Obama že nagovoril ljudstvo

Ameriški predsednik Barack Obama je nekaj ur po eksploziji nagovoril ljudstvo. »Še vedno ne vemo, kdo je to storil in zakaj. ZDA bodo prišle do dna vprašanju, kaj se je zgodilo v Bostonu,« je med drugim povedal.

Dodal je, da bodo odkrili, kdo je odgovoren za eksplozije, in da bodo krivci odgovarjali za to dejanje, kdorkoli so že.

Najprej poročali o eni eksploziji

Policija je najprej sporočila, da je blizu cilja maratona odjeknila najmanj ena eksplozija, kmalu pa je bilo potrjeno, da sta bili eksploziji dve. Na prizorišče so hitro prišli policisti, gasilci in reševalci. Uradnih podatkov o številu poškodovanih včeraj še ni bilo.

Organizatorji so na uradni facebookovi strani bostonskega maratona kmalu po incidentu sporočili, da sta eksplodirali dve bombi. »Sodelujemo s policisti, da bi ugotovili, kaj natanko se je zgodilo,« so še zapisali.

Predstavnik policije je nekaj ur po tragediji sporočil, da sta eksploziji na maratonu rezultat »močnih naprav«, ki so terjale resne poškodbe. Dodal je, da policija še nima osumljencev in ni v zvezi z dogodkom nikogar pridržala. »Zaslišujemo veliko ljudi, toda nobenega osumljenca nismo pridržali,« je razložil.

Policija: Težko je natanko oceniti, koliko ljudi je ranjenih

Policija v Bostonu je kakšni dve uri po prvih eksplozijah potrdila tudi eksplozijo v knjižnici Johna F. Kennedyja. Knjižnico je zajel požar, poškodovanih pa ni bilo. Kot je pozneje razložil predstavnik policije, je videti, da incidenta nista povezana.

Predstavniki policije so še povedali, da v okolici niso našli nobene druge eksplozivne naprave. Poudarili so, da je v tem hipu težko oceniti, koliko oseb je ranjenih. Boston Globe je sicer poročal, da se v bolnišnicah zdravi najmanj sto ljudi, vendar te informacije drugi mediji sinoči še niso potrdili.

Eksplodiralo približno tri ure po startu

Bostonski maraton vsako leto v živo spremlja na stotisoče gledalcev, največ se jih zbere v bližini cilja. Eksploziji sta se zgodili približno tri ure po startu maratona, ko so bili najboljši tekači že v cilju, tek pa so zaključevali počasnejši, amaterski maratonci. Novinarji v medijskem centru so slišali dva ločena poka.

Televizijski posnetki so po eksplozijah prikazovali reševalna, gasilska in policijska vozila v bližini ciljne črte. Gledalci in tekači so jokali in tolažili drug drugega.

»Povsod je kri, žrtve odnašajo na nosilih. Videl sem, da je nekdo izgubil nogo, ljudje jočejo,« je tvital poročevalec Boston Globa Steve Silva.

Kanadski tekač Mike Mitchell, ki je pretekel maraton, je dejal, da je gledal nazaj na ciljno črto, ko je videl »masivno eksplozijo«. Dim se je dvigal do petnajst metrov visoko, je dejal Mitchell. Potem ko je počilo, so ljudje pričeli panično bežati in vpiti, je še povedal.

V pripravljenosti tudi v New Yorku

Razlog eksplozij sinoči še ni bil znan, mnogi pa se sprašujejo, ali je v ozadju terorizem. Zaradi incidenta so tudi v New Yorku in Washingtonu v pripravljenosti policisti in protiteroristične enote.

Predstavnik Bele hiše je kmalu po tragediji potrdil, da je bil o dogajanju obveščen tudi ameriški predsednik Barack Obama. »Njegova administracija je v stiku z državnimi in lokalnimi oblastmi. Naročil je, naj naredijo vse, kar je nujno za preiskavo in ustrezen odziv,« je povedal predstavnik.

Po poročanju Reutersa je Obama telefoniral bostonskemu županu Tomu Meninu in guvernerju zvezne države Massachusetts Devalu Patricku in jima ponudil pomoč ob ukrepanju.