Slovenski finančni minister Uroš Čufer je predstavil prioritete nove vlade, poleg tega smo razpravljali o ugotovitvah Evropske komisije glede presežnih makroekonomskih neravnovesij v Sloveniji, je pojasnil Dijsselbloem.

Strinjali smo se, da mora slovenska vlada za odpravo presežnih neravnovesij ukrepati naglo in odločno, v prvi vrsti mora obnoviti zaupanje v bančni sektor in njegovo odpornost, je povedal šef evroskupine.

Sicer pa bo treba po njegovih besedah na podrobnejše ocene počakati do konca meseca, ko bo Evropska komisija predstavila ocene slovenskih načrtov za reforme in stabilnost, nato pa bo o tem evroskupina razpravljala junija.

Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn pa je pojasnil, da slovenske načrte, ki so jih dobili šele konec minulega tedna, podrobno preučujejo. Spodbudno je, da je v njih veliko konkretnih podrobnosti o številnih ključnih vprašanjih, je ocenil.

Vendar pa je po komisarjevih besedah prezgodaj reči, ali bodo načrtovani ukrepi dovolj močni za soočenje z izzivi. Sedaj so razmere še obvladljive, a Slovenija ne sme odlašati, potrebno je "zelo odločno ukrepanje", je poudaril.

Bruselj bo oceno slovenskih načrtov za reforme in stabilnost predstavil 29. maja. Takrat bo tudi odločil, ali bo sprožil postopek proti Sloveniji zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij in ali ji bo za eno leto podaljšal rok za odpravo presežnega primanjkljaja.

Šef evropskega reševalnega mehanizma ESM Klaus Regling pa je izpostavil, da se je Slovenija uspela pred nekaj dnevi financirati na trgu, kar je še en pokazatelj, da se trgi na splošno vračajo v države v periferiji, kupujejo obveznice in tudi spet financirajo bančni sistem.

Slovenijo je danes na kratko komentiral tudi portugalski finančni minister Vitor Gaspar, ki je dejal, da je slovenski minister predstavil precej podrobna pojasnila o strategiji za odpravo presežnih makroekonomskih neravnovesij, ki so bila dobro sprejeta.