Britanski premier David Cameron je danes dejal, da je vse več dokazov, da je Asadov režim uporabil kemično orožje, zato je pozval k okrepljenemu mednarodnemu pritisku na Damask.

Evropska unija po drugi strani še čaka na dokončne dokaze o uporabi kemičnega orožja v Siriji. "Še vedno spremljamo skupaj z našimi mednarodnimi partnerji, da vidimo, kaj se je v resnici zgodilo, ker v tem trenutku to še ni povsem jasno," je povedal tiskovni predstavnik zunanjepolitične predstavnice EU Michael Mann.

"Čas je, da Varnostni svet ZN ukrepa," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal neimenovani predstavnik sirske opozicijske Nacionalne koalicije.

Varnostni svet ZN je že več kot dve leti v slepi ulici glede Sirije. Rusija in Kitajska namreč podpirata Asada in zavračata predloge resolucij o uvedbi sankcij proti njegovemu režimu.

"To je velik problem in nemoč Varnostnega sveta ZN glede Sirije ni noben izgovor," je povedal predstavnik Nacionalne koalicije.

"ZN mora takoj preiskati uporabo kemičnega orožja v Siriji. Če ugotovi, da je režim uporabil takšno orožje, mora takoj ukrepati, vsaj z uvedbo območja prepovedi poletov," je dodal.

Nacionalna koalicija obtožuje režim, da je uporabil kemično orožje v severni pokrajini Alep, v Homsu v osrednji Siriji in na območjih v okolici Damaska, ki so v rokah upornikov.

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je medtem danes sporočil, da je iz Sirije zbežalo že več kot 1,4 milijona Sircev. To je 30 odstotkov več, kot je UNHCR predvidel, da bo beguncev junija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.