Devetnajstletni Džohar Carnajev, ki zaradi rane na grlu ne more govoriti, naj bi po poročilih medijev na vprašanja preiskovalcev odgovarjal pisno, bo najverjetneje obtožen uporabe orožja za množično uničenje, terorizma, bombnega napada na javnem prostoru ter uboja. Po sinočnjem sporočilu Bele hiše pa mu ne bodo sodili kot tako imenovanemu sovražnemu bojevniku, ampak na civilnem sodišču.

Podobno kot o vseh preostalih vidikih tragedije v Bostonu tudi o zdravstvenem stanju 19-letnega osumljenca krožijo različne zgodbe. Po nekaterih virih naj bi Džohar skušal storiti samomor, medtem ko drugi viri trdijo, da je rane, ki mu onemogočajo govor, dobil med streljanjem pred aretacijo. »V medijih je bilo zaslediti številna poročila, da osumljenec komunicira pisno. O tem nimam nobenih informacij. Radi bi govorili z njim in preiskovalci bodo to storili, brž ko bo to mogoče,« je včeraj dejal Ed Davis, šef bostonske policije.

Davis je nato zatrdil, da sta brata Carnajev poleg maratona načrtovala še druge napade. Osumljenca naj bi izdelala vsaj pet eksplozivnih naprav (ekonom lonci), pri sebi sta imela štiri strelna orožja. V trenutku aretacije je Džohar pri sebi imel puško M-4, orožje, ki ga uporablja ameriška vojska v Afganistanu. Brata sta poleg tega med spopadom z lokalno policijo v Watertownu v četrtek ponoči uporabila tri pištole. Nihče od obeh osumljencev ni imel dovoljenja za strelno orožje, trdi policija, ki bi seveda rada izvedela, kako sta brata Carnajev prišla do orožja ter ali sta pri izdelovanju eksplozivnih naprav imela pomočnike. Preiskovalci za zdaj ne morejo najti nikakršnih konkretnih sledi o povezavah med bratoma in morebitnimi terorističnimi skupinami. Kot poroča Reuters, je Džohar dan po atentatu obiskal univerzitetno telovadnico, kjer je s prijateljem razpravljal o atentatu na maratonu. Dejal je, da je to, kar se dogaja, noro ter da je neverjetno, kako lahko je izdelati tovrstne bombne naprave. »Tovrstne tragedije so v Iraku in Afganistanu na dnevnem redu,« je dejal Džohar.

Tamerlan Carnajev, ki je po trditvah policije umrl, ker ga je mlajši brat povozil s terenskim vozilom, je občasno dajal vtis, da je verski skrajnež. Boston Globe je včeraj izvrtal podatek, da se je Tamerlan januarja znesel nad govorcem v mošeji, ker je ta preroka Mohameda primerjal z Martinom Luthrom Kingom, mirovnim voditeljem in borcem za človeške pravice. Obtožil ga je, da je kafir oziroma nevernik. Verniki so Tamerlana nagnali iz mošeje.

Preiskava FBI je včeraj doživela precej kritik v kongresu. Michael McCaul, predstavnik iz Teksasa, ki vodi odbor za domovinsko varnost, in Peter T. King, predstavnik iz New Yorka, sta trem obveščevalnim agencijam poslala pismo, v katerem v imenu kongresa zahtevata pojasnila o njihovem delu. Kako je mogoče, da so obveščevalne agencije po 11. septembru prezrle že pet teroristov, sprašuje pismo. Ruska vlada je januarja 2011 FBI sporočila, da je Tamerlan islamski skrajnež ter da kot tak predstavlja nevarnost. FBI je Tamerlana zaslišal, nato pa, ker ni našel nič sumljivega, preiskavo zaključil.