Hkrati z odredbo za pripor Tovšakove je mariborski sodni senat izdal enako odredbo za Aleša Pangerca iz ljubljanskega podjetja Go Extra. Kot je potrdil njegov odvetnik Blaž Štumpfl, so Pangerca včeraj zvečer policisti prišli iskati na njegov dom, od koder so ga nato odpeljali v mariborski pripor.

Na mariborskem sodišču so danes pojasnili, da so zoper Tovšakovo, za katero se trenutno ne ve, kje se nahaja, in Pangerca iz ljubljanskega podjetja Go Extra v petek pripor odpravili po uradni dolžnosti, ker je specializirano državno tožilstvo pred časom spremenilo zahtevo za preiskavo zoper osumljenca v že znani zadevi glede delavcev na gradbišču Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Za to kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do petih let.

Slovenska policija Tovšakovo pospešeno išče

Za Tovšakovo je senat na predlog državnega tožilstva izdal tudi Evropski nalog za prijetje in predajo ter tiralico, pripor za Pangerca pa je bil odrejen na podlagi razloga begosumnosti in ponovitvene nevarnosti, so še pojasnili na mariborskem okrožnem sodišču.

Tiskovna predstavnica Generalne policijske uprave Vesna Drole je povedala, da slovenska policija že pospešeno išče Tovšakovo na ozemlju Slovenije.

Tovšakovo so policisti iskali na vseh pričakovanih lokacijah - med drugim na stalnem prebivališču v Ljubljani in na posestvu v Mislinji, vendar je nikjer niso našli.

Senat mariborskega okrožnega sodišča je v petek zoper nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak odpravil pripor, saj ni obstajala zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni. Zagovornik Tovšakove Boris Kanduti je dejal, da pristojno državno tožilstvo v zakonsko določenem času na sodišče ni vložilo obtožnega akta in predlagalo podaljšanja pripora.

Kanduti: Ravnanje sodišča je bilo pravilno

Kanduti je pred ponovno odreditvijo pripora Tovšakovi pojasnil, da v primeru ne vložitve obtožnega predloga odpade zakonska podlaga za pripor, daljši od 15 dni, in je osebo treba izpustiti na prostor. Ravnanje mariborskega sodišča je Kanduti označil za zakonito in pravilno.

Zoper Tovšakovo je bil pripor odrejen zaradi očitkov treh kaznivih dejanj nedovoljenega dajanja daril v že znani zadevi glede delavcev na gradbišču Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Za to kaznivo dejanje je po prvem odstavku 242. člena kazenskega zakonika zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do petih let.

Tekom postopka je tožilstvo prekvalificiralo zahtevo za preiskavo, tako da je Tovšakovi očitalo storitev kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril po drugem odstavku 242. člena kazenskega zakonika. Za takšna kazniva dejanja je predpisana zaporna kazen do treh let.

V primeru, ko gre za očitke kaznivih dejanj do treh let zapora, se za pripor uporabljajo določbe kazenskega zakonika o skrajšanem postopku pred okrajnim sodiščem, in sicer se sme pripor odrediti le izjemoma, trajati pa sme največ 15 dni.

Vrhovno sodišče je aprila zavrnilo zahtevo Kandutija

Vrhovno sodišče je aprila zavrnilo zahtevo Kandutija za varstvo zakonitosti za odpravo pripora trem osumljencem, ki so osumljeni kaznivih dejanj dajanja in sprejemanja daril pri gospodarskem poslovanju. Gre za posredovanje tujih delavcev pri gradnji Teša 6.

Trojica, nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, Aleš Pangerc iz ljubljanskega podjetja Go Extra in Poljak Marek Andrzej Konfisz, bi tako morala v priporu ostati najmanj do 28. maja. Zaenkrat ni informacij, ali sta Konfisz in Pangers v priporu ostala.

Kot je tedaj dejal Kanduti, je vrhovno sodišče njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti zavrnilo zaradi ponovitvene nevarnosti. Dodal je, da je vrhovno sodišče pri Konfiszu ugotovilo kršitve pri odločitvi o priporu, kljub temu pa mu pripora ni odpravilo.

Prejšnji teden je bila obravnava preklicana

Prejšnji teden je bil na celjskem okrožnem sodišču predviden začetek sojenja Tovšakovi zaradi domnevnega oškodovanja Rimskih term, vendar je bila obravnava preklicana, saj Tovšakova v tem primeru še nima zagovornika.

V primeru Čista lopata je bila Tovšakova obsojena na zaporno kazen v višini 14 mesecev, a je na sodišče naslovila prošnjo za izvršitev kazni zapora na način, da se namesto tega opravi delo v splošno korist.

Glede neupravičene uporabe in prilastitve sredstev iz Vegradove blagajne vzajemne pomoči v znesku okoli 220.000 evrov je Tovšakovo krivdo priznala. V tem primeru je bila obsojena na dve leti zapora.