Deset milijard evrov pomoči Cipru visi v zraku. Večina parlamenta v Nikoziji, z izjemo glavne koalicijske stranke predsednika Nikosa Anastasiadesa, ki se je glasovanja vzdržala, je zavrnila pogoje paketa pomoči, kot jih narekuje trojka (EU, ECB in IMF). Ciprski politiki so v razpravi namenili precej ostrih besed na račun Nemcev, zlasti finančnega ministra Wolfganga Schäubla, ki je včeraj dejal, da so voditelji otoške države sami predlagali obdavčitev depozitov. Za mnoge šokanten in moralno sporen predlog je tudi povod za stopnjevanje pritiskov na ciprske politike, ki se že nekaj dni bojujejo na treh frontah: z lastnim ljudstvom, ki je včeraj znova protestiralo pred parlamentom, EU in Rusijo. Sodeč po včerajšnjih govoricah naj bi turbulentni časi tudi že izpljunili prvo politično žrtev, a je finančni minister Michalis Sarris kasneje zanikal poročanja o svojem odstopu.

Kljubovalnost Cipra pomeni, da ostaja nerešeno tudi vprašanje uvedbe enkratnega davka na bančne vloge. Odgovor nanj pa je ključen, saj bi si Ciper na ta način zagotovil 5,8 milijarde evrov sredstev, ki predstavljajo osrednji del načrta sanacije bank. Kljub temu stranke še niso dosegle konsenza, zaradi česar so politiki včeraj nadaljevali iskanje rezervnega načrta. Že zgodaj je zaradi prevelikega izpada prihodkov propadel prvi rezervni predlog obdavčitve vlog, izključno večjih od 100.000 evrov. Po trenutno najbolj priljubljeni verziji je tako mogoče pričakovati, da bodo davka oproščeni vsi vlagatelji z depoziti, nižjimi od 20.000 evrov.

Odfrčalo bi 7 milijard evrov vlog

Na videz elegantna rešitev bi pred izgubo 6,75-odstotnega deleža trdo prigaranih prihrankov obvarovala najmanj premožne Ciprčane in hkrati v reševanje bank vključila vse tiste, ki so zavoljo jamstvene sheme (do 100.000 evrov) razdelili svoj denar med več bančnimi računi. Ravno to je v očeh mnogih problem zadnjega predloga, saj grdo krši idejo o skupni evropski jamstveni shemi, integralnemu delu prihodnosti bančne unije. Za nameček pa pomeni tudi drastično zmanjšuje zaupanja v ciprski bančni sistem. Ljudje z vlogami, visokimi med 20.000 in 100.000 evri, so namreč doslej mirnega spanca verjeli, da je njihov denar varen pred zunanjimi vplivi, a več kot očitno ni več tako. Guverner ciprske centralne banke Panikos Demetriades zato ocenjuje, da bo le nekaj dni po odprtju bank s Cipra odfrčalo vsaj 10 odstotkov vsega denarja v depozitih. To bi bil za otoško državico z 800.000 prebivalci hud udarec, saj so davčne ugodnosti v ciprske banke privabile že več kot 70 milijard evrov depozitov. Tezo Demetriadesa podpirajo dolge vrste ljudi pred bankomati, ki se še nikoli niso praznili tako hitro. Zaradi zapletov pri sprejemanju davka na depozite pa naj bi tako ostalo celo do naslednjega torka, saj so zaprta vrata bank edina varovalka pred navalom na prihranke. Spremenjeni odpiralni časi bank pomenijo ob tem preglavice tudi za tujce. Namesto preprostega nakazila so morali denimo Britanci svojim vojakom na Cipru poslati za en milijon britanskih funtov plač kar z letalom.

Rusi besni na EU in Ciper

Sodeč po odzivih na morebitno uvedbo davka na depozite bodo kovčki denarja na letalih za Ciper v prihodnje vse bolj redek prizor. Čeprav je Demetriades prepričan, da se bodo vlagatelji vrnili s povratkom zaupanja v banke, mnogi ne delijo tega mnenja, zlasti tisti z ruskim državljanstvom.

Vse bolj postaja jasno, da je Evropa s pritiski na Ciper in izključevanjem Rusije iz postopka pogajanj o pomoči otoški državi naredila taktično napako. S pravim pristopom bi Rusi, ki imajo na Cipru med 30 in celo 50 odstotki vseh depozitov, morda celo privolili v obdavčitev vlog. Vendar je Evropa s solo akcijo mogočno vzhodno sosedo enostavno postavila pred dejstvo, s čimer si je vsaj na kratek rok ustvarila političnega sovražnika. Znano je namreč, da ruski predsednik Vladimir Putin, zaverovan v svetovno težo Kremlina, težko prenaša žalitve z mednarodnega političnega parketa. Zato je težko verjeti, da bo Rusija v prihodnje kooperativna pri reševanju Cipra. Čeprav Sarris včeraj ni odstopil z mesta finančnega ministra, mu bo verjetno tega žal že tisti trenutek, ko bo pristal v Moskvi.