali njegovi predhodniki. Na letalo je celo sam odnesel svojo torbo in ni dovolil, da bi mu v letalu pripravili posteljo za počitek med letom.

Svoj prvi papeški obisk v tujino začenja v času, ko so se v Vatikanu začele širiti govorice o odstopu monsinjorja Battiste Ricce, ki ga je 15. junija imenoval na čelo komisije za preiskovanje mafijskih skupin znotraj vatikanske banke. Ricca naj bi odstopil, ker je vatikanska kurija papežu prikrila, da naj bi bil v preiskavi zaradi vrste kaznivih spolnih dejanj. Papež Frančišek se je odpovedal tudi uporabi papamobila rekoč, da želi biti v stiku z ljudmi in da se smrti ne boji. Vseeno pa je vlada za njegovo varnost in varnost več kot milijon udeležencev Svetovnega dneva mladih iz vsega sveta mobilizirala okoli 30.000 pripadnikov varnostnih sil. Bojijo se namreč tudi protestov, saj naj bi ta dogodek stal okoli 156 milijonov dolarjev in bo deloma financiran iz prostovoljnih prispevkov, deloma pa iz državnega proračuna. Brazilska mladina prav zaradi gromozanskih stroškov nasprotuje tudi svetovnemu nogometnemu prvenstvu in olimpijskim igram, za katere gre veliko proračunskih sredstev v gradnjo infrastrukture namesto v izboljšavo zdravstvenega, šolskega in transportnega sistema.

Manj katolikov, več evangeličanov

Obisk v Braziliji naj bi papež Frančišek po predvidevanjih nekaterih analitikov izkoristil za predstavitev poglavitnih smernic svojega pontifikata, ki temeljijo na teologiji »socialnega evangelija«. Podpira idejo, da se mora katoliška cerkev vrniti k temeljem krščanstva in se postaviti v bran revnim, na stran tistih, ki zahtevajo socialno pravičnost in mir, ter proti nerazumnemu potrošništvu, izkoriščanju in »nesmiselnemu bogatenju«. Čeprav zagovarja podobne teze kot privrženci teologije osvoboditve, se poskuša od njih razlikovati.

Nekateri drugi pa vidijo glavni namen njegovega obiska v Braziliji, kjer je skupnost katoličanov najštevilnejša na svetu (123 milijonov), v tem, da bo poskušal vplivati na progresivno upadanje števila katoličanov v Latinski Ameriki, ki v zadnjih desetih letih upada v prid evangeličanski cerkvi. V Braziliji se je na primer leta 1970 kar 92 odstotkov prebivalcev izreklo za rimskokatoliško vero, danes le še 62 odstotkov, v istem obdobju pa se je delež pripadnikov evangeličanske cerkve povečal s 5 na 22 odstotkov. Poznavalci ob tem pravijo, da je papež Frančišek lahko simpatična osebnost, vendar zagovarja konservativna stališča cerkve in se verjetno ne bo izjasnil glede vloge ženske v cerkvi, istospolnih porok, abortusa in ločitve.