Predsednica države Dilma Rousseff, ki je opozorila, da se nasilje, kakšnemu smo bili na ulicah Brazilije priča minuli četrtek, ne sme ponoviti, se je na nezadovoljstvo javnosti odzvala tako, da je v ponedeljek predlagala referendum za vzpostavitev ustavodajne skupščine za spremembo ustave. Ministri sedaj obljubljajo, da se bodo osredotočili na bolj enostaven referendum, ki bo predlagal politično reformo, poroča BBC. Dotaknil se bo konkretnih vprašanj, kot sta recimo financiranje kampanj in politična reprezentacija, glasovalo pa bi se lahko že 7. septembra. Šolski minister Aloisio Mercadante je poudaril, da si vlada želi politično reformo s široko javno udeležbo. »Želimo si, da bi do referenduma prišlo čim prej,« je še povedal.

Strah pred naraščanjem korupcije

PEC 37, ki ga je predlagal posebni kongresni odbor bi pristojnosti za izvajanje kazenskih preiskav predal izključno policiji, s čimer bi odpravili vlogo državnih tožilcev pri oceni kazenskih obtožb. Kritiki trdijo, da bi amandma vplival na možnosti tožilcev, da bi opravljali učinkovite, poštene in nepristranske kazenske preiskave, med drugim tudi organiziranega kriminala in korupcije.

Brazilci so nezadovoljni

Val protestov, ki se je zgodil v več kot 100 mestih po državi, se je začel v Sao Paulu, kjer so bili tamkajšnji prebivalci nezadovoljni zaradi načrtovanega povišanja cen javnega prevoza. Predlog zvišanja cen so po tem umaknili, toda protesti so še razširili po vsej državi, zahteve protestnikov pa so segale na vse širša področja. Brazilci so zahtevali boljši zdravstveni in izobraževalni sistem, naveličani so plačevanja visokih davkov in menijo, da ne dobijo dovolj nazaj od svoje države. Tudi visoki stroški organizacije svetovnega nogometnega prvenstva, ki se bo zgodilo leta 2016, so v očeh protestnikov, ki so med drugim jezni zaradi vse več korupcije in frustrirani zaradi svojih politikov in političnih strank, sporni.