Sporazum je plod sodelovanja in usklajevanja v zadnjih štirih letih. Opredeljuje temeljna področja in oblike sodelovanja ter omogoča prenos slovenskih izkušenj, znanja in strokovne pomoči v proces nadaljnjega razvoja kosovskih varnostnih struktur. Današnji podpis sporazuma tudi pomeni, da ima slovensko obrambno ministrstvo sklenjene krovne sporazume o obrambnem in vojaškem sodelovanju z vsemi državami na območju Zahodnega Balkana.

Nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Kosovom na vojaškem področju bo potekalo predvsem na področjih mednarodne varnosti in stabilnosti, izobraževanja in usposabljanja, načrtovanja, programiranja in financiranja logistike ter pravnih in okoljevarstvenih zadev.

"Gre za specializirana področja, kot je na primer gorsko vojskovanje, šolo učenja jezika, izmenjave strokovnjakov, ki lahko pomagajo pri približevanju kosovskih varnostnih sil Nato standardizaciji," je povedal Jakič in dodal, da je pomemben del sporazuma tudi področje civilne zaščite.

Ceku je podpis sporazuma označil za pomemben dogodek za kosovske varnostne sile in da s tem sodelovanje med državama dobiva dodano vrednost. Pri tem je izrazil željo, da bi si kosovske varnostne sile še dalje nabirale čim več znanja iz izkušenj slovenskih sil, še posebej na področju evroatlanstkih integracij in na področju gradnje potrebnih varnostnih kapacitet.

"Kosovo si prizadeva, da bi bil faktor stabilnosti in miru v regiji. Vedno si bomo prizadevali, da bomo prispevali k miru in reševanju morebitnih težav v regiji in širše. Za nas so pomembni dobri politični odnosi s sosednjimi državami in sodelovanje v regiji," je poudaril Ceku. Dodal je, da je danes podpisani sporazum korak k uresničevanju teh ciljev.

Pogovori med ministroma so potekali tudi o varnostnih razmerah na Kosovu in širši regiji ter prisotnosti mednarodnih sil Kforja na Kosovu. Ob tej priložnosti je Jakič izrazil zadovoljstvo, da sta Kosovo in Srbija aprila podpisala sporazum o normalizaciji odnosov, ki je bil dosežen pod okriljem EU.

"Podpis sporazuma predstavlja pozitiven korak za obe državi. Verjamem, da bosta obe strani kmalu začeli z njegovim uresničevanjem," je dejal Jakič. Dodal je, da sta za Slovenijo stabilnost na Kosovu in širši regiji strateškega pomena ter bo zato tudi v prihodnje sodelovala v operacijah Kforja kolikor dolgo bo potrebno in bo tam minimalno zmanjševala prisotnost svojih vojakov, kjer je trenutno 308 pripadnikov SV.

Ceku se bo med dvodnevnim obiskom v Sloveniji srečal tudi z načelnikom generalštaba Slovenske vojske, brigadirjem Dobranom Božičem. Obiskal bo tudi Center vojaških šol v Mariboru. Drugi dan obiska se bo minister z delegacijo mudil v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer mu bodo predstavili organizacijo centra in aktivnosti, ki jih izvajajo.