Robertson je leta 2007 zapisal, da je glede na »tajni vir v neposredni povezavi z uslužbencem Rotisa«, stranka takratnega premierja Janeza Janše »pod mizo« prejela več kot 2,8 milijona evrov od posla s Patrio.

»Vir je tudi poudaril, da Sto Ravne ni mogel ponuditi podobnega prispevka Janševi stranki,« še piše v depeši. Ravenski Sto je bil takrat Patriin tekmec pri nakupu vojaških vozil in je sodeloval z ZDA.

Spomnimo, omenjene informacije je Wikileaks objavil že konec leta 2011. Stranka SDS je takrat razložila, da gre za dokaz, da se je Janša pravzaprav uspešno uprl lobiranju. Kot so sporočili, sta takrat Sto, ki je v delnem lastništvu ameriškega General Dynamicsa, in ameriški veleposlanik Robertson poskušala lobirati v korist omenjenega ameriškega podjetja.

Robertson: Patria bi lahko zaznamovala slovensko politiko

Glede na majhnost Slovenije po pisanju Robertsona sploh ni presenetljivo, da so okoli kontroverzne zadeve zbrani znani obrazi. Prav tako ga zaradi popolnega pomanjkanja preiskovalnega novinarstva v državi ni presenetilo, da v javnost še niso prišli na dan jasni indici o poslu, kar je veleposlanik poimenoval »kadeča se pištola«.

Robertson je še poudaril, da ni jasno, kako se bo zadeva razvila, da pa je mogoče, da bo »ta sporen posel zaznamoval naslednjih nekaj let slovenske politike.«

Opozoril je tudi na slovenski interes za poglobitev vezi z Evropo in utrditev v evropskem kompleksu vojaške industrije. Medtem ko slovenska vojska ostaja na vseh ravneh blizu in v toplih odnosih z ameriško, je po njegovem pisanju mogoče, da slovensko obrambno ministrstvo ne namerava poslovati z ZDA, saj da v tem ne vidi pretiranega pomena.

»Balkanski« proces kot opomin

»Odločitev za Patrio so Finci pozdravili in je politično pomembna za vlado, ki želi utemeljiti svoj ugled prve med najnovejšimi članicami EU. Medtem ko se slovenska vlada pripravlja na januarsko predsedovanje Evropski uniji, nas zelo 'balkanska' zgodba procesa nakupov v obrambnem sektorju spominja, da bo Slovenija kljub temu, da je prišla že zelo daleč, morala prehoditi še dolgo pot,« je zaključil Robertson.

SDS: Depeše zakrivajo medijski vpliv Milana Kučana

V SDS pa so opozorili, da gre za "staro in stokrat zanikano zgodbo", ki je bila objavljena in s strani SDS zanikana že leta 2011. "Z objavo starih depeš se spet ustvarja virtualna resničnost z namenom, da se ne bi razpravljalo o bistvenih razvojnih problemih Slovenije in da bi se prikrile informacije o izjemnem vplivu na medijski prostor, ki ga je imel in ga še vedno ima nekdanji predsednik države Milan Kučan," so zapisali v sporočilu za javnost.

Ponovno so zanikali Robertsonove navedbe "iz depeš, ki so bile objavljene pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami jeseni leta 2011 in z objavo katerih so očitno nekatere interesne skupine želele javnomnenjsko škoditi SDS".

Kot so zapisali v SDS, je iz teh depeš jasno, da so bili "ključni neimenovani viri načelnik generalštaba Slovenske vojske in nekdanji svetovalec predsednika Danila Türka Ladislav Lipič, ki je v začetku decembra 2012 območne organizacije Združenja veteranov vojne za Slovenijo tudi aktivno pozival k protestom zoper vlado Janeza Janše, visoki častnik Slovenske vojske Jožef Žunkovič ter Drago Kos".

Kos: Glede na odzive SDS, bi lahko začel verjeti, da je od posla kaj dobila

Omenjene so v SDS tudi obtožili, da "so pri ameriški diplomaciji in drugod ustvarjali vtis, da je pri razpisu (nakupa finskih oklepnikov, op.a.) prišlo do korupcije in so tako škodovali ugledu Republike Slovenije". Opozarjajo tudi, da je nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji očitno želel lobirati za ameriško podjetje General Dynamics.

"Ne predsednik Janez Janša niti SDS se tako nikoli nista vmešavala v izvedbo nakupa osemkolesnikov za Slovensko vojsko, niti o tem ni odločala vlada, ki jo je tedaj vodil premier Janša. Šlo je za avtonomno odločitev ministrstva za obrambo, ki ga je vodil Karl Erjavec," so še zapisali v SDS in zatrdili, da stranka v zgodbi Patria ni nikoli "prejela centa".

V zvezi z depešo so se odzvali tudi v Rotisu in navedbo, da naj bi SDS od Patrie "pod mizo" dobila 2,8 milijona evrov, označili za "grobo in nedopustno laž". "Vpletanje in uporaba 'skritega vira' je načrtna, politično usmerjena z namenom zlorabe imena stranke SDS in blatenja Rotisa. Od ameriškega veleposlaništva bomo v nadaljevanju terjali ustrezna pojasnila in razkritje neimenovanega skritega vira," so zapisali v pisni izjavi za STA.

Za Planet Siol.net se je sicer oglasil tudi Drago Kos in zanikal, da bi se kdaj z uslužbenci ameriške ambasade pogovarjal o patriah. "Glede na to, kako se SDS odziva, bom še počasi začel verjeti, da je od posla kaj dobila," je povedal Kos in dodal, da se je s primerom prvič seznanil, ko je bila podana obtožnica v zadevi Patria na ljubljanskem okrajnem sodišču.