London je bil prvič po letu 2007 spet tarča terorističnega napada. Tako se vsaj glasi delovna ocena krvavega sredinega dogodka na ulicah četrti Woolwich, kjer sta domnevna islamska skrajneža nigerijskega rodu z mesarskim in drugimi noži napadla 25-letnega britanskega vojaka v civilu in ga razmesarila do smrti. Potem pa niti nista skušala bežati, ampak sta se celo opravičila prisotnim ženskam ter dejala, da so »tudi v naši državi ženske priče temu« in da britanski vojaki vsak dan pobijajo muslimane.

Premier David Cameron je zaradi dogodka prekinil obisk v Franciji in naglo sklical sestanek varnostnih organov. Do popoldneva so v javnost prišli podatki, da je vsaj eden od obeh napadalcev, Michael Adebolajo, znan britanskim varnostnim službam iz več preiskav. Oba sta v bolnišnici zaradi strelnih ran, ki sta jih dobila ob aretaciji. V povezavi z dogodkom so aretirali še dve osebi, stari 29 let.

Niti poskušala nista bežati

Policija je objavila tudi ime žrtve. To je 25-letni Lee Rigby, ki je leta 2009 služil v Afganistanu, doma je imel dveletnega sina in bil zagrizen ljubitelj nogometnega kluba Manchester United. V času napada je nosil majico dobrodelne organizacije Pomoč za junake, ki pomaga ranjenim britanskim vojakom. Po besedah prič sta moška Rigbyja najprej zbila na tla z avtomobilom, nato pa sta se nanj spravila z noži tako odločno, da se je zdelo, da ga želita obglaviti, vmes pa vpila : »Alah je velik.« Nekateri so ju začeli snemati, k njima pa je iz avtobusa, ki je zaradi dogodka zastal, pristopila skavtinja ter se začela pogovarjati, da bi ju odvrnila od napada. Eden od napadalcev je s povsem okrvavljenimi rokami in mesarskim nožem v rokah v kamero dejal, da muslimani umirajo vsak dan in da je dejanje »oko za oko, zob za zob«. Na prizorišču so našli tudi pištolo.

Policija je močno okrepila prisotnost na ulicah, predvsem pred vojaškimi objekti in v Woolwichu, južnolondonski delavski četrti, kjer živijo velike skupine priseljencev. Prišlo je tudi do dveh napadov na mošeji. Muslimanske skupnosti so napad obsodile, zdaj pa se bojijo maščevalnih dejanj. Eden najbolj znanih britanskih klerikov Anjem Choudary je dejal, da so Adebolaja v muslimanskih krogih nekateri poznali pod vzdevkom Mudžahid (bojevnik), da pa je bil pred nekaj leti, ko ga je nazadnje videl, »miren in zelo prijeten«.

Strah pred samotnimi volkovi

To je bil prvi smrtonosni napad, ki ga v Veliki Britaniji označujejo za terorističnega, po juliju 2007, ko je v samomorilskih napadih na javni prevoz v Londonu umrlo 52 ljudi. Zgodil se je mesec dni po napadu dveh skrajnežev čečenskega rodu na bostonskem maratonu. Obudil je strah pred tako imenovanimi samotnimi volkovi, torej napadalci, ki nimajo povezav z organiziranimi terorističnimi skupinami in jih je zato še težje izslediti. »Za te vrste napad ne potrebuješ posebnega urjenja in načrtovanja. Načrtuje in izvede se ga lahko v trenutku,« pravi Peter Clarke, ki je vodil preiskavo napadov leta 2007. Poleg tega je London petnajstmilijonska metropola, v kateri je štirideset odstotkov prebivalcev rojenih v tujini.

Cameron je po sestanku predstavnikov policije, obveščevalnih služb in mestnih oblasti dejal, da bodo pregledali, kako so ravnali z obveščevalnimi informacijami, glede na to, da Adebolajo ni bil tujec varnostnih organov. Po neuradnih informacijah so ocenjevali, da moška ne predstavljata nevarnosti. Preiskujejo tudi navedbe, da naj bi se eden zanimal za pridružitev somalijski skupini Al Šabab, ki se povezuje z Al Kaido. Cameron je dodal, da je bil dogodek tudi »izdaja islama in muslimanskih skupnosti, ki tej državi dajejo tako veliko. Nič v islamu ne opravičuje takšnega resnično grozovitega dejanja.« ba, agencije