Pred skoraj letom dni je na podlagi ovadbe novomeških policistov okrožno državno tožilstvo v Krškem na ljubljansko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper razvpito tožilko s specializiranega državnega tožilstva Dragico Kotnik zaradi dveh kaznivih dejanj izdaje tajnih podatkov. Sumili so jo, da je medijem posredovala tožilski dokument, povezan z afero Baričevič, zaradi česar so policisti celo preiskali njeno stanovanje in delovno mesto. Z zadevo se je vse od lani ukvarjala preiskovalna sodnica na ljubljanskem sodišču, po naših neuradnih, a zanesljivih podatkih pa se je sodišče proti Kotnikovi zdaj vendarle odločilo uvesti preiskavo, kar jo lahko na koncu stane tudi tožilsko mesto.

Dragico Kotnik širša javnost pozna predvsem kot tožilko s sojenja v aferi Bulmastifi, v kateri je dvema policistoma očitala nevestno delo med preiskavo tragedije v Oražnovi ulici v Ljubljani, kjer so trije bulmastifi februarja 2010 do smrti pogrizli svojega lastnika Saša Baričeviča. Čeprav o tem ni bilo niti najmanjšega dokaza, je Kotnikova v tragični dogodek ves čas sojenja želela vplesti tudi fantomsko tretjo osebo, ki naj bi bila takrat navzoča na Oražnovi, in vmes postregla celo s scenarijem, da naj bi šlo pri Baričevičevi smrti morda celo za umor. Ko je sodnica policista na koncu oprostila očitkov, jo je razburjena tožilka obtožila pristranskosti in jo celo ovadila, ovadila pa je tudi novinarje, ki so poročali, da je Kotnikova predsednico ljubljanskega okrajnega sodišča (na katerem je potekalo omenjeno sojenje) namesto s pravim priimkom poimenovala s priimkom nekdanje ministrice za javno upravo. Tožilka je vsem skupaj očitala obrekovanje in žaljivo obdolžitev.

V postopku zaradi domnevne izdaje tajnih podatkov se je Dragica Kotnik znašla skupaj z nekdanjim sodelavcem spletnega portala Požareport Mitjo Lomovškom (slednji se je zadnje čase pojavljal v medijih, ker je obtožen poskusa izsiljevanja znanega ljubljanskega odvetnika Mira Senice), ki mu tožilstvo očita dve kaznivi dejanji zlorabe osebnih podatkov. Po oceni kolegov naj bi Kotnikova medijem oziroma Lomovšku posredovala tožilski dokument, povezan z afero Baričevič, zaradi česar so policisti v začetku decembra 2011 preiskali njeno stanovanje in delovno mesto. Za Kotnikovo in tožilstvo je bilo vse skupaj še toliko bolj nerodno, ker je v tistem času vodila tudi posebni oddelek pri specializiranem tožilstvu, ki se ukvarja s kaznivimi dejanji policistov in drugih oseb s posebnimi pooblastili.

Da so na ljubljanskem okrožnem sodišču izpeljali predkazenski postopek proti Kotnikovi, so potrebovali kar leto dni, a je po naših neuradnih podatkih k takšnemu razpletu nekaj prispevalo tudi ravnanje tožilke, ki je dvakrat ni bilo na sodišče ravno takrat, ko bi jo morali zaslišati kot osumljenko. Menda je zbolela, čeprav je po drugi strani v tistem času redno hodila na sojenje v aferi Bulmastifi. Do postopka proti stanovski kolegici so imeli očitno nekaj zadržkov tudi na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer se s podobnimi primeri srečajo izjemno redko. Po naših podatkih je namreč tožilec predlagal uvedbo sodne preiskave proti Kotnikovi, a ker preiskovalna sodnica nad predlogom ni bila navdušena, je zahtevala, naj o njej odloča še izvenobravnavni senat. Slednji je nato ravno v teh dneh sprejel odločitev, da se preiskava dovoli.

Odločitev še ni pravnomočna, kar pomeni, da se lahko tožilka nanjo še pritoži, vendar tudi njena pritožba nadaljnje preiskave ne bo zadržala. Če bo odločitev o sodni preiskavi dočakala pravnomočnost, pa bo za Dragico Kotnik sledil tudi suspenz in v končni fazi, če bo tudi obsojena, verjetno še izguba tožilske službe.