Bratuškova je danes prevzela posle od svojega predhodnika Janeza Janše, dopoldne je potekala tudi večina primopredaj poslov med ministri.

Imenovanja in razrešitve

Vlada je danes opravila nekaj kadrovskih imenovanj in razrešitev. Tako je na ministrstvu za kmetijstvo in okolje za v. d. generalnega direktorja direktorata za javne službe varstva okolja in investicije v okolje imenovala Boštjana Petelinca, za v. d. generalnega direktorja direktorata za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Jošta Jakšo ter za v. d. generalnega direktorja direktorata za okolje Branka Ravnika. Obenem je s teh mest razrešila dosedanje generalne direktorje.

Sašo Dragar Milanovič je vlada imenovala za glavno inšpektorico Inšpektorata RS za kmetijstvo in okolje. Na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo je Dušo Trobec Bučan razrešila s položaja generalne sekretarke in na njeno mesto za v. d. generalnega sekretarja imenovala Domna Bizjaka.

Vlada je imenovala tudi več državnih sekretarjev na ministrstvih. Tanjo Strniša in Andrejo Jerina je imenovala za državni sekretarki na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, Brigito Čokl za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje, Renato Zatler za državno sekretarko na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo. Božo Cerar in Igor Senčar bosta ponovno državna sekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve, Boris Jesih pa v uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Koordinacijo ministrov za javni sektor bo vodil Virant, sindikalne zahteve ostajajo

Vlada imenovala posebno koordinacijo ministrov za javni sektor, pa tudi ožjo vladno pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati javnega sektorja. Na sindikalni strani pravijo, da so njihove zahteve jasne, da se ne spreminjajo in da ne pristajajo na to, da se v plače posega brez dogovora.

Ožjo pogajalsko skupino vlade bo spet vodila Lidija Apohal Vučkovič, posebno koordinacijo ministrov, ki pokrivajo javni sektor, pa minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant. Ta je ustanovitev takšne koordinacije sicer napovedal že na zaslišanju pred matičnim odborom DZ. Takrat, ponovno pa danes ob prevzemu poslov, je tudi obljubil, da bo sindikate takoj povabil za pogajalsko mizo.

Ugotavljal je, da so stavkovne zahteve na mizi, da ni nobeno vprašanje tabu in da se s sindikati lahko o vsem pogovarjajo. A je obenem menil, da je treba izhajati iz sprejetega proračuna in da bi bilo narobe, če bi že zdaj govorili o kakršnem koli rebalansu ali spreminjanju javno-finančne usmeritve.

Glede na zahteve sindikatov ga očitno čakajo zahtevna usklajevanja. "Naše zahteve so jasne in ne mislimo jih spreminjati zato, ker se je spremenila vlada," je dejal vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi.

Ustanovljen tudi odbor za gospodarstvo

Novoustanovljeni odbor za gospodarstvo bo vodil minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, danes ustanovljeno komisijo vlade za administrativne zadeve in imenovanja pa minister za obrambo Roman Jakič.

Redne seje vlade bodo sicer, tako kot doslej, tudi pod vodstvom premierke Alenke Bratušek potekale ob četrtkih, seje delovnih teles pa ob torkih. Vlada bo nadaljevala tudi s prakso regijskih obiskov, so po prvi seji vlade v tej sestavi zapisali v uradu vlade za komuniciranje.

Šarabonova generalna sekretarka vlade, Sevšek v. d. direktorja Ukoma

Vlada Alenke Bratušek je na današnji prvi seji razrešila dosedanjega direktorja urada vlade za komuniciranje (Ukom) Anžeta Logarja in za v. d. direktorja imenovala Matijo Sevška. Generalni sekretariat nove vlade pa bo vodila Tanja Šarabon s Kemijskega inštituta v Ljubljani.

Sevšek je bil sicer do sedaj predstavnik za odnose z javnostjo največje parlamentarne stranke PS, ki jo vodi Bratuškova. V preteklosti pa je bil med drugim svetovalec v kabinetu takratne ministrice za notranje zadeve in predsednice LDS Katarine Kresal. Sevšek bo urad vodil kot vršilec dolžnosti direktorja, in sicer do imenovanja direktorja po opravljenem natečajnem postopku.

Šarabonova pa prihaja z ljubljanskega Kemijskega inštituta kot v. d. pomočnice direktorja za splošne zadeve, je zapisano na spletni strani inštituta. Na funkciji generalne sekretarke bo sicer nasledila Boža Predaliča (SDS), ki odhaja za načelnika upravne enote Grosuplje. Na to mesto ga je namreč imenoval Zvonko Černač (SDS) v času, ko je bil pooblaščen za opravljanje nalog ministra za pravosodje in javno upravo.

Vlada za direktorja Sove imenovala Staneta Štembergerja

Vlada je za direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) imenovala Staneta Štembergerja, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje.

Vlada Janeza Janše, ki je danes predal posle novi premierki Alenki Bratušek, je sicer na zadnji seji v torek na podlagi odstopne izjave razrešila Damirja Črnčeca s položaja direktorja Sove.

Od takrat pa Sovo vodi namestnik direktorja Branko Cvelbar.

Vlada se je seznanila s proračunom

Vlada se je seznanila tudi z informacijo o stanju državnega proračuna, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Člani vlade so sprejeli sklep, s katerim so določili, da bo število delovnih mest, za katera se lahko v kabinetu posameznega ministra sklenejo delovna razmerja za določen čas, vezana na mandat predstojnika, ostalo isto kot doslej. Torej največ šest zaposlitev.

»Očiščenje« spornih kadrov

Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi sicer v novi vladi razmišljali o nekakšnem dokumentu, ki bi bil podlaga za »očiščenje« po njihovem spornih kadrov, imenovanih v zadnje pol leta, tudi v času, ko je vlada Janeza Janše opravljala le še tekoče posle.

Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant meni, da menjave kadrov ne morejo izpeljati na tak način. Po njegovih besedah morajo pogledati vsak posamezen primer, prednost pa da morajo dati kompetencam. »Samo to, da je bil nekdo imenovan pred kratkim ali pa je član kakšne stranke, ne more biti razlog za zamenjavo,« je dejal.

Virant domneva, da bo vsak minister v svojem resorju pregledal kadrovsko stanje. Na ministrstvu za notranje zadeve je kadrovsko stanje po njegovih ocenah dobro in hudo napačnih kadrovskih potez ni bilo.

Seznanitev z delom vlade

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je pred sejo dejala, da je treba začeti delati, zato se veseli prve seje vlade. Kot je pojasnila, bo tudi na njihovem ministrstvu nekaj menjav, saj »mora biti močna ekipa, da lahko uresničiš tisto, kar si zadaš«. Kopač Mrakova stavi na ekipo, s katero je že delala. Danes sicer pričakuje zlasti pogovore o načinu dela.

Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je ocenil, da se bodo danes verjetno seznanili z delom vlade. Sam bo verjetno imel kakšen kadrovski predlog, je dejal, svojih državnih sekretarjev pa še ne razkriva.

Minister za zdravje Tomaž Gantar, ki je ta resor vodil tudi v vladi Janeza Janše, verjame, da bo ta ekipa dobro delala.

Maher se ukvarja še s črno gradnjo

Minister za infrastrukturo in prostor Igor Maher izjav pred sejo ni dajal. V sredo so sicer na dan prišli očitki glede črne gradnje na njegovem zemljišču. Maher je v sredo dejal, da na svojem zemljišču v 11 letih ni nič gradil, da je kupil parcelo, na kateri je bil objekt v procesu legalizacije in da zato ni storil nič nezakonitega. Nekateri mediji so sicer poročali, da temu naj ne bi bilo tako.

Virant danes ni konkretno odgovoril na vprašanje, kako bo ravnal, če se Maherjeva izjava izkaže za laž. Kot je dejal, se bo z z njim najprej pogovoril in se zatem na podlagi informacij odločal. Pojasnil je, da ima za zdaj le informacije Maherja.