Aretacija pomeni pomembno zmago za novega mehiškega predsednika Enriqa Peno Nieta, ki je ob prihodu na položaj obljubil, da bo spremenil vodenje vojne proti mamilom v smeri večje zaščite nedolžnih življenj. V ZDA je to povzročilo zaskrbljenost, da bodo karteli lahko nekaznovano nadaljevali s svojim zalaganjem nenasitnega ameriškega trga. Aretacija Trevina Moralesa pomeni, da se vojna proti mamilom nadaljuje, čeprav to ne pomeni, da se bo kdaj končala.

Poleg vlade slavi namreč tudi konkurenčni kartel Sinaloa s katerim so Zetas zapleteni v vojno. Trevina Moralesa so aretirali v obmejnem mestu Nuevo Laredo, kjer je začel svojo kriminalno kariero pri kartelu Los Tejas, kasneje pa pri Zalivskem kartelu, s katerim je leta 2006 osvojil Nuevo Laredo. Znotraj tega kartela se je pridružil skupini nekdanjih pripadnikov policijskih in vojaških posebnih enot Mehike.

Leta 2008 so se Zetas ločili od Zalivskega kartela in se začeli boriti za ozemlje in nadzor nad trgovino z mamili, ugrabitvami, izsiljevanjem, trgovino z ljudmi in pobijanjem. Mehika ima veliko kartelov, ki vzbujajo strah med prebivalstvom, vendar pa so Zetas med najokrutnejšimi. Za njimi ostajajo trupla, obešena z mostov in cestnih svetilk, priljubljeno sredstvo pobijanja pa je tudi sekanje glav.

Trevino Morales je prevzel vodenje kartela Zetas lani, ko so mehiški marinci ubili prejšnjega šefa. ZDA so za njim razpisale nagrado v višini pet milijonov dolarjev. Z njegovo aretacijo se je okrepil položaj najbolj iskanega človeka v Mehiki, šefa kartela Sinaloa Joaquina »El Chapa« Guzmana, ki vodi vojno proti vladi in konkurenci iz skrivališča nekje v Mehiki.