Med prvimi, ki so bili na kraju dogodka, je bil Silvester Gajzer iz Bohove. »Ko sem slišal eksplozijo, sem nemudoma odhitel proti požarišču. Tja sem prišel še pred gasilci,« je povedal upokojenec, ki se nam je pohvalil s podatkom, da je bil nekoč 17 let aktiven v Prostovoljnem gasilskem društvu Hoče. »Ker je gorel plin, ki je izredno pospeševal razraščanje požara, sem hotel zapreti ventil. Vendar mi to ni uspelo, ker ni bilo nikjer označeno, kje je glavna požarna pipa. Potem pa se je razgorelo.«

Steber gostega dima je bil viden tudi z večdesetkilometrske oddaljenosti, črn oblak nad Mariborom je bil opazen celo na posnetkih vremenskih satelitov. Glede na dramatičnost prizorov pa se je požar, ki se je včeraj popoldne razbohotil na Teznem, končal brez katastrofalnih posledic in človeških žrtev.

Zagorela sončna elektrarna

Na vprašanje, zakaj je zagorelo v obratu podjetja Gorenje Surovina v mariborski mestni četrti Tezno, gasilci včeraj niso imeli odgovora. Ena izmed domnev je bila, da je prišlo do tehnične okvare v fotovoltaični elektrarni na strehi Surovininega obrata za predelavo elektronskega in električnega odpada, nato je ogenj zajel še sosednje skladišče plastičnega odpada, namenjenega za proizvodnjo alternativnih goriv.

»Požar imamo pod nadzorom,« je bil okoli 16. ure zadovoljen Slobodan Stojanovič, vodja občinske službe za zaščito, reševanje in obrambno načrtovanje. Domneval je, da bo gasilcem uspelo do večera lokalizirati in pogasiti požar, potem pa bodo morali še razkopati velike količine odpada, da ugotovijo, ali se kje v globini skriva še kakšno žarišče.

Stojanovič je javnost opozoril na podatek, da je bil to že tretji požar v Surovini v zadnjih petih letih. »V podjetju očitno nekaj ni v redu s preventivo,« je bil zaskrbljen prvi mož mariborske civilne zaščite.

Moteče pomanjkanje vode

Gasilsko intervencijo, v katero je bilo vključenih blizu dvesto gasilcev iz mariborske poklicne enote in iz 14 prostovoljskih društev, je vodil Božidar Vivod. Med svojim delom so gasilci naleteli na več težav. Najprej je akcijo ovirala okoliščina, da v nedeljo ni bilo delavcev v obratu Surovine (direktor Jure Fišer je na dopustu v Dalmaciji), ki bi znali gasilcem nemudoma pojasniti, kaj je v gorečih halah in ali so tam skladiščene nevarne ali zelo vnetljive snovi.

»Gibanje po objektu je bilo zelo oteženo, ker je ob našem prihodu že gorel fotovoltaični sistem na strehi,« je še razložil Vivod. Gašenje je zatem ovirala tudi nezadostna dobava vode po vodovodnem omrežju, tako da so morali dodatno vodo zagotavljati s prevozi gasilskih vozil. »Skregano je z logiko, da ima tako veliko skladišče tako šibko hidrantno omrežje. Pristojni bodo morali v zvezi s tem ukrepati,« je bil včeraj kritičen Stojanovič.

Med gašenjem so najmanj trije gasilci utrpeli vročinski šok, zato so potrebovali zdravniško pomoč. »Intervencija je bila zelo nevarna, saj smo morali vstopiti v objekt, ki je zelo labilen, žarišče požara pa je dosegalo temperaturo tudi do 800 stopinj Celzija,« je pojasnil Vivod.

Ali je dim škodljivzdravju, še ni znano

Med požarom je odjeknilo tudi več eksplozij. Najprej je eksplodirala plinska pipa, potem pa je razneslo še več odpadnih posod, ki so bile pod tlakom. Ali je dim, ki se je več ur valil s požarišča, nevaren za zdravje ljudi, včeraj še ni bilo znano. Policija je vsem bližnjim stanovalcem preventivno svetovala, da naj zaprejo okna in se ne zadržujejo na prostem. Krajani pa teh nasvetov večinoma niso upoštevali. Množično so romali k Surovini in tam radovedno opazovali, kako se gasilci borijo z ognjenimi zublji. Ker so pri tem nekateri ovirali delo gasilcev, je policija radovednežem ukazala, da naj se umaknejo od glavnega vhoda v obrat Surovine.

Prve neuradne ocene gmotne škode bodo znane v prihodnjih dneh. Jure Fišer, direktor podjetja Gorenje Surovina, nam je v kratkem telefonskem pogovoru razložil, da je objekt zavarovan, fotovoltaična elektrarna na strehi obrata pa ni njihova last.

Visoke temperature naj bi povzročile tudi nekaj gmotne škode na avtomobilih, ki so bili parkirani v neposredni bližini Surovine. Miran Šadl iz Policijske uprave Maribor je s tem v zvezi sporočil, da so na številko 113 prejeli več klicev ljudi, ki so zahtevali ogled policije. »Odgovorili smo jim, da policija trenutno ne more do vseh oškodovancev, saj so vse naše sile usmerjene v zaščito in reševanje. Tistim, ki so utrpeli kakršno koli škodo, smo svetovali, da naj se umirijo in počakajo, da se požar pogasi ter šele takrat pokličejo na 113,« je dejal Šadl.