Britanska policija, ki še preiskuje hišo, ki ni bila njegova, ampak last druge izmed treh nekdanjih žena Galine Berezovska, za zdaj zatrjuje samo dvoje. Specialci policijskega centra CBNR, pristojnega za odziv na kemične, biološke, jedrske in radiološke napade, ne v hiši ne na posestvu niso našli nobenih sledov kemičnih, bioloških in jedrskih snovi. In nobenega dokaza ni, da bi bil v smrt vpleten »nekdo tretji«. Na tleh zaklenjene kopalnice naj bi ga sicer, potem ko je razbil vrata, našel edini telesni stražar (nekoč jih je imel za manjšo armado), ki si ga je lahko še privoščil. Ob njem naj bi našel šal. Včerajšnja obdukcija, za katero se je odločilo notranje ministrstvo, naj bi razkrila vzrok njegove nenadne smrti. Ni pa nujno.

Prijatelji zanikajo samomor

Nekdanji matematik, ki se je v manj kot desetih letih prelevil v najbogatejšega Rusa in najvplivnejšega političnega šahista z vzdevkoma Rasputin in Kremeljski boter, je v Britanijo pobegnil leta 2000, ker se je bal nekdanjega varovanca Vladimirja Putina, ki naj bi ga sam izbral za Jelcinovega naslednika in ga ustoličil v Kremlju. Že v Rusiji je ušel mnogim poskusom umora. Za las je šlo, ko je bil med enim izmed njih njegov voznik dobesedno ob glavo. Putina je najbolj iritiral, ko je postal njegov najbolj srditi kritik, iz Londona financiral opozicijo v Rusiji in vzel pod okrilje prebeglega nekdanjega agenta KGB Aleksandra Litvinenka. Ta je trdil, da je Kremelj sam organiziral bombne napade v stanovanjskih blokih v Moskvi, ki so bili Putinovo opravičilo za drugi vojaški poseg v Čečeniji. Ni presenetljivo, da smo se ob smrti Berezovskega vsi spomnili Litvinenkove radioaktivne zastrupitve in mučnega umiranja novembra 2006. Nevede je popil čaj z radioaktivnim polonijem 210. Oktobra tega leta so v Moskvi »neznanci« pred njenim domom v Moskvi ubili njegovo prijateljico – novinarko Ano Politkovsko, znano po neustrašnem pisanju o korupciji in kritiki Kremlja, posebno vojne v Čečeniji. Litvinenko naj bi začel preiskovati njeno smrt. Poslovnež Nikolaj Guškov, eden najstarejših prijateljev umrlega oligarha, ki je prav tako pobegnil v Britanijo, trdi, da ima precej drugačne informacije, kot se pojavljajo v medijih. »Boris je bil zadavljen. Ali se je zadavil (po nesreči?) sam ali pa mu je pri tem nekdo pomagal. Ne verjamem, da je naredil samomor,« pravi Guškov. Tudi drugi oligarhovi prijatelji dvomijo, da bi si sam vzel življenje. Prepričani so, da je bil umorjen, in pravijo, da je v zadnjem času v skrivnostnih okoliščinah umrlo veliko ruskih izgnancev.

Omahnil pred domom, prerešetan v Cityju

Izstopa 44-letni poslovnež Aleksander Perepilični, ki so ga lani novembra našli mrtvega blizu njegovega doma. Nenadoma se je zgrudil, njegova smrt pa je ostala »nepojasnjena«. Perepilični je bil povezan z ruskim advokatom Sergejem Magnitskim, pravnikom družbe Hermitage Capital Management s sedežem v Londonu, ki je nenadoma umrl v moskovskem zaporu, v katerem se je znašel, ker naj bi odkril korupcijsko mrežo, povezano z ruskimi dacarji. Marca lani je očitno plačani ubijalec prerešetal nekdanjega ruskega bančnega tajkuna in lastnika blizu štiridesetih podjetij v Rusiji in Moldaviji Germana Gorbuntsova sredi londonskega Cityja, a je ta preživel. Ironično je, da je dal Berezovski zadnji intervju – dan pred smrtjo – reviji Forbes, ki je na spletni strani objavila članek z naslovom »Se je Berezovski ubil? Bolj pomembno: je on ubil Forbsovega urednika Paula Klebnikova?« Klebnikova so leta 2004 prerešetali pred njegovim moskovskim uradom. Preživel je vožnjo do bolnišnice, umrl pa naj bi v dvigalu bolnišnice, ki je obstalo. Forbes piše: »Ni lepo slabo govoriti o ljudeh tako kmalu po smrti, vendar si Berezovski zasluži izjemo. Klebnikov je bil in ostaja edini, ki je razgalil Berezovskega (v biografiji Boris, Kremeljski boter), kakršen je v resnici bil: skorumpiran, nevaren razbojnik in kronični (dokazano na sodiščih) lažnivec.« Vse skupaj je neverjetna zgodba o hitri, divji, kavbojski privatizaciji ruskega državnega bogastva po padcu komunizma. Posejana je z nasiljem, obračuni med njenimi akterji, umori, kroglami in bombami. V tej zgodbi mrgoli negativcev, ki so vsepovsod, od politike do skupnosti hitro obogatelih milijarderjev in milijonarjev, ki so si omislili bogataške domove v Britaniji.